Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł honorowy obywatel Końskich Jan Zbigniew Wroniszewski. W niedzielę żegnano go na cmentarzu w Dąbrówce

Marzena KĄDZIELA
Jan Zbigniew Wroniszewski zmarł 28 sierpnia 2014 roku
Jan Zbigniew Wroniszewski zmarł 28 sierpnia 2014 roku Biblioteka w Końskich
W niedzielę na cmentarzu w Dąbrówce koło Szarbska rodzina, przyjaciele, znajomi, a także przedstawiciele Końskich pożegnali honorowego obywatela naszego miasta Jana Zbigniewa Wroniszewskiego pseudonim "Znicz". Zmarły 28 sierpnia w wieku 93 lat był między innymi współorganizatorem Koneckiego Września.
Odszedł honorowy obywatel Końskich Jan Zbigniew Wroniszewski. W niedzielę żegnano go na cmentarzu w Dąbrówce

Jan Zbigniew Wroniszewski był mocno związany z Końskimi, poprzez ścisłą współpracę z samorządem oraz Biblioteką Publiczną, w której w ramach bibliotecznego wydawnictwa ARSLIBRIS pt. "Końskie i powiat konecki 1939-1945″ wydał cykl książek. W roku 2005 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Końskie między innymi za tworzenie od 1984 roku Koneckiego Września.

"Znicz" mieszkał w Końskich od 1934 roku i tu uczył się w gimnazjum i liceum. Od 1 listopada 1939 r. był członkiem szkolnej konspiracji "Gimnazjalna Drużyna Bojowa". Na początku 1941 r. został wraz z całą grupą został włączony do Związku Walki Zbrojnej. Akcja na pociąg pod Wąsoszą w nocy 19/20 sierpnia 1943 r., w której brał udział, zbiegła się z masowymi aresztowaniami w Końskich. Nieobecny w domu "Znicz" uniknął aresztowania. Poszukiwany wstąpił do II zgrupowania partyzanckiego "Ponury" ppor. "Robota". Aresztowano go 23 grudnia 1943 roku w Szarbsku, potem trafił do obozu koncentracyjnego Gross Rosen, skąd przesyłano kolejno do obozów Auschwitz II, Mauthausen i Gusen II.

Muzyk, reżyser, aktor, pisarz

Po wojnie "Znicz" studiował równolegle wokalistykę w Konserwatorium Łódzkim (później w Średniej Szkole Muzycznej) pracował w teatrze lalek. Pracując zdał eksternistycznie egzaminy: aktorski i reżyserski. W roku 1961 objął dyrekcję i kierownictwo artystyczne Olsztyńskiego Teatru Lalek. Do śmierci mieszkał w Olsztynie. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych.
Szczegółowe wspomnienia ze swojego życia zawarł w autobiografii zatytułowanej "Życie w ciekawych czasach" wydanej przez konecką Bibliotekę Publiczną w 2009 roku.

W niedzielnym pogrzebie brali udział oprócz rodziny i przyjaciół także przedstwiaciele koneckiego samorządu między innymi: przewodniczący rady powiatu Krzysztof Obratański, burmistrz Michał Cichocki i jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie