Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w nietypowym miejscu. Nowa ustawa od 2015 roku

Marzena SMORĘDA
Od stycznia 2015 roku w życie wchodzi ustawa zezwalająca na zawarcie małżeństwa w nietypowym miejscu. Sprawdziliśmy, czy będą na to chętni.

Nowożeńcy chcą brać śluby w nietypowym miejscu, ale do tej pory ich inwencję i pomysłowość ograniczają przepisy prawa. Jest już pewne, że w przyszłym roku to się zmieni. Małżeństwo będzie można zawrzeć zgodnie z prawem także poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale w miejscu odpowiednim, czyli godnym.

Od 1 stycznia 2015 roku nowożeńcy będą mieli większe pole do popisu w wyborze miejsca, które wybiorą na urzędową ceremonię. W życie wejdzie ustawa, która zezwoli na zawarcie małżeństwa na przykład w ogrodzie, na plaży czy na statku. - To będzie rewolucja w tej dziedzinie - mówi Piotr Mołas kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach.

- Do tej pory prawo zezwala na udzielanie ślubów cywilnych poza Urzędem Stanu Cywilnego tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dlatego zdarzają się śluby w niezwykłych miejscach, takich jak szpital czy areszt śledczy, ale tych w ciągu roku udzielamy zaledwie kilka - wyjaśnia.

Par, które wkładają na ręce ślubne obrączki w niezwykłej scenerii już teraz nie brakuje. Jest to jednak jedynie "teatralny spektakl", który aby małżeństwo zostało zawarte zgodnie z prawem, musi być poprzedzone ceremonią w Urzędzie Stanu Cywilnego, z podpisaniem aktu małżeństwa. Zabawa w ślub na łące, szczycie gór czy pod wodą jest możliwa, ale nie ma żadnej mocy prawnej, tym bardziej, że rolę osoby udzielającej ślubu w takich miejscach pełni zazwyczaj aktor. - Były już u nas przypadki zawierania małżeństw w ogrodzie włoskim czy w pałacu biskupów krakowskich - mówią kieleccy urzędnicy.

W tej chwili nie jest jeszcze dokładnie wiadomo, jakie miejsca na ceremonię dopuszczać będzie ustawa i ile z tego tytułu trzeba będzie gminie zapłacić, ale szczegóły będą znane już jesienią, więc wszyscy chętni na ślub w nietypowym miejscu, planujący uroczystość w 2015 roku zdążą się z nowymi przepisami zapoznać. Ale żeby w ogóle było to możliwe, już wiadomo, że ceremonii trzeba będzie zapewnić odpowiednie, godne miejsce, w którym musi znajdować się godło Rzeczpospolitej i stolik, na którym małżonkowie podpiszą akt małżeństwa - wyjaśnia Piotr Mołas.

Z sondy, którą przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Kielc wynika, że szczególnie młodym ludziom zmiana prawa bardzo przypadła do gustu. Na miejsce ślubnej ceremonii chętnie wybiorą miejsce inne niż urząd, by dodać tej chwili niezwykłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie