Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja czyste ręce. Jak prawidłowe mycie dłoni zapobiega grożnym chorobom?

Oprac. /KAK/
Zapewnienie prawidłowej higieny dłoni wymaga mycia wodą i mydłem przez około 20-30 sekund.
Zapewnienie prawidłowej higieny dłoni wymaga mycia wodą i mydłem przez około 20-30 sekund. serwis prasowy oras
W miejscach publicznych, środkach transportu narażeni jesteśmy na większą liczbę zarazków przenoszonych poprzez dotyk. Brudne ręce przenoszą aż 80 procent infekcji ! Tymczasem proste czynności jak choćby systematyczne dbanie o higienę dłoni pomogą uniknąć wielu zagrożeń.

Jak zbadał Państwowy Zakład Higieny 86 procent Polaków deklaruje, że myje dłonie przed posiłkiem, 90 procent zapewnia, że myje je po wyjściu z toalety. Czy brudne ręce naprawdę są groźne? Światowa Organizacja Zdrowia od lat przypomina, że 69 procent zakażeń przewodu pokarmowego wynika z przenoszenia zarazków obecnych na zanieczyszczonych dłoniach i brudnych powierzchniach. Tymczasem na kontakt z brudnymi powierzchniami narażeni jesteśmy wszędzie.
Spis mikroorganizmów, które możemy przenosić dzięki brudnym rękom jest długi. Zaczynając od grypy, poprzez choroby biegunkowe wywołane przez rotawirusy i szczególnie trudne w leczeniu gronkowce, pałeczki Salmonelli, E. coli oraz jaja pasożytów jak tasiemiec czy owsiki. Poszczególne szczepy bakterii poprzez brudne dłonie przenoszą się z człowieka na człowieka. Niektóre z nich mogą przetrwać poza organizmem na przykład na klamkach lub poręczach, całkiem długo. Wirus grypy przetrwa jedyne 48 godzin, ale już rotawirusy mogą przeżyć nawet 60 dni. Dlatego odpowiednio częste mycie dłoni jest tu najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

PERFEKCYJNE MYCIE

Prawidłowe i odpowiednio częste mycie dłoni znacznie obniża ryzyko zachorowań: aż o połowę na choroby biegunkowe i o 30 procent liczbę zakażeń dróg oddechowych. Niestety wiele osób myje dłonie krócej niż 5 sekund. Zapewnienie prawidłowej higieny dłoni wymaga mycia wodą i mydłem przez około 20-30 sekund. Podstawową zasadą powinno być mycie dłoni zawsze po powrocie do domu, przed posiłkiem lub przygotowaniem jedzenia, po wyjściu z toalety. Jeśli nie jesteśmy narażeni na szczególnie brudne obiekty czystość powinna się utrzymywać do około dwóch godzin.
Istnieje stosowany na całym świecie wzór higienicznego mycia dłoni nazywany schematem Ayliffe'a. Najpierw dłonie należy zmoczyć. Dokładne namydlenie to około 10-15 sekund. Najczęstsze błędy popełniane na tym etapie to omijanie przestrzeni między palcami oraz miejsc na zewnętrznej stronie dłoni - w okolicy kciuka i bliżej nadgarstka. Pamiętajmy też o zdjęciu biżuterii i miejscach pod paznokciami - gromadzi się tam wiele bakterii. Następnie przez około 10-15 sekund spłukujemy i osuszamy najlepiej papierowym, jednorazowym ręcznikiem. Lekarze higieniści zalecają by, po umyciu nie dotykać już kranu dłońmi, szczególnie w łazienkach publicznych. Wilgotne powierzchnie to raj dla pałeczek E. coli. Jeśli w toalecie, z której korzystamy nie ma nowoczesnej armatury bezdotykowej ( bez trudu znajdziemy takie modele np. marki Oras) , zalecane jest zamknięcie kranu poprzez papierowy ręcznik lub łokciem. Podobnie chwytamy klamkę na drzwiach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie