Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożyni gminy Połaniec w Ruszczy Kępie. Świętowali rolnicy

/r/
Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli starosta i starościna dożynkowi Bogusława Motyl i Stanisław Kowynia, którzy wręczyli bochen chleba gospodarzowi dożynek burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec Jackowi Tarnowskiemu.
Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli starosta i starościna dożynkowi Bogusława Motyl i Stanisław Kowynia, którzy wręczyli bochen chleba gospodarzowi dożynek burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec Jackowi Tarnowskiemu. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu
W minioną niedzielę Gminne Dożynki odbyły się w Ruszczy - Kępie w gminie Połaniec. Mieszkańcy gminy podziękowali za plony, a potem bawili się do późnych godzin wieczornych.
Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy.

Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu

Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy.
(fot. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu)

Jeszcze na długo przed głównymi uroczystościami, dożynki zaczęły się w każdym sołectwie gminy Połaniec wiciem wieńca dożynkowego - uosobienia wszystkich zebranych plonów i urodzaju. Mieszkańcy każdego z sołectw wraz ze swoimi sołtysami, wili wieńce przede wszystkim ze zbóż, a także z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Przybrały one różne kształty - od wielkich koron, kół po klepsydry. Wieńce przechowywano w stodołach, by właśnie w niedzielę, 24 sierpnia zaprezentować je w uroczystym orszaku.

W PODZIĘKOWANIU ROLNIKOM ZA TRUD PRACY

Gospodarze tegorocznych uroczyście przywitali przedstawicieli wszystkich sołectw Gminy Połaniec. Barwny korowód z delegacjami wszystkich sołectw, w tradycyjnych strojach z darami z plonów, coraz to piękniejszymi wieńcami i chlebami upieczonymi z mąki z tegorocznych zbiorów, przemaszerował na plac w Ruszczy Kępie.

Dożynki gminne rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, poświęconej rolnikom i ich ciężkiej pracy. W trakcie niej wszystkie sołectwa ofiarowały swe wieńce dożynkowe. Mszę dziękczynną celebrował proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Ruszczy - ksiądz Józef Grabda, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - Witold Dobrzański oraz proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Połańcu - ksiądz Jan Wamyj.

Msza święta rozpoczęła się od uroczystego przekazania na ręce księży bochna chleba z ostatnich zbiorów. Księża zwrócili szczególną uwagę na fakt, iż żniwa są uwieńczeniem wielkiego gospodarskiego trudu, od efektów którego, ilości i jakości zbiorów, zależy cała ludzka egzystencja. Podkreślali wielką rolę i całoroczny trud rolników wkładany w pracę na roli. Dziękowali Bogu i Matce Bożej, w imieniu wszystkich rolników, za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. W wygłoszonej homilii ksiądz Józef Grabda akcentował pracę rolnika i siłę modlitwy.

BOCHEN CHLEBA WŁODARZOWI WRĘCZYLI

Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli starosta i starościna dożynkowi Bogusława Motyl i Stanisław Kowynia, którzy wręczyli bochen chleba gospodarzowi dożynek burmistrzowi miasta i gminy Połaniec Jackowi Tarnowskiemu. Przyjmując dar gospodarz wyraził nadzieję, że na ziemi połanieckiej chleba nie zabraknie, a otwierając dożynki złożył gorące podziękowania wszystkim rolnikom za osiągane i osiągnięte w tym roku wyniki gospodarowania, podziękowania za kolejny rok ciężkiej pracy, za codzienny wysiłek podejmowany w odwiecznym rytmie odmierzanym przez pory roku.

Następnie burmistrz Jacek Tarnowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo przywitali wszystkich zgromadzonych na tegorocznych dożynkach. Życzyli wszystkim pomyślnych zbiorów w przyszłym roku, sołectwom powodzenia w konkursie na najpiękniejszy wieniec oraz udanej zabawy. Złożyli serdeczne podziękowania rolnikom, sołtysom, radom sołeckim, zaproszonym gościom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych dożynkach i ich przygotowaniu. Burmistrz w asyście młodzieży dzielił się z wszystkimi gośćmi zaproszonymi na uroczystość oraz z uczestnikami święta chlebem upieczonym z tegorocznej mąki, który wcześniej przekazali starosta i starościna dożynek.

Słowa powitania do wszystkich zgromadzonych na uroczystości dożynkowej skierowała także sołtys miejscowości Ruszcza - Kępa Jadwiga Kowynia podkreślając, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika, to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Podziękowała ona rolnikom za godną postawę życząc mieszkańcom miasta i gminy oraz przybyłym gościom, aby nigdy Im nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Głos zabrali również zaproszeni goście: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, starosta powiatu staszowskiego Andrzej Kruzel, przewodniczący Rady Gminy Borowa Mieczysław Wiącek.

Dożynki swoją obecnością zaszczycili parlamentarzyści województwa świętokrzyskiego, władze samorządowe - powiatowe i gminne, przedstawiciele ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych instytucji, kierownicy, dyrektorzy, pracownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy gminy, przedsiębiorcy, sołtysi, rady sołeckie, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy miasta i gminy Połaniec.

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY WYKONAŁY SOŁECTWA TURSKO MAŁE I TURSKO MAŁE KOLONIA

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Była to okazja do prezentacji żywych tradycji regionalnych oraz wielkiego dorobku sztuki ludowej. Jury konkursu przystąpiło do oceny wieńców, swoistych dzieł sztuki.

W międzyczasie na dożynkowej estradzie występowała młodzież z Centrum Kultury i Sztuki. Swoim przedstawieniem wprowadziła ona widzów w barwny świat obrzędów dożynkowych i ludowych przyśpiewek. Atmosferę piknikową zabawy podkreślały również stoiska gastronomiczne. Wiązanka melodii ludowych płynęła ze sceny, od kiedy artystyczną część rozpoczął swoim występem zespół ludowy "Marciny z Marcinowa", który zabawiając publiczność przyśpiewkami i kawałami, nadał imprezie charakter tradycyjny. Oczywiście nie zabrakło również elementów współczesnych, bo swoje umiejętności taneczno - wokalne zaprezentowała nasza uzdolniona młodzież.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy.

Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu

Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie, a jury miało duży problem, by wybrać ten najpiękniejszy.
(fot. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu)

Przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo podkreślił fakt, iż wszystkie sołectwa przygotowały wspaniałe i okazałe wieńce, a wybór był nad wyraz trudny. Wszak konstrukcje z kłosów, kwiatów, owoców i wstążek były bardzo pomysłowe i barwne. Laureatem pierwszego miejsca w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostało sołectwo Tursko Małe/Tursko Małe Kolonia, a wszystkie wieńce otrzymały wyróżnienie.

W trakcie trwania ogłoszeń, przystąpiono do wręczenia nagród zwycięzcy i wyróżnień wszystkim pozostałym sołectwom. Odbyła się również prezentacja wygranego wieńca. Wręczenia dyplomów i złożenia gratulacji dokonali: Członek Zarządu Województwa Świetokrzyskiego Piotr Żołądek, burmistrz - Jacek Tarnowski, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo, wiceprzewodniczący - Zdzisław Kwiatkowski oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu Joanna Juszczyńska. W dalszej części uroczystości sceną zawładnęły artystki z Centrum Kultury i Sztuki, by umilić wszystkim tę wspólną biesiadę swoimi występami i śpiewem. Wieczorem dynamiczny koncert dał zespół nurtu disco polo "Drossel", a zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych.

Na scenie podczas dożynek nie mogło zabraknąć występów młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.
Na scenie podczas dożynek nie mogło zabraknąć występów młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu

Na scenie podczas dożynek nie mogło zabraknąć występów młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.
(fot. archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie