Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki wojewódzkie w Busku w trudnym czasie. Prezentujemy starostów święta plonów

lima
Starosta dożynek Wiesław Mazur wraz z rodziną prowadzi 120–hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego.
Starosta dożynek Wiesław Mazur wraz z rodziną prowadzi 120–hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Dawid Łukasik
W niedzielę w Busku wojewódzkie święto plonów. Prezentujemy starostów tegorocznych dożynek - Lillę Piasecką i Wiesława Mazura.

Program Wojewódzkich Dożynek

Starościna Lilla Piasecka wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o produkcji mlecznej.
Starościna Lilla Piasecka wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o produkcji mlecznej. archiwum

Starościna Lilla Piasecka wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o produkcji mlecznej.
(fot. archiwum )

Program Wojewódzkich Dożynek

Busko-Zdrój, niedziela 14 września;
godzina 11.45 Przemarsz delegacji dożynkowych do kościoła pod wezwaniem Świętego Brata Alberta w Busku;
12. Msza Święta;
13.15 Procesja i poświęcenie powiatowych wieńców dożynkowych;
13.45 Obrzędy dożynkowe na stadionie sportowy przy ulicy Kusocińskiego 3;
15.30 "Świętokrzyskie granie" - folkowe widowisko regionalne;
17.30 Program estradowy w wykonaniu grupy Iskra z Ożarowa;
18.15 Pokaz musztry paradnej oraz gry i zabawy jazdy konnej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wiejskich;
19. Gościniec Gwiazd; 20. "W ponidziańskich rytmach"- zabawa ludowa.

XIV Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w niedzielę, 14 września w Busku z wieloma ludowymi atrakcjami. Starostami będą znakomici rolnicy.

Wedle tradycji uroczystości w niedzielne południe rozpocznie msza święta. Po prezentacji wieńców dożynkowych z każdego powiatu wybrany zostanie tej najpiękniejszy, nie zabraknie tradycyjnego "ośpiewania" i "obtańczenia". Wydarzenie będzie przesycone folklorem. Widowisko "Świętokrzyskie granie", prezentacje kapel i zespołów śpiewaczych, a nawet wieczorna zabawa będą tętniły ludowością. Ciekawie zapowiada się pokaz musztry paradnej oraz jazdy konnej.

Starostami XIV Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich zostali zasłużeni rolnicy Lilla Piasecka z Kołaczkowic w gminie Busko-Zdrój i Wiesław Mazur z Sarbic Drugich w gminie Łopuszno. Obydwoje podkreślają, że dla świętokrzyskich rolników jest to trudny rok, pogoda nie pozwala na wykonanie prac w terminie i zebranie plonu dobrej jakości.

Pan Wiesław jest zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Rolnik Roku w województwie świętokrzyskim organizowanego przez Echo Dnia w 2012 roku. Wraz z żoną Mariolą oraz synami Rafałem i Arkadiuszem prowadzą gospodarstwo o produkcji mlecznej, w nowoczesnych oborach utrzymują stado ponad 50 krów mlecznych, 30 jałówek, 20 opasów i 30 cielaków. Jest dostawcą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Na 120-hektarowym areale produkuje głównie trawy, kukurydzę i zboża na pasze, dysponują pełnym parkiem maszynowym z nowoczesnymi ciągnikami. Rolnik na dzisiejszy stan gospodarstwa pracuje od 30 lat. Wielkim wysiłkiem całej rodziny z roku na rok powiększał areał, dokupywał ciągniki, potrzebne maszyny oraz budował kolejne obory i budynki gospodarcze. - Duże to dla mnie wyróżnienie, cieszę się bardzo, że praca moja i mojej rodziny jest tak doceniania. Ten rok dla rolników jest bardzo ciężki, na pewno nie pozwoli w pełni świętować dożynek, pogoda nie dopisuje, jeszcze zboże na polach stoi. Każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne ma dziś mnóstwo zmartwień, plony nie są dobrej jakości, to duże straty dla gospodarstwa - mówi Wiesław Mazur.

Pani Lilla Piasecka, starościna dożynek, również specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Wraz z mężem Ryszardem w Kołaczkowicach w gminie Busko-Zdrój prowadzą 23-hektarowe gospodarstwo. Utrzymują stado 45 sztuk bydła, w tym 25 krów mlecznych, mleko dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radzyniu Podlaskim. Gospodarstwo wyposażone jest w trzy ciągniki i niezbędne maszyny. - Spokojnie podchodzę do swojej roli, przyznaję, że czuję się doceniona. Nie będą to jednak tak radosne dożynki, jak powinny być ze względu na trwające żniwa. Pogoda bardzo doskwiera, są duże problemy z wjazdem na pola ze względu na mokre grunty, zboże, słoma, siano są o wiele gorszej jakości niż gdyby były zebrane w porę - mówi gospodyni.

Do obowiązków starostów należy wręczenie gospodarzowi dożynek, marszałkowi Województwa Adamowi Jarubasowi bochenka chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Podczas dożynek trwać będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs na Najładniejsze Stoisko Powiatowe organizowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie