Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artysta malarz Bogdan Ptak z Buska-Zdroju wystawia swoje prace na Ukrainie

Adam LIGIECKI [email protected]
Bogdan Ptak (trzeci z lewej) podczas uroczystego otwarcia wystawy "Pomiędzy śladami” w Gary Bowman Art Gallery we Lwowie.
Bogdan Ptak (trzeci z lewej) podczas uroczystego otwarcia wystawy "Pomiędzy śladami” w Gary Bowman Art Gallery we Lwowie. archiwum prywatne
Szef Galerii Sztuki Zielona pokazuje we Lwowie swoje obrazy w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji międzynarodowego projektu "Most kultury". Promuje też Busko. Miasto, w którym mieszka i tworzy.

"Most kultury" ma umożliwić komunikowanie się uniwersalnym językiem sztuki dwóch kręgów kulturowych. Polskiego i ukraińskiego. Wznosi się ponad podziałami i granicami. Łączy narody. Ludzi i ich dzieła.

ATRAKCYJNE I CHARAKTERYSTYCZNE

Bogdan Ptak po raz drugi pokazuje swoje prace we Lwowie. Ale pierwszy raz był na uroczystym otwarciu wystawy. Wernisaż w Gary Bowman Art Gallery miał bogatą oprawę, przybyło wielu znamienitych gości.

"Pomiędzy śladami" to 27 obrazów. Duże formaty, między innymi: "Dzień po dniu", "Błękitna zastawa", "Przed wielką galą", "Strzelnica sportowa", "Trudy lenistwa". Czy, jak sam żartobliwie określa - autoportret z ptaszkami: "Hodowca ptaków".

To malarstwo "z górnej półki". I bardzo charakterystyczne. Atrakcyjna plastycznie sztuka Bogdana Ptaka jest z jednej strony pełna humoru, a z drugiej - wielkiej, życiowej mądrości. Tematami jego obrazów są różnorodne przejawy codzienności, jej drobne rytuały, smak, nastroje. Wyrażone plastycznymi metaforami w formie martwych natur.

ISTOTA MIĘDZY WIERSZAMI

- "Pomiędzy śladami" jest poszukiwaniem istoty rzeczy między wierszami. Inspirują mnie otaczające nas przedmioty, proza dnia codziennego. I to właśnie otoczenie, widziane poprzez pryzmat własnych doświadczeń, stanowi motyw przewodni moich prac - opisuje swój warsztat artysta.

Bogdan Ptak jako jedyny Polak pokazuje swoje dzieła w ramach dziesiątej edycji "Mostu kultury". W Lwowie gościł przez tydzień. Po powrocie dzieli się z nami wrażeniami.

- Zostałem bardzo serdeczne przyjęty przez lwowiaków. Poznałem wielu ciekawych ludzi, artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie. Liczy się profesjonalna organizacja wystawy, a przede wszystkim to, że reprezentowałem Busko - podkreśla z naciskiem.

LWÓW NIE KOCHA PUTINA

"Most kultury" ma łączyć ludzi, idee, narody. I łączy. Buski artysta potwierdza, że sztuka jest w stanie pokonać także bariery językowe.

- Angielski nie jest powszechnie używany na Ukrainie, więc ja rozmawiałem po Polsku, gospodarze w swoim języku... i rozumieliśmy się doskonale. Na wernisażu zaznaczyłem: "Mogę też mówić po rosyjsku, tyle że nie używam tego języka od 40 lat". I dostałem gromkie brawa! - opowiada Bogdan Ptak. To zrozumiałe, w napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie. A Lwów... "bardzo nie kocha" Putina.

JESTEŚMY SOBIE BLISCY

- Sztuka jest dla mnie szczególnym sposobem opisywania rzeczywistości i jednocześnie metodą na jej poznanie. Wystawa we Lwowie została przyjęta z dużym zainteresowaniem, a prace odczytane trafnie, zgodnie z moim przesłaniem. Jesteśmy więc sobie bliscy - zaznacza buski artysta.

W przygotowanie wystawy Bogdana Ptaka zaangażował się Jarosław Drozd, konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie i ceniony artysta. Przy wsparciu Stanisławy Zacharko, Andrzeja Słomskiego, Jacka Żura.

- I specjalne podziękowania dla naszego burmistrza Waldemara Sikory. Za wsparcie tego wydarzenia, gdzie jako artysta reprezentowałem Busko - podkreśla Bogdan Ptak.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie