Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcze lato w Garbatce: artyści szukali natchnienia w Puszczy Kozienickiej

/jp/
Andrzej Brzegowy, wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym, znany radomski rzeźbiarz podczas pracy twórczej.
Andrzej Brzegowy, wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym, znany radomski rzeźbiarz podczas pracy twórczej. archiwum
Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby "Inspiracje. Garbatka - Letnisko" - to tylko jeden z punktów bogatego programu tegorocznego "Twórczego Lata w Garbatce". W tym roku sezon obfitował w wiele interesujących wydarzeń artystycznych.

Jak w poprzednich latach "Twórcze Lato w Garbatce" rozpoczęło się ono na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Kochanowskiego od kursów pisania ikon i snycerki.

Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby "Inspiracje. Garbatka - Letnisko" odbył się w drugiej połowie lipca już po raz siódmy. W tym roku jego nazwa, a tym samym formuła, poszerzyła się o regionalny kontekst - "Puszcza Kozienicka", co znalazło artystyczny wyraz w pracach zaprezentowanych na wystawie poplenerowej. Pokazano na niej dzieła twórców przybyłych do Garbatki między innymi z Czech (Josef Lorenc), Macedonii (Zlatko Krstevski), Słowacji (Robert Gabris, Emilia Rigova), Ukrainy (Anna Tkachenko), Rosji (Azat Kuzhin), Armenii (siostry Hasmik i Tatev Mnatsakanyan), Włoch (Danilo Morese) oraz artystów z Radomia, Warszawy, Poznania, Łodzi.

Przez dwa tygodnie łączyła ich miłość do sztuki i miejscowość letniskowa, poddana pierwszym wejrzeniom, indywidualnemu oglądowi, wyjątkowemu pojmowaniu świata. Najbardziej osobiste odkrycia czy doświadczenia złożyły się na plenerową tradycję, potwierdzającą, że Garbatka położona w Puszczy Kozienickiej jest miejscem inspirującym.

Wernisaż po VII "Inspiracjach" otworzył Mirosław Dziedzicki - kurator, uczestnik imprezy, dyrektor szkoły goszczącej artystów. Przedstawiając plenerowiczów, zauważył, że powszechnie dostępna niezauważalna lokalna codzienność okazała się zjawiskiem dla widzących ją pierwszy raz.
Odbyły się też pokazy najnowocześniejszego sprzętu stolarskiego i ciesielskiego organizowane przez prezenetera firmy Festool Radosława Ostałowskiego.

Zgodnie z intencją organizatorów poplenerowa twórczość wędruje cały rok. Promotorzy kultury i sztuki przygotowują kolejne ekspozycje - w Radomiu, Kozienicach, Zwoleniu, Sękocinie, Kazimierzu Dolnym.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KOZIENICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie