XII Cross Rowerowy odbył się w Ulanowie

Zdzisław Surowaniec
Zawodny na starcie XII Rowerowego Crossu.
Zawodny na starcie XII Rowerowego Crossu. Zdzisław Surowaniec
XII Cross Rowerowy odbył się w Ulanowie w powiecie niżańskim w Ośrodku Wypoczynkowym Tanew. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy 20 km - trasa rodzinna, 30 km i 50 km. Na starcie stanęło 273 rowerzystów.

Na dystansie 20 km udział wzięło 138 zawodników, 30 km przejechało 72, dystans 50 km pokonało 63 uczestników. Łącznie w XII Crossie Rowerowym wzięło udział 273 uczestników - 162 osoby pełnoletnie i 111 dzieci. Najstarszym uczestnikiem była Barbara Brzewska - 77 lat.

Najmłodszym zawodnikiem, który jechał w siodełku z tatą Damianem był trzyletni Kacper Sobiło. Najmłodszym zawodnikiem, który samodzielnie ukończył Cross na rowerze była sześcioletnia Klaudia Nalepa. W Crossie brali udział Hiszpanie oraz mieszkańcy Lwowa.

Trasa była zróżnicowana i zmodyfikowana w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na odcinku 20 km była rekreacyjnym. Tu znaczna część trasy prowadziła po asfalcie lub utwardzonych drogach leśnych. Uczestnicy na trasie 30 i 50 km musieli pokonać wiele ścieżek leśnych na których zalegał piach. Dodatkowo uczestnicy na 50 km musieli uporać się z dwoma ostrymi podjazdami na Smarkatą Górę oraz na Hawryłach.

Dawid Iskra, którzy podjął się trasy na 30 km na mecie wspomniał o trudnościach jazdy po piasku: - Na jednym z odcinków między Rozdołem na Sierakowem prowadziłem rower przez dwa kilometry - mówił wycieńczony po dotarciu na metę.

Najlepszy czas na trasie 50 km w klasie open uzyskał Łukasz Małaszowski z Ulanowa z czasem 1h 39 min, dalej Wojciech Pyjor ze Stalowej Woli czas 1h 40 min i Krzysztof Naja - Stalowa Wola czas 1h 41 min.

Najlepsi uczestnicy w swoich kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Nisku.

Nagrody zostały rozlosowane wśród uczestników, a główną nagrodę - rower górski wygrała Janina Łojewska ze Stalowej Woli. Sponsorami nagród byli: Urząd Gminy i Miasta Ulanów, Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy "Tanew" oraz AutoSerwis Roman Pokora. Wyżywienie i napoje na trasie zapewnił Mariusz Nalepa.

Pogoda podczas imprezy była wyśmienita. Wielu uczestników po zakończonych zawodach zostało w ośrodku wypoczynkowym na plaży i korzystało z pięknego, słonecznego popołudnia. Niektórzy nawet kąpali się w Tanwi.