Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tony owoców i warzyw przywożą sadownicy i rolnicy do banku żywności w Ostrowcu

Andrzej Nowak
Grupa z Przepiórowa, gmina Iwaniska, Barbara Sitarska z wnuczką Jagódką, wychowawca Jacek Pająk z Młodzieżowego  Ośrodka Socjoterapii, Stowarzyszenie Odnowa  z Ostrowca, jego wychowankowie – Dawid Dziekański i Jakub Dziura i prezes Maria Adamczyk.
Grupa z Przepiórowa, gmina Iwaniska, Barbara Sitarska z wnuczką Jagódką, wychowawca Jacek Pająk z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Stowarzyszenie Odnowa z Ostrowca, jego wychowankowie – Dawid Dziekański i Jakub Dziura i prezes Maria Adamczyk. Andrzej Nowak
Ponad 30 ton śliwek, jabłek, papryki, marchwi trafiło do Świętokrzyskiego Banku Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Owoce i warzywa przekazywane są do najbardziej potrzebujących mieszkańców za pośrednictwem organizacji pozarządowych, stowarzyszeń.
Bank ma doświadczoną kadrę i bez trudu otrzymane owoce i warzywa  bardzo szybko rozprowadza.
Bank ma doświadczoną kadrę i bez trudu otrzymane owoce i warzywa bardzo szybko rozprowadza.
Andrzej Nowak

Bank ma doświadczoną kadrę i bez trudu otrzymane owoce i warzywa bardzo szybko rozprowadza.

(fot. Andrzej Nowak )

Owoce i warzywa przywożą sadownicy i rolnicy, którzy ze względu na restrykcje gospodarcze nie mogą ich sprzedać do Federacji Rosyjskiej. - Pracujemy od rana do wieczora, społecznie, jako wolontariusze - mówi prezes banku Maria Adamczyk. - Jest duże zainteresowanie darami. Myśleliśmy, że popsują się i nie trafią do potrzebujących.

Maria Adamczyk zapewnia, że bank żywności przyjmie każdą ilość warzyw i owoców. Zachęca wszystkich do ich przywozu. Bank ma doświadczoną kadrę i bez trudu otrzymane produkty bardzo szybko rozprowadza.

Dotychczas owoce i warzywa odebrali z banku prawie wszystkie stowarzyszenia z Ostrowca. Aktywnie włączył się PCK, który skierował towar do 15 świetlic środowiskowych, Sporo owoców i warzyw wzięły gminy: Pacanów, Nowy Korczyn, Końskie, Staszów. Zainteresowany odbiorem owoców jest Ćmielów. Dobrze byłoby, gdyby szkoły zgłosiły do banku żywności. Dzieci bardzo chętnie zjadłyby owoce, jabłka, śliwki.

Bank nadal ma duże ilości jabłek, marchwi, papryki i zachęca wszystkie zarejestrowane organizacje do przyjazdu. - Zgłosiłam do Federacji Polskich Banków Żywności zapotrzebowanie na pieczarki, ogórki, pomidory, bo u nas jest mniej tych warzyw - mówi prezes Maria Adamczyk.

Nowy program żywnościowy Unii Europejskiej Pead rusza w grudniu. Na Boże Narodzenie bank otrzyma pięć produktów: cukier, mleko, olej, konserwy i makaron, potem kolejne towary. Pead będzie trwał 6 lat. Już nie dojdzie do tak dużej przerwy jak obecnie, prawie rok. Wszyscy czekają na towary unijne, bo osobom potrzebującym skończyły się produkty.

W najbliższym czasie bank żywności organizuje dwie akcje: Podziel się posiłkiem 3-4 października dla dzieci głodnych. - Jesteśmy już do niej przygotowani, mamy wolontariuszy, materiały promocyjne akcję - podaje Maria Adamczyk. - Podpisaliśmy umowy z kierownictwem sklepów. Towar zebrany dla dzieci w danym mieście w nim pozostanie.

I druga akcja - Międzynarodowy Dzień Głodu, która odbędzie się w Rynku, 16 października. Bank też jest do niej przygotowany. Będzie wydawał w jednorazowych naczyniach kapustę z grochem, gołąbki, pierogi, ciasta, owoce. W Rynku będzie przygrywać orkiestra.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie