Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bojowy wóz piechoty powstanie w Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Od lewej wiceminister MON Czesław Mroczek, szefowa sejmowej podkomisji obrony narodowej Renata Butryn i prezes HSW Krzysztof Trofiniak.
Od lewej wiceminister MON Czesław Mroczek, szefowa sejmowej podkomisji obrony narodowej Renata Butryn i prezes HSW Krzysztof Trofiniak. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola będzie liderem międzynarodowego konsorcjum złożonego z zakładów przemysłu zbrojeniowego z krajów grupy wyszehradzkiej, która zbuduje bojowy wóz piechoty (bwp) nowej generacji.

Tak zapowiedział przebywający we wtorek w HSW wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek, odpowiedzialny w MON za proces modernizacji technicznej uzbrojenia polskiej armii.

WIĘKSZE KORZYŚCI

Pierwotnie planowane było konsorcjum do budowy bwp z udziałem krajowych producentów, którym przewodzić miała HSW. Jednak - jak przekonywał minister Mroczek, korzyści z międzynarodowej współpracy przy produkcji "bewupa" będą większe niż przy rodzimym konsorcjum.

- Bo to oznacza większe zamówienia, niż te jakie wynikają z krajowego zapotrzebowania. Dzięki temu byłyby większe korzyści dla huty - twierdził minister. Kolejnym argumentem za współpracą państw grupy wyszehradzkiej przy produkcji bojowego wozu piechoty byłoby wciąganie w zapewnienie bezpieczeństwa w regionie jak najwięcej państw. Grupa wyszehradzka zrzesza cztery państwa Europy Środkowej - Czechy, Polskę, Słowację i Węgry.

HUTA LIDEREM

Liderem w produkcji bojowego wozu piechoty w międzynarodowym wydaniu byłaby Huta Stalowa Wola. - Nie czekamy na ostateczne decyzje, huta już rozpoczyna ten program - zapewnił minister. Przy okazji komplementował zakład: - Huta Stalowa Wola może być przykładem dobrych zmian w przemyśle obronnym.

Wizyta ministra Mroczka w HSW miała związek z przyspieszeniem modernizacji naszych sił zbrojnych w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Po dostawie wojsku przez HSW 75 wyrzutni rakiet langusta, przyspieszeniu mają ulec prace badawcze i rozwojowe oraz wprowadzanie do produkcji nowych wyrobów, takich jak armatohaubica krab na podwoziu gąsienicowym, armatohaubica kryl na podwoziu kołowym z jelcza, rak - samobieżny moździerz na podwoziu kołowym i gąsienicowym, wozy minowania baobab i kroton, to także program homar - wyrzutnia rakietowa strzelająca na odległość trzystu kilometrów.

HUTA BADA

Minister zapytany przez nas czy HSW wyprodukuje sprzęt na zamówienie Ukrainy, odpowiedział, że większość programów spółki jest w fazie badawczej i prototypowej, więc nie będzie stąd dostaw dla broniących się Ukraińców, którzy natychmiast potrzebują uzbrojenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie