Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwa Letnia Szkoła Młodych Pedagogów

/GOP/
Doktor Katarzyna Braun wręcza obraz profesor Marii Dudzikowej, sprawującej kierownictwo naukowe nad Letnią Szkołą Młodych Pedagogów; obok profesor Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Doktor Katarzyna Braun wręcza obraz profesor Marii Dudzikowej, sprawującej kierownictwo naukowe nad Letnią Szkołą Młodych Pedagogów; obok profesor Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Małgorzata Płaza
Pedagodzy z całej Polski przyjechali do Sandomierza, by pogłębiać swoją wiedzę, wymieniać się doświadczeniami i posłuchać autorytetów w różnych dziedzinach nauki. Uczestnicy Letniej Szkoły Młodych Pedagogów rozmawiają przede wszystkim o pasjach i ich roli, nie tylko w pracy.

Na 28. edycję Letniej Szkoły Młodych Pedagogów przyjechało do Sandomierza kilkadziesiąt osób. Są to studenci, magistrowie i doktorzy. Przygotowane dla nich zajęcia potrwają do piątku. W poniedziałek po południu w Zamku Kazimierzowskim odbyła się uroczysta inauguracja.

Celem Letnich Szkół jest wspieranie rozwoju naukowego młodych pedagogów, w ramach którego tworzone są okazje do pogłębiania wiedzy, bogacenia własnego warsztatu badawczego, a także możliwości debiutów naukowych oraz promowania najzdolniejszych naukowców.

- Letnia Szkoła Młodych Pedagogów jest wyjątkową instytucją. To wyjątkowa formuła spotkań. Tu nie można wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Wszystko, co dzieje się w ramach Letnich Szkół jest bowiem pochodną zaangażowania każdego z nas. Uczestnicy mogą liczyć na bliski kontakt z wykładowcami. Tutaj hierarchia przysługująca uniwersytetom ma inny wymiar - mówił podczas inauguracji profesor Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Każda edycja szkoły, odbywająca się w innym miejscu, ma swój przewodni motyw, a zarazem zakres problemowy. W tym roku jest skoncentrowana na temacie: "Opowiem wam o swojej pasji: słowem, obrazem, dźwiękiem…"
W czasie uroczystego otwarcia o swojej pasji mieli okazję opowiedzieć członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, którzy zaprezentowali przed uczestnikami tańce dworskie.

- Ta edycja jest wyjątkowa, ponieważ organizatorzy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pozyskali do naszego przedsięwzięcia lokalną społeczność. Tego elementu dotychczas nie było - podkreśliła profesor Maria Dudzikowa, która od 21 lat sprawuje kierownictwo naukowe nad Letnią Szkołą.

Organizatorzy uzyskali wsparcie nie tylko od samorządu, ale również od Muzeum Okręgowego, Sandomierskiego Centrum Kultury, Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii oraz domów kultury w Klimontowie i Baranowie Sandomierskim.

Tradycją Letnich Szkół Młodych Pedagogów jest prowadzenie zajęć w zróżnicowanych formach. Podobnie jest tym razem - przygotowane zostały bowiem wykłady, dyskusje panelowe i prezentacje naukowe zaproszonych gości - autorytetów w dziedzinie nauk humanistycznych, oprócz tego prowadzone są rozmowy i konsultacje z mistrzami, problemowe seminaria w małych grupach. Będą także wystąpienia i prezentacje dorobku młodej kadry pedagogicznej. W sumie przewidzianych jest kilkadziesiąt wydarzeń.

Ksiądz profesor Michał Heller powie, jak być uczonym z pasją, profesor Aleksander Nalaskowski o tym, jak stworzył autorską szkołę niepubliczną, zaś Bogusław Śliwerski o harcerstwie i swojej drodze do pedagogiki jako pasji. Maria Dudzikowa opowie o swojej miłości - książkach, a o swoich "dwóch muzach" profesor Janusz Kirenko.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie