Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tornister pod specjalnym nadzorem czyli ciężki powrót do szkoły

opr. /KAK/
Według zaleceń ortopedów waga plecaka, dziecka poniżej 16 roku życia, nie powinna przekraczać trzech kilogramów dla dziewczynek i pięciu dla chłopców.
Według zaleceń ortopedów waga plecaka, dziecka poniżej 16 roku życia, nie powinna przekraczać trzech kilogramów dla dziewczynek i pięciu dla chłopców. sxc.hu
Ciężki plecak i siedzący tryb życia wpływają na powszechny rozwój wad postawy wśród uczniów. Zazwyczaj to różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie czy problemy z kolanami. W przyszłym tygodniu uczniowie znów przestąpią szkolne progi dźwigając blisko 10 kilogramowe plecaki…

W Polsce, po raz pierwszy od roku szkolnego 2014/2015, plecaki najmłodszych uczniów odciążą darmowe podręczniki, które będą zostawiane w szkole. Wciąż trwają też prace nad e-podręcznikiem, który pomógłby odciążyć kręgosłupy nieco starszych uczniów. U małych dzieci, by odciążyć kręgosłup i profilaktycznie eliminować wady postawy, zaleca się gimnastykę korekcyjną, pływanie przynajmniej dwa razy w tygodniu i… odciążenie kręgosłupa od tornistra. To ostatnie wydaje się najtrudniejszym zadaniem.

PRZYTŁACZAJĄCE 10 KILOGRAMÓW

Tornistry, które dźwigają uczniowie ważą średnio 8-10 kilogramów. Według zaleceń ortopedów waga plecaka, dziecka poniżej 16 roku życia, nie powinna przekraczać trzech kilogramów dla dziewczynek i pięciu dla chłopców.
Inna sprawa, że praktyka pokazuje, iż to uczniowie dźwigają w plecakach o wiele więcej przedmiotów niż potrzebują w szkole. Podręczniki stanowią tylko jedną trzecią wagi tornistra. Reszta to zeszyty w twardych oprawach, piórniki, książki z biblioteki, pudełka na drugie śniadanie, stroje na zajęcia z wychowania fizycznego, zabawki i wiele innych. Rodzice częściej powinni sprawdzać, co dziecko w nim nosi i czy wszystko rzeczywiście jest aż tak bardzo potrzebne. I najważniejsze - należy zwracać uwagę, by plecak był prawidłowo noszony.
- Ciężki tornister noszony nieprawidłowo - na jednym ramieniu - może prowadzić do wad postawy polegających na skrzywieniu bocznym kręgosłupa, ale również zaburzeń w płaszczyźnie strzałkowej. Można zakupić plecak, który będzie lżejszy, ale też starać się pozostawić rzeczy, które są niepotrzebne - podkreśla doktor Łukasz Antolak, specjalista ortopeda.

NIE SIEDŹ!

Jednak tornister to nie wszystko. Na powszechne dziś u uczniów wady postawy wielki wpływ ma siedzący tryb życia! Niestety - dzieci siedzą nie tylko w szkole i podczas odrabiania lekcji, ale również odpoczywają w pozycji siedzącej - czytają, oglądają telewizję, grają na komputerze. Mięśnie słabną, obniża się ogólna sprawność i w efekcie dochodzi do wad postawy. Lekarze alarmują, już ponad 80 procent dzieci w wieku szkolnym ma problemy.
- Najczęściej spotykamy się z wadami kręgosłupa, a wśród nich najpopularniejszą jest skrzywienie boczne czyli skolioza - mówi lekarz - Widać ją, kiedy patrzymy na dziecko z przodu czy też z tyłu. Widać nierówne ustawienie barków, skośne ustawienie miednicy. Nieco rzadziej występują zaburzenia w płaszczyźnie strzałkowej, tak zwane wypłaszczenie kręgosłupa lub pogłębienia krzywizn fizjologicznych: lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Wady mogą przekładać się na to, co dzieje się z kończynami dolnymi.
Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości. Są one związane z bólami kręgosłupa i stanowią poważny problem społeczny. W dorosłej społeczności występują blisko u 60 procent kobiet i 45 procent mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie