Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej (zdjęcia, wideo)

Barbara Koś
Podczas święta chleba nie mogło zabraknąć stoisk z wyrobami regionalnych piekarni.
Podczas święta chleba nie mogło zabraknąć stoisk z wyrobami regionalnych piekarni. Tadeusz Klocek
Tłumy radomian odwiedziły w niedzielę, 7 września Muzeum Wsi Radomskiej, w którym odbyło się XVI Święto Chleba.
Święto Chleba w Radomiu

Święto Chleba w Radomiu

By wziąć udział w święcie należało najpierw znaleźć miejsce, by zaparkować samochód bądź wydostać się zręcznie z zatłoczonych specjalnych autobusów dowożących ludzi do skansenu.

Dla chcącego nic trudnego i zaraz po godzinie 10 skansen zapełnił się zwiedzającymi. Prezentacja różnorodnych wypieków piekarniczych, nagrody dla najlepszych piekarzy, degustacje chleba, konkursy i występy artystyczne prędko zyskała publikę.

Powitała wszystkich przybyłych Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, której towarzyszył prezydent Andrzej Kosztowniak..

Uroczystości rozpoczęła jak co roku, msza święta w intencji rolników i piekarzy, odprawiona w amfiteatrze. Przewodniczył jej ksiądz Jarosław Wojtkun, rektor Wyższe Seminarium Duchownego w Radomiu.

Zaraz po mszy w amfiteatrze skansenu rozstrzygnięto konkurs "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy" i wręczono nagrody laureatom konkursu.

Pokaz wieńców wykonanych z kłosów, ziarna, warzyw, owoców i kwiatów był atrakcją dla widzów a komisja konkursowa oceniała wygląd zewnętrzny, walory estetyczne, technikę, materiał, kształt, kolor i kompozycję przedstawionych do konkursu wieńców.

I miejsce zdobył wieniec z Borkowic.

Uroczysty charakter miało wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego" dla firm i osób związanych z radomskim rzemiosłem piekarnicznym. Zdobył ją Sylwester Wojcieszek, właściciel piekarni przy ulicy Wiejskiej 24 w Radomiu.

"Szabla Kilińskiego" nadawana jest od 1999 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego, a pierwszą osobą uhonorowaną "Szablą" był papież Jan Paweł II.

Wręczono także nagrody laureatom konkursu "Mój przepis na chleb". Ten konkurs zorganizowano po raz pierwszy i skierowano go do tych, którzy samodzielnie wypiekają chleb.

Po części konkursowej amfiteatrze rozpoczęły się występy artystyczne. Uczestnikom imprezy zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, radomska grupa Frument Project oraz Jan Trebunia Tutka i grupa Jazgot.

Święto chleba wypełniły też występy kapel ludowych. Przybyli odwiedzali obiekty skansenu, stare i nowe.

Cały czas trwała degustacja pieczywa. Miłośników sportu interesowała prezentacja klubów sportowych i pokazy fitness.

Twórcy ludowi zapraszali do obejrzenia i zakupu swoich wyrobów na kiermaszu rękodzieła ludowego. Zapełnił się parkiet taneczny czyli "dechy".

Była cala mas stoisk gastronomicznych. O podniebienie i żołądki uczestników festynu zadbało 6 piekarni plus siódma, która oferowała pieczywo litewskie. Oferowano chleby wszelkiego rodzaju, a także bułki, rogale, paluszki i inne jeszcze rodzaje i gatunki pieczywa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie