Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Tłumy zwiedzających i osobistości [WIDEO, zdjęcia]

Lidia CICHOCKA
To nie cud tylko powietrze..
To nie cud tylko powietrze.. Aleksander Piekarski
Tłum na otwarciu w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcinskim. Obok dzieci i młodzieży osobistości: wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska, prof. Scott Hubbard 20 lat pracujący dla NASA czy Robert Zubrin, założyciel Organizacji Mars Society.
Otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim

Weekend w Centrum

Weekend w Centrum

W sobotę o godzinie 9 rozpoczną sie zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge, w których wystartują 24 drużyny. O godzinie 11 rozpocznie się piknik naukowy: na 31 stanowiskach będzie można zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki zaś Centrum Nauki otworzy swe podwoje o godzinie 12.30.
W niedzielę Centrum zaprasza już o godzinie 8 w związku z nagrywaniem programu Dzień dobry TVN. Centrum będzie czynne do godziny 19 i tak w ten weekend jak i przez cały następny tydzień wstęp do niego jest bezpłatny. Potem bilety kosztują 9 i 15 zł.

Marszałek województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas przyznał, że istnienie Centrum Nauki to dowód na spełnianie marzeń.

- Kiedy Marcin Perz, dyrektor Centrum przychodził z takimi pomysłami niewiele osób traktowało go poważnie. Nie wierzono, że to jest możliwe a tymczasem mamy Centrum Nauki, konferencję z autorytetami w dziedzinie kosmosu, pierwsze w Polsce zawody łazików marsjańskich.

Scott Hubbard, profesor zajmujący się badaniem kosmosu a w szczególności Marsa podkreślał znaczenie nauki uznając ją za fundament ekonomii, podstawę rozwju ludzkości. Gratulował wzniesienia Centrum Nauki i dopingował do inwestowania w naukę. - Z gości Centrum, młodych ludzi mogą wyrosnąć naukowcy, którzy pchną świat do przodu.

Podobną nadzieję, że rozbudzone w Podzamczu pasje stworzą nowych badaczy wyraził konsul Stanów Zjednoczonych Bryan George a Robert Zubrin komplementował Polaków.

- Byłem w Polsce kilkakrotnie, pierwszy raz w 1969 roku, zmiany jakie tu zachodzą są wspaniałe. Tu wielcy ludzie robią wielkie rzeczy.

Amerykanie serdecznie witali się z reprezentantami Politechniki Białostockiej, których łazik Hyperion 2 zwyciężył w ostatnich światowych zawodach łazików w Stanach. Twórcy Hyperiona 2 otrzymali specjalną nagrodę a łazik wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum Nauki. Przekroczył drzwi wraz z niewidomą Julką Pluwak z Gdńska, zafascynowaną kosmosem, dla której udział w zawodach łazików marsjańskich był spełnieniem marzeń.

Tuż po otwarciu drzwi młodzi ludzie rzucili się miedzy eksponaty wystawy Świat Leonarda da Vinci. Uczniów przybyło bardzo wielu z różnych stron województwa, z Nowin przyjechała cała szkoła. Niektórzy rodzice tak jak państwo Oborni z Kielc zwolnili dzieci ze szkoły by mogły jak najszybciej zobaczyć wystawę i wziąć udział w zajęciach. Bo do ich dyspozycji oddano nie tylko ekspozycję prezentującą wynalazki i dzieła wielkiego Leonarda, ale także laboratoria gdzie mogli wykonywać doświadczenia.

Młodzi goście szaleli w Parku Doświadczeń obok Centrum i szybko okazało się, że nie wszyscy potrafią robić to w normalny sposób. Metalowa platforma z labiryntem przez, który trzeba przeprowadzić kulkę została urwana kiedy jeden z chłopaków skoczył na nią by się pobujać. Innym udało się urwać stalową linkę i rozbić gumowy młotek służący do grania na organach rurowych. Te wyczyny zadziwiły konstruktorów urządzeń. - To chyba dlatego, że dzieci było tak dużo i nikt nad nimi nie panował - mówili.

O dokładnym zwiedzaniu wystawy nie mogło być w tym tłoku mowy, ale nawet pobieżne zapoznanie się z nią i spróbowanie swych sił na jednym z doświadczalnych stanowisk zachwycało.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem - przyznał burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że w gminie tak historycznej jak Chęciny może powstać tak supernowoczesny obiekt. Jutro wracam tu z dziećmi.

Fizyk Jacek Semaniak rektor Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach sądzi, że Centrum Naukowe zwiększy zainteresowanie fizyką, chemią, biologią. - Wizyta w Centrum powinna być obligatoryjna dla każdej klasy - twierdzi. - Tu młodzież ma możliwość eksperymentowania, ma laboratoria do dyspozycji a to nie jest dostępne we wszystkich szkołach.

W piątek wykładem o "Drodze do Marsa" prof. Robert Zubrin otworzył konferencję naukową "Człowiek w kosmosie".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie