Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieńce dożynkowe nagrodzone na podkarpackim konkursie

Zdzisław Surowaniec
Trzecie miejsce dla grupy wieńcowej z Bielińca.
Trzecie miejsce dla grupy wieńcowej z Bielińca. Zdzisław Surowaniec
Wieniec dożynkowy z Bielińca w gminie Ulanów w powiecie niżańskim zajął trzecie miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego na zorganizowanym w Radomyślu Wielkim XVIII Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego.
Wieniec z Wólki Turebskiej - trzecie miejsce w kategorii inne formy wieńcowe.
Wieniec z Wólki Turebskiej - trzecie miejsce w kategorii inne formy wieńcowe. Zdzisław Surowaniec

Wieniec z Wólki Turebskiej - trzecie miejsce w kategorii inne formy wieńcowe.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Wsi Bieliniec, jako symboliczny plon żniwny ma postać korony uwitej ze wszystkich zbóż. Tradycyjnie z przewagą pszenicy, królowej zbóż - opisuje prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec Wacław Piędel.

Bieliniecki wieniec udekorowany jest gronami jarzębiny, która ma sprawić by zboże na przyszły rok urodziło się dostatnie oraz kwiatami jako symbolem życia. Na górze wieniec ma koronę symbolizującą władzę oraz wstążki które są symbolem folkloru. Grupę wieńcową na konkursie reprezentowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarne w Bielińcu wraz z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec Wacławem Piędlem.

Po ubiegłorocznej przerwie w Radomyślu Wielkim w powiecie mieleckim powrócono do tradycji organizacji Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego. 7 września wzięło w nim udział 52 grupy wieńcowe z Podkarpacia. Najważniejszym punktem imprezy był korowód dożynkowy z udziałem wieńców zgłoszonych do konkursu.

Wieńce zostały podzielone na trzy kategorie: wieniec tradycyjny (tu zgłoszonych zostało 16 wieńców), o tematyce religijnej (24 wieńce) oraz inne formy wieńca (12 wieńców). Wieńce oceniało pięcioosobowe jury, złożone z etnografów i plastyków.

Z naszego regionu w kategorii "Inne formy wieńca" pierwsze miejsce zajęła grupa wieńcowa z Kurzyny w gminie Ulanów, trzecie miejsce przypadło wieńcowi z Wólki Turebskiej w gminie Zaleszany w powiecie stalowowolskim.

Organizatorami XVIII Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Wydarzenie wspiera również Powiat Mielecki oraz Wojewódzki Dom Kultury. Patronem konkursu jest Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Burmistrz Radomyśla Wielkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie