Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Koneckie Glorietty" rozdane. Oto laureaci prestiżowych nagród

Marzena KĄDZIELA
Laureaci "Koneckich Gloriett" z europosłem Bogdanem Wentą, burmistrzem Michałem Cichockim i czonkami kapituły
Laureaci "Koneckich Gloriett" z europosłem Bogdanem Wentą, burmistrzem Michałem Cichockim i czonkami kapituły Archiwum UMiG Końskie
Pasjonaci historii, sportowiec, społecznicy i szefowie świetnie prosperujących firm to laureaci tegorocznych "Gloriett Koneckich". Burmistrz Michał Cichocki wręczał je podczas niedzielnej części "Dni Końskich". Gościem specjalnym był europoseł Bogdan Wenta.
Krzysztof Woźniak (z prawej) otrzymał nagrodę w dziedzinie "kultura", a Michał Cichoński w dziedzinie "Sport, turystyka i
Krzysztof Woźniak (z prawej) otrzymał nagrodę w dziedzinie "kultura", a Michał Cichoński w dziedzinie "Sport, turystyka i rekreacja" Archiwum UMiG Końskie

Krzysztof Woźniak (z prawej) otrzymał nagrodę w dziedzinie "kultura", a Michał Cichoński w dziedzinie "Sport, turystyka i rekreacja"
(fot. Archiwum UMiG Końskie)

Jednym z elementów Dni Końskich jest uhonorowanie zasłużonych w różnych dziedzinach mieszkańców miasta i gminy Końskie nagrodami "Koneckie Glorietty". W przyznawaniu tych nagród mają udział nie tylko samorządowcy, ale i inni mieszkańcy gminy, którzy mogą składać swoje wnioski z nazwiskami osób czy nazwami instytucji. Z tych wniosków kapituła pod przewodnictwem wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego wybrała tegorocznych laureatów.

W kapitule byli także: Krystyna Milczarek, naczelnik Wydziału Edukacji koneckiego magistratu, sekretarz gminy Emilia Kupis, prezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Marek Mika, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kowalczyk oraz naczelnik Wydziału Promocji Krzysztof Dulewicz.

Kronikarz koneckch dziejów

Krzysztof Woźniak otrzymał wyróżnienie w dziedzinie "kultura". Od ponad 30 lat zajmuje się dokumentowaniem wydarzeń z historii Ziemi Koneckiej. Posiada bogaty zbiór regionaliów, który wykorzystuje w utworzonej przez siebie prywatnej i niekomercyjnej stronie internetowej. Opisuje wydarzenia historyczne jakie miały miejsce w Końskich i ościennych gminach.

Przez cztery lata zamieścił na niej ponad 200 artykułów zawierających oprócz treści unikatowe zdjęcia i dokumenty. Popularyzuje wiedzę historyczną o regionie i ideę opieki nad zabytkami poprzez publikację licznych artykułów, w tym także cykl artykułów prasowych w regionalnych periodykach. W ostatnim czasie wydał dwie książki: "Major Hubal. Legendy i mity" oraz "Kolegiata pod wezwaniem św. Mikołaja w Końskich".

Najmłodszy laureat - mistrz karate

Najmłodszym laureatem tegorocznych "Gloriett Koneckich" jest 23-letni student Michał Ciechanowski. Kapituła nagrodziła go w kategorii "Sport, turystyka i rekreacja". To zawodnik Koneckiego Klubu Karate Kyokushin.

Jego największymi tegorocznymi sukcesami było zdobycie VI miejsca w Kategorii Kata Seniorów podczas Mistrzostw Europy Karate Kyokushin w Baku w maju, drugiego miejsce w kategorii Kata Seniorów - Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy w Łańcucie w 2014 r. Michał jest na piątym roku teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Znawca dziejów książki, dokumentu i drzeworytu

W kategorii "Edukacja" nagrodę otrzymał Tadeusz Grajpel, który od 20 lat zajmuje się rekonstrukcją dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Podczas swoich wykładów i zajęć warsztatowych wzbudza ogromne zainteresowanie prezentując repliki historycznych pieczęci począwszy od epoki brązu do okresu I wojny światowej. Współpracuje, między innymi: z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, w Poznaniu, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Dzięki umiejętności przekazywania swojej wiedzy historycznej i walorom edukacyjnym tych prezentacji został zaproszony do współpracy z Biblioteką Jagiellońską czy Ossolineum.

Jest członkiem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, a także Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka w Krakowie - najstarszą organizacją bibliofilską w Polsce.

Nasze czołowe firmy - Ceramika Color i Orizzonte Polska Sp. z o.o.

Firma Ceramika "Color" reprezentowana przez prezes Grażynę Ludwikowską dostała nagrodę w kategorii "Przesiębiorczość". Firma działa od 13 lat i produkuje płytki ścienne i podłogowe. Ponad 80 osób pracuje w dwóch zakładach: w Kopaninach i Końskich. Aktualnie wprowadza na rynek 10 nowych kolekcji wyrobów, płytek dużo - formatowych. W bieżącym roku plany sprzedaży miesięcznej realizowane są z nadwyżką, a budżet przewiduje obroty na poziomie ponad 120 mln zł .

Nagroda w kategorii "Wkład w rozwój gospodarczy gminy Końskie" przypadła firmie Orizzonte Polska Sp. z o.o. z prezesem Moreno Minelli oraz prokurentem Janusza Hurcem. Ta powstała w 2003 roku na koneckim rynku firma, jest jedyną włoską filią w Polsce, oferuje szeroki zakres usług przede wszystkim na potrzeby przemysłu ceramicznego. W lipcu bieżącego roku przedstawiciele firmy podpisali umowę kupna nieruchomości gminnej o pow. 1,5 ha znajdującej się Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Starachowice" Podstrefie Końskie. Firma zamierza wybudować na zakupionym terenie nowy zakład, by przenieść produkcję do nowej lokalizacji oraz uruchomić kolejną linię technologiczną. Docelowe zatrudnienie w firmie wynosić ma 32 osoby.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Trzy nagrody specjalne

Nagrodę specjalną burmistrz Michał Cichocki wręczył działającego od 16 lat Stowarzyszeniu Abstynentów Klubu "Radość". Na jego czele stoją: prezes Jan Wojna, wiceprezesi Jacek Nowak i Andrzej Ferens, sekretarz Dominika Mendygrał oraz skarbnik Barbara Potocka. Głównym celem działania Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności na rzecz społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych i współuzależnionych oraz działanie na rzecz moralnego i psychicznego ozdrowienia rodziny. Stowarzyszenie realizuje zadania udzielając informacji i pomocy w kwestii wyboru metod i sposobów leczenia. Niesie wszechstronną pomoc w kształtowaniu własnego rozwoju i odzyskiwanie właściwej postawy w najbliższym otoczeniu i rodzinie.

Stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność na rzecz drugiego człowieka z zakresu pomocy poprzez punkt informacyjno-konsultacyjny i telefon zaufania. Ponadto organizuje bądź też współorganizuje akcje profilaktyczne, głównie skierowane do młodzieży szkolnej, projekty teatralne z udziałem znanych aktorów.

Drugą nagrodę specjalna przyznano klubowi "Czarna Flota GG Końskie" za pracę społeczną i charytatywną, zaangażowanie na rzecz lokalnego środowiska. Grupa zapaleńców organizuje między innymi od sześciu lat akcję "Motoserce", dzięki której dziesiątki osób oddają honorowo krew, a także zapisują się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Członkowie klubu odwiedzają koneckie miejscowości podczas festynów i pikników, by propagować bezpieczną jazdę oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Pomagają w zbiórkach pieniędzy na rzecz chorych i pokrzywdzonych przez los mieszkańców ziemi koneckiej. Konecką Gloriettę odebrał prezes klubu Marek Wróbel.

Trzecia nagroda specjalna przypadła doktorowi Markowi Jedynakowi, historykowi, za działalność związaną z kultywowaniem pamięci o czynie zbrojnym żołnierzy Armii Krajowej i wydarzeniach II wojny światowej na terenie Miasta i Gminy Końskie. Pracownik archiwum Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" w swojej pracy naukowej zajmuję się przede wszystkim działalnością Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK w latach 1939-1945; losami żołnierzy AK po II wojnie światowej oraz wojskowym wymiarem sprawiedliwości w latach 1945-1955. Jest autorem ponad 60 artykułów popularnonaukowych i naukowych, a także książek. Kultywuje pamięć o czynie zbrojnym żołnierzy Armii Krajowej i wydarzeniach II wojny światowej na terenie miasta i gminy Końskie. Doskonale łączy pracę zawodową i społeczną służbę instruktora Związku Harcerstwa Polskiego z działaniami popularyzującymi godne naśladowania postawy i czyn zbrojny mieszkańców gminy Końskie zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski podczas II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie