Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie poza zasięgiem techniki. Brakuje bezpłatnych stref wi-fi oraz hotspotów

Grzegorz LIPIEC
36 procent dorosłych Polaków w ogóle nie korzysta z komputera, ani z internetu. Na Podkarpaciu wciąż jest jeszcze wiele miejsc, gdzie trudno o bezpłatny dostęp do sieci.

Według raportu Eurostatu z komputera korzysta raptem 64 procent Polaków. Najwięcej osób wykluczonych z cyfryzacji jest po 55 roku życia.

GDZIE NAJWIĘCEJ ODSŁON?

Polscy internauci dokonali ponad 9 miliardów odsłon na stronach internetowych. W tej liczbie 2,5 miliarda odsłon to ruch z województwa mazowieckiego, a z opolskiego - 100 milionów. Dane zaprezentowane w badaniu Gemius dotyczą pierwszej połowy sierpnia tego roku. Wskazują na to, że z województwa opolskiego na strony internetowe wchodziło ponad 1 proc. użytkowników sieci. Z kolei najwięcej surfujących jest w mazowieckim - blisko 26 proc. Drugie miejsce pod względem liczby odsłon dokonanych na stronach www zajęło województwo śląskie, z którego weszło na strony internetowe 13 proc. użytkowników. Trzecie miejsce należy do województwa małopolskiego z dziewięcioma procentami udziału w ruchu internetowym.

Z kolei ruch generowany w sieci przez mieszkańców województw takich, jak opolskie, lubuskie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie i podkarpackie, nie przekroczył pięcioprocentowego udziału w polskim internecie.

Nie możemy się spodziewać jednak lepszych wyników skoro dostęp do sieci jest w naszym województwie ograniczony. W wielu domach mamy komputery z dostępem do internetu, korzystamy z możliwości, jakie daje przenośny internet, ale wciąż nie ma hot spotów, darmowych stref wi-fi jest bardzo mało.

SZANSA NA POPRAWĘ

W województwie podkarpackim powstaje dwa tysiące kilometrów linii światłowodowych oraz prawie 200 węzłów dystrybucyjnych. Na całej długości światłowody położone są pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Samorząd województwa otrzymał także więcej pieniędzy z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej oraz z budżetu państwa, łącznie o ponad 20 milionów złotych. Całkowita wartość zamyka się kwotą 322 milionów złotych.

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego dzięki sieci szerokopasmowego internetu Podkarpacie ma szanse na lepsze wykorzystanie swego potencjału informatycznego. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 roku. Budowa szerokopasmowej sieci internetowej prowadzona będzie w pięciu regionach korzystających z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Według założeń 90 procent gospodarstw domowych na Podkarpaciu oraz wszystkie instytucje publiczne zyskają możliwość dostępu do szybkiego internetu.

KROK PO KROKU

Trzeba pamiętać, że i tak z roku na rok przybywa osób, które mają w swoich domach komputer. - Jeszcze kilka lat temu dostęp do internetu był utrudniony w instytucjach użyteczności publicznej. Teraz szkoły, biblioteki mają odpowiednie techniczne zaplecze - mówi Krzysztof Pitra, starosta powiatu tarnobrzeskiego.

Zresztą dzięki programom unijnym wielu mieszkańców północnej części Podkarpacia otrzymało komputery z dostępem do internetu. Taki program zrealizowany został choćby za 666 tysięcy złotych, z czego 481 tysięcy złotych dołożyła Unia Europejska, w Baranowie Sandomierskim.

Z unijnych możliwości korzystają także i szkoły. - Skoro jest szansa na zakup sprzętu komputerowego, albo pomocnego przy nauce zawodu to należy z niej korzystać. Sam jako nauczyciel informatyki chciałbym, aby jak najwięcej osób przekonywało się do nowych technologii - mówi Piotr Wałcerz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie