Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić na szkolnej wyprawce?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
freeimages.com
W poniedziałek ponad 400 tysięcy podkarpackich uczniów pójdzie do szkoły. Sprawdziliśmy jak można zaoszczędzić na szkolnej wyprawce i co czeka uczniów w nowym roku szkolnym.

Księgarnie, sklepy z przyborami szkolnymi przeżywają w ostatnich dniach prawdziwe oblężenie. Do początku roku szkolnego coraz bliżej, sprawdzamy co przyniesie on uczniom podkarpackich szkół, a także ile kosztuje przygotowanie ucznia do nauki.
Cena średniej szkolnej wyprawki jest porównywalna do tej z ubiegłego roku i wynosi 1199 złotych.

PODRĘCZNIKI

Rodzice co roku borykają się z problemem odpowiedniego przygotowania do szkoły swoich pociech. Na początku ubiegłego roku szkolnego rodzice wydali na wyprawki dla dzieci średnio 1199 złotych, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Co wchodziło w skład tych kosztów? Przede wszystkim były to: podręczniki, przybory szkolne, mundurki, obowiązkowe opłaty - za ubezpieczenie, czesne, internat, czy też stancję. Przeciętne wydatki w przeliczeniu na jedno dziecko wyniosły 826 złotych, co także stanowi kwotę wyższą niż w roku poprzednim.

Szukanie oszczędności w domowym budżecie często zmusza nas do tego, że część podręczników szkolnych jest kupowana za mniejsze sumy pieniędzy w antykwariatach oraz na szkolnych kiermaszach. W tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika na początku września odbywa się wielki kiermasz, w trakcie którego uczniowie wszystkich klas mogą kupić tańsze podręczniki. Podobne kiermasze odbywają się w innych placówkach naszego regionu. Dużą popularnością cieszą się także zakupy szkolnych podręczników w antykwariatach.

- Wiemy, że nie każdego jest stać na skompletowanie wszystkich potrzebnych podręczników. Dlatego od wielu lat w tarnobrzeskim "Koperniku" organizowany jest kiermasz używanych podręczników. Uważam, że jest to cenna inicjatywa - mówi Tomasz Stróż, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Zamiast stać w długich kolejkach w księgarniach tradycyjnych, można zrobić zakupy w sklepach internetowych, poszukać promocji na portalach aukcyjnych, na giełdach internetowych oraz kiermaszach. Niektórzy sprzedawcy oferują również darmową przesyłkę zamówienia lub rabat przy większych zakupach. Coraz więcej osób przekonuje się do zamawiania podręczników przez internet. Dzięki oszczędniejszym zakupom rodzice ucznia w trzeciej, czy czwartej klasie szkoły podstawowej wydadzą zamiast 400 złotych, 280 złotych za komplet nowych podręczników. Natomiast gimnazjaliści rozpoczną naukę w pierwszej klasie z książkami wartymi nie 500 złotych, a nawet 350 złotych.

SZAŁ ZAKUPÓW

Szkolne podręczniki to tylko część wydatków. Pozostaje jeszcze zakupić przecież przybory szkolne. Duży wybór różnych artykułów szkolnych znajdziemy w marketach. Sklepy sieciowe kuszą rodziców i uczniów promocjami, przed wakacjami znacznie powiększając ofertę skierowaną do tej grupy klientów. Cena najbardziej rozchwytywanego towaru, czyli zeszytów, wzrasta oczywiście wraz z ilością kartek i zależy od producenta. Podobnie jak w przypadku plecaków i piórników, najdroższe są te z wizerunkami bajkowych i filmowych postaci.

Wyprawka szkolna mniej kosztuje rodziców, którzy mają dzieci w gimnazjum lub szkole średniej. Zazwyczaj piórniki, plecaki i część podstawowych przyborów wykorzystują one z ubiegłego roku.

CO NOWEGO?

Nowy rok szkolny przywita grupę sześciolatków w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty w tym roku obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 roku. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 roku, czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero za rok - we wrześniu 2015 roku wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 roku. Z szacunków resortu edukacji wynika, że w pierwszych klasach w tym roku będzie 550 tysięcy uczniów, w tym 197 tysięcy sześciolatków. Prawie wszystkie otrzymają bezpłatnie rządowy "Nasz elementarz". Książkę przygotowaną na zlecenie resortu edukacji zamówiło 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 proc. szkół publicznych. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom. Dodatkowo na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego (do wysokości 25 złotych na ucznia) oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych (do 50 złotych). Dotacja nie uwzględnia środków na zakup podręcznika lub ćwiczeń do religii, gdyż nauka tego przedmiotu nie jest obowiązkowa.

Zmiany, które wchodzą w życie z początkiem roku szkolnego 2014/2015 dotyczą nie tylko najmłodszych uczniów. Wiosną po raz pierwszy w nowej formule przeprowadzony zostanie sprawdzian dla szóstoklasistów. Nowe zasady obowiązywać będą także na maturze. Uczniowie, którzy będą zdawać te egzaminy są pierwszymi rocznikami, które w szkole podstawowej i w szkole ponadgimnazjalnej uczą się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Dotychczasowy ponad przedmiotowy sprawdzian (oceniający opanowanie przez uczniów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce) zastąpiony zostanie egzaminem składającym się z dwóch części.

- Pierwsza część ma sprawdzać umiejętności z języka polskiego i matematyki. Natomiast druga część dotyczyć będzie już tylko języka obcego - mówi Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty. - Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

Jeśli chodzi o maturę to wiosną abiturienci szkół ponadgimnazjalnych będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Zmieniona jednak zostanie formuła zadań i tematów maturalnych - większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Nowością będzie dodatkowy, co najmniej jeden obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru (będzie przeprowadzany tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu). Dotychczas abiturient mógł poprzestać tylko na języku polskim, języku obcym i matematyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie