Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spirometria nie boli, ale ratuje. Do 20 września sprawdź bezpłatnie swoje płuca!

Opr. /KAK/
Wydolność płuc warto sprawdzać systematycznie.
Wydolność płuc warto sprawdzać systematycznie. fotolia
Od 10 do 20 września obchodzimy III Światowe Dni Spirometrii. Można bezpłatnie sprawdzić wydolność płuc. W całej Polsce, w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej odbywać się będą bezpłatne badania spirometryczne. Światowe Dni Spirometrii obchodzone są co 2 lata. Motywem tegorocznej kampanii jest jakość powietrza, jako jednego z czynników oddziałujących na zdrowie oddechowe.

doktor nauk medycznych Piotr Dąbrowiecki

Spirometria nie boli, ale ratuje. Do 20 września sprawdź bezpłatnie swoje płuca!

doktor nauk medycznych Piotr Dąbrowiecki

- Kaszel, duszność, świsty podczas oddychania czy bóle w klatce piersiowej takie objawy wskazują, że warto wykonać badanie spirometryczne. Każdy palacz po 40. roku życia także powinien je wykonać, jak również osoby, które w miejscu pracy są narażone na toksyczne pyły, pary, gazy, zanieczyszczenia atmosferyczne.

GDZIE NA BEZPŁATNE BADANIE?
Adresy placówek z całej Polski, w których można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne znajdują się na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

W ciągu 4 lat już ponad 30 tysięcy Polaków wykonało badanie spirometryczne korzystając z pomocy organizatorów Dni Pirometrii. Spośród nich, 15 procent badanych uzyskało nieprawidłowe wyniki i otrzymało list do swojego lekarza, aby podjął diagnostykę w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub astmy.

- Celem tegorocznych obchodów Światowych Dni Spirometrii jest uświadomienie Europejczykom źródeł zagrożeń i faktów naukowych związanych z jakością powietrza, a tym samym wpływu zanieczyszczeń na stan układu oddechowego i potencjalnych konsekwencji związanych z przebywaniem i ekspozycją na czynniki ryzyka - mówi doktor nauk medycznych Piotr Dąbrowiecki, Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i Poch., które wraz z Wojskowym Instytutem Medycznym są inicjatorami bezpłatnych badań w Polsce w ramach Światowych Dni Spirometrii.

W POLSKICH AGLOMERACJACH NAJGORZEJ

Raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2013 roku wskazuje, że wśród miast Unii Europejskiej polskie aglomeracje należą do najbardziej zanieczyszczonych. Wpływ na taki stan rzeczy ma między innymi nieodpowiedzialne palenie śmieci i rosnąca ilość uczestników ruchu drogowego. Powietrze, którym oddychamy zawiera obecnie szereg szkodliwych substancji chemicznych, takich jak tlenki azotu, ozon, węglowodory czy pyły. Wpływ na taki stan rzeczy ma między innymi nieodpowiedzialne palenie śmieci i rosnąca ilość uczestników ruchu drogowego. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków cierpi z powodu chorób układu oddechowego. Szczególnie ważny jest tu aspekt szkodliwego działania zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Na co dzień, jesteśmy "atakowani" czynnikami chorobotwórczymi, zagrażającymi naszym płucom. Każdy z tych czynników powoduje objawy upośledzenia oddychania, zwiększa częstotliwość występowania schorzeń oskrzeli i zakażeń dolnych dróg oddechowych, nasila objawy istniejących schorzeń alergicznych (zwłaszcza astmy) oraz wywołuje zmiany strukturalne w miąższu płuc.

WSKAZANIA DO BADANIA

- Kaszel, duszność, świsty podczas oddychania czy bóle w klatce piersiowej - to jedne z objawów wskazujących, że warto wykonać badanie spirometryczne - wyjaśnia ekspert. - Także każda osoba po 40. roku życia, paląca tytoń powinna wykonać to badanie, jak również osoby z grupy ryzyka: górnicy, hutnicy, osoby, które w miejscu pracy są narażone na toksyczne pyły, pary, gazy, zanieczyszczenia atmosferyczne. Wskazaniem do badania jest ocena wydolności układu oddechowego przed planowanym intensywnym wysiłkiem fizycznym i wreszcie ocena wyników leczenia astmy i POChP. Badanie spirometryczne pozwala na rozpoznanie i określenie rodzaju zaburzeń wentylacji, ocenę stopnia upośledzenia czynności układu oddechowego.

CZYM JEST BADANIE SPIROMETRYCZNE?

To najpopularniejszym i najbardziej dostępne, nieinwazyjne badanie wydolności płuc. Krótko mówiąc, to test, w którym dokonuje się pomiaru wdychanych i wydychanych z płuc objętości powietrza. Badanie składa się z dwóch części - spokojnej, gdzie jest rejestrowana pojemność życiowa (VC- vital capasity) oraz dynamicznej, gdzie rejestruje się krzywą zależności między przepływem powietrza a objętością (FVC i FEV1). 2 godziny przed badaniem nie należy najadać się obficie, 1 godzinę przed badaniem należy nie palić, 45 minut przed nie wykonywać intensywnego wysiłku. Lekarzowi lub osobie przeprowadzającej badanie należy podać spis leków jakie zażywamy.

- Spirometria jest niezbędna do na przykład do rozpoznania POChP, choroby która skraca życie chorych w stosunku do zdrowych rówieśników o około 10 lat - mówi lekarz. - W Polsce choruje na nią około 2 miliony 100 tysięcy osób. Niestety, tylko 1/4 z nich ma postawioną odpowiednią diagnozę, która umożliwia prawidłowe leczenie. Już choćby dlatego warto skorzystać z podstawowej formy diagnostyki chorób układu oddechowego - badania spirometrycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie