Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś [email protected]
Ochotnicza Straż Pożarna z Łubnic podczas drużynowej konkurencji na pontonach przy użyciu krótkich wioseł.
Ochotnicza Straż Pożarna z Łubnic podczas drużynowej konkurencji na pontonach przy użyciu krótkich wioseł. Agnieszka Kuraś
W sobotę nad zalewem Chańcza odbyła się XIII edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.
Mistrzostwa ratowników nad zalewem Chańcza

Mistrzostwa ratowników nad zalewem Chańcza

Nad zalewem Chańcza, w sobotę już przed godziną 10 rano zrobiło się tłoczno od ratowników. Ci, którzy nie wiedzieli o wydarzeniu mogli uważać, że byli świadkami największej akcji ratowniczej w województwie świętokrzyskim. Na szczęście zagrożenia nie było, a powodem spotkania ratowników była kolejna - XIII edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Chańcza" odbyła się XIII edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Była to nie tylko okazja do spotkania braci ratowników z całego województwa świętokrzyskiego, ale przede wszystkim do pokazania swoich sił. Największe laury podczas tegorocznych Mistrzostw zdobyli ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Pińczów I.

220 RATOWNIKÓW W CHAŃCZY

Swój udział w XIII edycji Mistrzostw Szybkiego Reagowania w Wodzie zgłosiło 61 drużyn: 20 jednostek Państwowych Straży Pożarnych, 1 policji - z Sezonowego, Nieetatowego Zespołu Wodnego Chańcza KMP Kielce, 34 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 5 grup z ośrodków sportu i klubów.
- Celem mistrzostw jest sprawdzenie umiejętności ratowników oraz popularyzacja ratownictwa i ochrony ludności. To również doskonały sposób na wymianę doświadczeń oraz podniesienie poziomu wyszkolenia ratowników. W tym roku do zawodów zapisało się 61 drużyn. Jednak ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 55 z nich - mówił Mieczysław Szymański z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
W Mistrzostwach udział wzięły także trzy drużyny żeńskie z Ochotniczych Straży Pożarnych z: Wielkiej Wsi, Śladkowa Małego i Chroberzy.

Najstarszym zawodnikiem XIII edycji mistrzostw był 66-letni Kazimierz Kurgan, który reprezentował drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej z Turska Małego. Natomiast najmłodszy zawodnik - 15 letni Konrad Krawczyk startował w Klubie Płetwonurków LOK Kalmar Starachowice. Obaj z rąk wicewojewody świętokrzyskiego Grzegorza Dziubka odebrali okazałe puchary za swój udział w rywalizacji. Oprócz jednostek z terenu województwa świętokrzyskiego w mistrzostwach udział wzięła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stalowej Woli z województwa podkarpackiego.

POKAZALI NA CO ICH STAĆ

4-osobowe drużyny ratowników rywalizowały w sześciu konkurencjach. Trzy z nich odbywały się na łodziach były to: wyścig równoległy na łodziach motorowych, wyścig drużynowy na łodziach motorowych i wiosłowanie łodzią na dystansie 100 metrów. Ścigali się także na pontonach przy użyciu krótkich wioseł. Musieli również wykazać się umiejętnościami ratującymi życie na fantomach, a także rzucali rzutką rękawową do celu.

W tegorocznej edycji Mistrzostw pierwsze miejsce zajęła drużyna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Pińczów I. Na drugim znalazła się drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowali. Najlepszą trójkę zamknęła Starachowicka Grupa Ratownictwa Wodnego. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Jędrzejowa, jednostka z Państwowej Straży Pożarnej z Opatowa i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza numer 3 z Kielc. Najlepszą drużyną żeńską okazała się drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śladkowa Małego. Sukces dziewczyn był tym większy, że na 55 startujących w Mistrzostwach drużyn zajęły one 22 pozycję. Były lepsze od 31 drużyn męskich.
- Podczas takich mistrzostw jest na pewno duży stres, bo chcemy jak najlepiej pokazać swoje umiejętności. Zdecydowanie najtrudniejsze dzisiaj były konkurencje na łodziach. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że na przykład taka konkurencja na fantomach, choć wymaga wysiłku, to jednak niczym nie równa się z prawdziwą sytuacją, która może spotkać nas w życiu. Teraz na przykład wykonywanie masażu serca i sztucznego oddychania trwało zaledwie 2 minuty, ale tak naprawdę ratownicy w takich sytuacjach wykonują go do przyjazdu karetki. To może się tylko wydawać, że to proste, ale to jest naprawdę duży wysiłek fizyczny - mówiła Weronika Pietrzyk z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śladkowa Małego, z najlepszej drużyny żeńskiej podczas Mistrzostw.

Na zakończenie spotkania najlepszym sześciu drużynom oraz najlepszej drużynie żeńskiej wręczono puchary i pamiątkowe dyplomy.

Mistrzostwa co roku są organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy ze Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim PSP, Zarządem Wojewódzkim WOPR, Świętokrzyskim Oddziałem Okręgowym PCK. Koordynatorem mistrzostw jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie