Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekarze zapraszają na Święto Chleba do Muzeum Wsi Radomskiej

Barbara Koś
Zapraszamy na  Święto Chleba! – mówią radomscy piekarze: Tadeusz Fogiel, Jaroslw Gajda i Paqeł Pastuszka
Zapraszamy na Święto Chleba! – mówią radomscy piekarze: Tadeusz Fogiel, Jaroslw Gajda i Paqeł Pastuszka Barbara Koś
- Pieczywo nie tuczy! Jaki jeść chleb? Chleba z pewnością nie zabraknie na stoiskach XVI Święta Chleba, które odbędzie się w radomskim skansenie już w niedzielę, 7 września.
O Świecie Chleba mówili we worek w Muzeum Wsi Radomskiej-  Ilona Jaroszek- dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, prezydent Andrzej Kosztowniak i piekarze-
O Świecie Chleba mówili we worek w Muzeum Wsi Radomskiej- Ilona Jaroszek- dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, prezydent Andrzej Kosztowniak i piekarze- Jarosław Gajda i Paweł Pastuszka Barbara Koś

O Świecie Chleba mówili we worek w Muzeum Wsi Radomskiej- Ilona Jaroszek- dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, prezydent Andrzej Kosztowniak i piekarze- Jarosław Gajda i Paweł Pastuszka
(fot. Barbara Koś)

Podczas Święta Chleba o podniebienie i żołądki uczestników festynu zadba 6 piekarni plus siódma, która oferować będzie pieczywo litewskie.

- Będą chleby wszelkiego rodzaju, a także bułki, rogale, paluszki i inne jeszcze rodzaje i gatunki pieczywa - zapewniają Jarosław Gajda, szef cechu Piekarzy w Radomiu i piekarz Paweł Pastuszka.
Jaki jeść chleb? Na pewno ciemny bo nie tuczy, jest lekkostrawny i ubogi w tłuszcz, dzięki czemu nie obciąża przewodu pokarmowego. Ale i biały chleb jest zdrowy.

Dietetycy uważają, że nasza dzienna porcja pieczywa powinna się składać z chleba mieszanego: jasny zwykły, ciemny żytni: razowy, pumpernikiel, graham oraz z jasnego pszennego: bułka, bagietka, rogalik. Zdaniem Jarosława Gajdy najbardziej zdrowy jest chleb razowy, którego oczywiście nie zabraknie na festynie.

- Mąka razowa, pełnoziarnista, ciemna, której skład jest najbardziej zbliżony do składu ziarna - jest zdrowa - wyjaśnia Gajda. - W upieczonym z niej chlebie razowym znajdują się wszystkie te same wartościowe składniki, co w ziarnie. A cennego błonnika pokarmowego jest w chlebie razowym nawet pięć razy więcej niż w chlebie jasnym.

Specjalnym rodzajem ciemnego żytniego jest pumpernikiel. Ciasto najpierw poddaje się działaniu pary wodnej, a następnie przez wiele godzin piecze w niskiej temperaturze. Stąd bardzo ciemna barwa, lekko kwaśny smak i charakterystyczny aromat tego chleba. I ten chleb będzie na stoiskach.

Będzie też , zdaniem piekarzy, super zdrowe pieczywo z dodatkiem ziaren: słonecznika, soi, dyni, sezamu, maku, siemienia lnianego. Pojawi się popularny jest chleb orkiszowy.

- Niektórzy w ogóle rezygnują z pieczywa, bo uważają, że tuczy - mówi Jarosław Gajda. - Nieprawda. Chleb to samo zdrowie.
Cały szkopuł tkwi w tym, by umieć wybrać najlepsze dla nas pieczywo. Szef Gajda wybrał - je ciemny chleb i w ciągu minionego roku schudł 4 kilo!

Oprócz atrakcji dla ciała i ducha podczas niedzielnego Święta Chleba przewidziane są nagrody dla najlepszych piekarzy, konkursy i występy artystyczne. Nastąpi, miedzy innymi, rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu "Mój przepis na chleb".

Ten konkurs organizowany jest po raz pierwszy i skierowano go do tych, którzy samodzielnie wypiekają chleb. Do oceny trzeba było zgłosić samodzielnie wypieczony chleb. Technika oraz receptura wypieku była dowolna - ważne, by zawodowi piekarze nie pomagali w przygotowaniu wypieku.

Święto trwać będzie w godzinach 10 - 19.30 i rozpocznie je, jak co roku, msza święta w intencji rolników i piekarzy, odprawiona przez księdza Jarosława Wojtkuna w amfiteatrze.
Uroczysty charakter będzie miało wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego" dla firm i osób związanych z radomskim rzemiosłem piekarniczym. "Szabla Kilińskiego" nadawana jest od 1999 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego, a pierwszą osobą uhonorowaną "Szablą" był papież Jan Paweł II.

Po części konkursowej rozpoczną się występy artystyczne. Uczestnikom imprezy zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, radomska grupa Frument Project oraz Jan Trebunia Tutka i grupa Jazgot.

Twórcy ludowi zaproszą do obejrzenia i zakupu swoich wyrobów na kiermaszu rękodzieła ludowego.
- A tych, którzy zechcą jednak zrzucić trochę kilogramów i móc zajadać się chlebem na festynie zapraszamy w przeddzień Święta Chleba na I Radomski Bieg Piekarza - mówi Paweł Pastuszka.

Bieg odbędzie się nad zalewem Borki w Radomiu, 6 września pod takim samym hasłem, jakie przyświeca XVI Świętu Chleba "Jedz chleb - żyj zdrowo". Panowie muszą pokonać trasę 5 kilometrów a panie - 3 kilometrów. Przedszkolaki - 100 metrów a młodzież - do 1,4 kilometra.

Piekarze zapraszają na Święto Chleba do Muzeum Wsi Radomskiej
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie