Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojenna prasa na wystawie w koneckiej bibliotece. Można ją oglądać do połowy października

Marzena KĄDZIELA
Dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk (z prawej) z właścicielką czasopism Leokadią Szmit oraz radnym i sołtysem Rogowa Markiem Kozerawskim na tle wystawionych wojennych gazet.
Dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk (z prawej) z właścicielką czasopism Leokadią Szmit oraz radnym i sołtysem Rogowa Markiem Kozerawskim na tle wystawionych wojennych gazet. Marzena KĄDZIELA
Jak wyglądała wojenna prasa? Jakich haseł propagandowych używali Polacy i Niemcy? O tym między innymi można się przekonać w koneckiej bibliotece, która prezentuje wystawę "Prasa wojenna".

Na pomysł zorganizowania wystawy w koneckiej bibliotece wpadł radny i sołtys z Rogowa Marek Kozerawski, dla którego historia to wielkie hobby. - Mieszkanka Rogowa, Leokadia Szmit, powiedziała mi kiedyś, że znalazła w szafie stare gazety, które kolekcjonował ojciec, brat, mąż. Okazało się, że to mnóstwo czasopism zarówno z września 1939 roku jak i gazety ukazujące się tuż po wojnie.
- Wiedziałam, że w tej szufladzie są jakieś gazety, jednak nigdy do nich nie zaglądałam - zdradza pani Leokadia. - Cieszę się, że są one coś warte i można je pokazać na wystawie.

Marek Kozerawski dodaje, że gdy zobaczył znalezisko, był podekscytowany, a podczas czytania niektórych artykułów miał gęsią skórkę. - No bo jak tu obojętnie czytać, o tym, jak warszawiacy chcieli na przykład sprzedać mieszkanie podczas niemieckiej okupacji, albo opinie Polaków mieszkających w Chicago na tema wsparcia dla okupowanej Warszawy - opowiada.

Żywa lekcja historii

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk dodaje, że czytając pierwsze strony wyeksponowanych gazet, takich jak między innymi "Wieczór Warszawy", "Express Poranny" czy "Goniec Wieczorny" można przekonać się o tym, jak działała propaganda. - I to zarówno niemiecka, jak i polska - przekonuje. - Na początku w gazecie z 5 września 1939 roku możemy na przykład przeczytać, że Polska i Francja zbombardowały Berlin. Te nieprawdziwe informacje miały podnieść na duchu Polaków.

Wystawa czynna jest do połowy października. Dyrektor Dariusz Kowalczyk zaprasza szczególnie uczniów gimnazjów czy szkół ponadgimnazjalnych na żywą lekcję historii.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie