Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dożynkach powiatowych w Seceminie hucznie świętowano zakończenie żniw

Rafał BANASZEK [email protected]
Wieniec przygotowany dla powiatu włoszczowskiego przez zespół ludowy Złoty Kłos z Secemina zajął pierwsze miejsce w powiecie. W nagrodę otrzymał 750 złotych.
Wieniec przygotowany dla powiatu włoszczowskiego przez zespół ludowy Złoty Kłos z Secemina zajął pierwsze miejsce w powiecie. W nagrodę otrzymał 750 złotych. Rafał Banaszek
Bo za dobrą pracę wieniec się należy… Tak zaśpiewał staroście włoszczowskiemu zespół Złoty Kłos z Secemina - twórca tegorocznego najładniejszego wieńca dożynkowego w naszym powiecie

Terminarz kolejnych dożynek

Terminarz kolejnych dożynek

24 sierpnia w Seceminie odbyły się dożynki powiatowe - pierwsze w tym roku na ziemi włoszczowskiej. Kolejne, gminne i parafialne święta plonów odbędą się: 31 sierpnia w Radkowie, 7 września w Kurzelowie i w Chlewicach oraz 14 września w Olesznie.

Pogoda w kratkę towarzyszyła pierwszym w tym roku dożynkom, zorganizowanym przez powiat. - Cztery lata temu było na dożynkach powiatowych w Seceminie ekstremalne ciepło, a teraz mieliśmy ekstremalne zimno - dziwił się wójt.

SIEDEM WIEŃCÓW DO KONKURSU

Tegoroczne Święto plonów odbyło się 24 sierpnia na stadionie sportowym w Seceminie. To było najbardziej huczne zakończenie żniw w gminie Secemin od czterech lat. Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe we Włoszczowie oraz Urząd Gminy w Seceminie.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od konkursu na "Najładniejszy wieniec dożynkowy", który przeprowadzono na placu przed kościołem parafialnym. Wzięło w nim udział siedem wieńców, przygotowanych przez zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. Komisja oceniała poziom artystyczny, zgodność z tradycją, odpowiedni kształt oraz naturalne elementy wystroju.

Po ocenie wieńców, rozpoczęła się msza święta polowa w intencji rolników, której przewodniczył ksiądz prałat Zygmunt Pawlik - dziekan dekanatu włoszczowskiego. Homilię wygłosił ksiądz Paweł Stolarczyk - proboszcz miejscowej parafii. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Zespół ludowy Złoty Kłos z Secemina.

TROCHĘ DESZCZU, TROCHĘ SŁOŃCA

Po uroczystej mszy barwny korowód dożynkowy na czele z Powiatową Kapelą Włoszczowską i starostami dożynek: Marzeną Lis z Ojsławic i Henrykiem Znojkiem z Secemina oraz przedstawicielami parlamentu, województwa, powiatu, gmin - udał się na boisko sportowe na dalszą część uroczystości. Korowód szedł drogą 786 w strugach deszczu. Pogoda nie była jednak w stanie pokrzyżować planów organizatorów.

O dziwo, po dotarciu na stadion deszcz przestał padać i wyszło nawet słońce. Wtedy odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Kierownik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Starostwa Powiatowego Zenon Kułaga tradycyjnie wypuścił z klatki białe gołębie - symbolizujące radość, pokój i pojednanie. Następnie poszczególne delegacje przekazały władzom gminnym i powiatowym wieńce dożynkowe, które wcześniej zostały ośpiewane.

W dalszej części starostowie dożynek wręczyli władzom powiatu włoszczowskiego i gminy Secemin symboliczny bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

PRZEMÓWIENIA VIP-ÓW

Po obrzędzie zaczęły się przemówienia. Zaczął gospodarz terenu - wójt Secemina. Sławomir Krzysztofik mówił o tym, że dożynki to jedne z najpiękniejszych dni w życiu każdego rolnika, jedna z najpiękniejszych części naszej narodowej tradycji. Powiedział, że w jego gminie mieszkają "niezwykle mili ludzie", opowiadał o historii Secemina. Wójt Krzysztofik zaprosił też wszystkich uczestników na otwarcie zrewitalizowanego rynku, które odbędzie się 21 września.

Po wójcie wystąpił starosta Zbigniew Matyśkiewicz. Włodarz powiatu pochwalił gminę Secemin, z której pochodzi, mówiąc, że pięknieje z roku na rok. Obaj gospodarze imprezy nie szczędzili sobie pochwał. - Inwestowaliśmy w ciągi komunikacyjne we wszystkich gminach powiatu włoszczowskiego. Wprowadziliśmy powiat na ścieżkę przyspieszonego rozwoju - twierdził starosta Matyśkiewicz.

Podczas Święta plonów głos zabrali również świętokrzyscy parlamentarzyści, reprezentujący trzy największe partie polityczne: posłowie Renata Janik z Platformy Obywatelskiej, Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości oraz Mirosław Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłanka Zuba mówiła o trudnych czasach dla rolników, o niskiej cenie za zboże, złożyła też życzenia imieninowe burmistrzowi Włoszczowy Bartłomiejowi Dorywalskiemu ze sceny. Poseł Pawlak wspominał o embargu rosyjskim na polskie warzywa i owoce, radził rolnikom, żeby na razie nie sprzedawali zboża, tylko je przetrzymali, bo - jak powiedział - później cena będzie lepsza.

Posłanka Janik pochwaliła zmodernizowaną drogę wojewódzką z Kielc do granicy województwa mówiąc, że teraz jeździ się komfortowo. Poinformowała też, że usilnie zabiega o to, żeby we Włoszczowie został przywrócony Sąd Rejonowy w tym "pięknym budynku" - jak się wyraziła. Przemówienie wygłosił też wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

ODZNAKI, WIEŃCE I ZAGRODY

Następnie na scenę poproszono rolników, którzy zostali odznaczeni przez wicewojewodę honorową odznaką "Zasłużony dla rolnictwa". Byli to: Andrzej Walasek z Żelisławic, Zygmunt Krzyżanowski z Secemina, Stanisław Wojciechowski z Komparzowa, Stefan Prokop z Rudki, Roman Skrobisz z Krasocina, Anna Malicka z Ostrowa, Zygmunt Kwiecień z Chebdzia, Józef Grochowina z Jadwigowa, Grzegorz Zdrada z Brześcia, Henryk Sadowski z Bałkowa, Paweł Szafrański z Włoszczowy i Marek Bomba z Łachowa.

Następnie wręczono nagrody w konkursach "Najładniejszy wieniec dożynkowy", którym okazało się dzieło Zespołu ludowego Złoty Kłos z Secemina, wykonane dla władz powiatu. Autorzy zwycięskiego wieńca otrzymali w nagrodę 750 złotych. Dzieło to będzie reprezentować powiat włoszczowski na dożynkach wojewódzkich w Busku-Zdroju, które odbędą się 14 września.

Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez Zespół ludowy Dzierzgowianie dla władz samorządowych gminy Radków (nagroda pieniężna - 650 złotych). Trzecie miejsce zdobyły ex aequo dzieła autorstwa Zespołu ludowego Moskorzewianie (dla władz gminy Moskorzew) oraz Stowarzyszenia Wiejskiego Wsi Komorniki "Nad Czarną" (dla władz gminy Kluczewsko). Te dwa wieńce otrzymały po 550 złotych. Każdy zespół, który przygotował wieniec, dostał po 250 złotych za udział w konkursie. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe.

Po konkursie wieńcowym ogłoszono wyniki drugiego konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku", zorganizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pierwsze miejsce w powiecie zajęło gospodarstwo Agnieszki i Jacka Gołuch z Dzierzgowa, drugie było gospodarstwo Mariusza Bąka z Koziej Wsi, natomiast trzecie - Zdzisławy i Józefa Krupów z Dobromierza.

WYSTĘPY I WYSTAWCY

Na tym zakończyła się pierwsza część niedzielnej uroczystości - dożynkowa, a rozpoczęła część druga - artystyczna, a konkretnie przegląd zespołów ludowych i kapel. Na scenie zaprezentowało się w sumie dziesięciu wykonawców z powiatu. Punktem kulminacyjnym był koncert gwiazdy wieczoru - zespołu disco-polo Cliver. Młodzi wykonawcy wykonali swoje największe hity: "Chodź kochanie", "Pokaż jak się kręcisz", "Zaufaj mi", "Agnieszka", "Ta dziewczyna to facet" oraz "To ona mnie wyrwała".

Po występie gwiazdy dożynek rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami, która trwała do północy. Niedzielną imprezę prowadzili po raz pierwszy w duecie: Danuta Kwiecień - zastępca kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego oraz Sylwester Kowalski - dyrektor włoszczowskiego Domu Kultury.

Opiekę medyczną podczas dożynek sprawował zespół ratownictwa medycznego z Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała firma ochroniarska oraz miejscowi strażacy, którzy zabezpieczali też cztery parkingi, zlokalizowane przy drodze wojewódzkiej 786.

Dożynki były okazją do prezentacji samorządów, firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz do wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, a także dorobku artystycznego. Nowością były w tym roku stoiska organizacji pozarządowych, których zaprezentowało się w sumie 20. Prawie tyle samo było sponsorów imprezy.

OPINIE GOSPODARZY

- Impreza był bardzo udana. Organizacja została dopięta na ostatni guzik i to na obiekcie, który nie miał ani wody, ani energii elektrycznej, cały czas musiał chodzić agregat prądotwórczy - podsumował dożynki wójt Secemina Sławomir Krzysztofik.

- Nasza impreza została odebrana bardzo ciepło. Dopisali wystawcy i mieszkańcy - cieszył się starosta Zbigniew Matyśkiewicz.

- Pogoda była, jaka była. Nie ma co narzekać. W 2010 roku na dożynkach powiatowych w Seceminie było ekstremalne ciepło, a teraz mieliśmy ekstremalne zimno. Widać było jednak radość mieszkańców i gości, pomimo nienajlepszej pogody. Gwiazda wieczoru może nie była z najwyższej półki, ale koncert chłopaków był bardzo fajny. Goście umiarkowanie dopisali. W tym samym dniu odbywały się również dożynki powiatu jędrzejowskiego - opowiadał wójt Secemina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie