Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu rozpoczęły się obchody 400 - lecia kolegiaty św. Michała Archanioła (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Frontowa ściana kościoła św. Michała przed jego przebudową, rozpoczętą w latach 20. ubiegłego wieku.
Frontowa ściana kościoła św. Michała przed jego przebudową, rozpoczętą w latach 20. ubiegłego wieku. archiwum Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu
Rozpoczęły się uroczystości związane z 400 - leciem kolegiaty św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Obchody 400 – lecia kolegiaty św. Michała Ar

Obchody 400 - lecia kolegiaty św. Michała Archanioła w Ostrowcu

Unikatowy album, zawierający niepublikowane wcześniej fotografie oraz współczesne zdjęcia, wydany został w Ostrowcu Świętokrzyskim z okazji 400 - lecia kolegiaty św. Michała Archanioła. Jego promocja zgromadziła w poniedziałek kilkuset widzów.

Chętni do obejrzenia prezentacji zdjęć zawartych w albumie, wypełnili salę kina "Etiuda" do ostatniego miejsca. Spotkanie rozpoczął Chór Nauczycielski "Coro Cantorum", odśpiewując kilka pieśni i przypominając tym samym o niezwykłości wydarzeń, które w najbliższych dniach czekają największą ostrowiecką parafię.

KOŚCIÓŁ NA WZGÓRZU

Jak wynika z inwentarza sporządzonego ręcznie w 1931 roku, parafia świętego Michała Archanioła posiada oficjalny dokument powstania, wystawiony 2 sierpnia 1614 roku przez kolejnego właściciela Ostrowca, księcia Janusza Ostrogskiego, kasztelana krakowskiego. Na wzgórzu, w pobliżu rzeki Kamiennej wybudował on kościół, być może na miejscu stojącej tu wcześniej kapliczki. 8 sierpnia 1614 roku biskup Walerian Lubieński z Wołoszczyzny, z upoważnienia biskupa Piotra Tylickiego z Krakowa, konsekrował kościół pod wezwaniem Archanioła Uriela. W czasie potopu szwedzkiego kościół uległ zniszczeniu na skutek działań wojsk księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Dopiero po wojnie odbudowano go, obok znajdowały się dzwonnica i kostnica, zaś teren wokół był ogrodzony i wykorzystywany jako cmentarz.

Sto lat później dziedziczka ostrowieckich dóbr Konstancja z Denhoffów Sanguszkowa dokonała przebudowy i modernizacji świątyni. Prace trwały jeszcze po jej śmierci, a dokończył je w 1803 roku książę Józef Czartoryski. Parafia liczyła wtedy mniej niż tysiąc osób, choć swym zasięgiem obejmowała sąsiednie osady: Karolinów, Kuźnię, Piaski, Kolonię Miłkowską, Kurzacze, Rzeczki, Wymysłów, Dębową Wolę. Z czasem, w związku z wzrastającą liczbą mieszkańców miasta, zaistniała potrzeba rozbudowy kościoła. Myśl tę podjął ówczesny proboszcz parafii w latach 1902 -1910 ks. Jan Naulewicz, który w 1904 r. zwrócił się do inżyniera architekta z Warszawy Stefana Szyllera z propozycją wykonania projektu rozbudowy. Dyskusja nad projektem, przerwana wybuchem pierwszej wojny światowej oraz brakiem stabilizacji gospodarczej, trwała aż dwadzieścia lat.

Rozbudowę kościoła rozpoczął proboszcz Wacław Wodecki w 1923 roku. Stary korpus kościoła został całkowicie wtopiony w bryłę nowej świątyni, budowę zakończono oficjalnie w 1938 roku. W 1944 roku powstał nowy kamienny ołtarz główny wykonany przez Józefa Jamroza.

NIEZWYKŁE FOTOGRAFIE

Jeszcze w 1918 roku mszę w ostrowieckim kościele odprawiał Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Te chwile zostały uwiecznione na fotografii, która znalazła się w wydanym właśnie albumie. Znaleźć tam można również niepublikowane wcześniej, jedyne dwa zdjęcia kościoła sprzed rozbudowy, pochodzące z archiwum Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Nad ich rekonstrukcją pracowali ostrowieccy fotograficy, w tym Andrzej Łada i Stanisław Dunin - Borkowski, którzy są także autorami współczesnych zdjęć kolegiaty. Oglądać ją można z lotu ptaka, wież, a także od środka, jak choćby na zdjęciach obrazujących wnętrze dzwonnicy i wszystkie cztery dzwony znajdujące się na niej. W albumie uwieczniono byłych i obecnych księży służących w tej parafii, najważniejsze wydarzenia oraz po prostu uczestniczących w nich mieszkańców Ostrowca.

W uroczystej promocji albumu wzięli udział, obok proboszcza parafii św. Michała ks. prałata Jana Sarwy, także oficjalni goście. Poseł Jarosław Górczyński i wybrany przed tygodniem na senatora Jarosław Rusiecki, starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga i prezydent Jarosław Wilczyński. Każdy zgodnie określając górujący nad miastem kościół mianem "mistycznego", a wydawnictwo jednym z najważniejszych w kulturalnym dorobku Ostrowca.

WIELKI JUBILEUSZ

Część fotografii można oglądać jeszcze przed kilkanaście dni w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. Już za kilka dni, bo 22 września rozpoczną się natomiast uroczystości parafialne związane z jubileuszem i towarzyszącym mu nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z Gargano. 22 września o godz. 17.30 rozpocznie się nabożeństwo oczekiwania, a pół godziny później uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła oraz msza na Rynku rozpoczynająca nawiedzenie. We wtorek 23 września, oprócz uczestnictwa w nabożeństwach, wierni będę mieli okazję o godz. 12.30 obejrzeć film "Między wiarą a kulturą" o sanktuarium i objawieniach św. Michała Archanioła na Górze Gargano -Michael. Trzeciego dnia, w środę, 24 września o godz. 11 zostanie odprawiona msza z aktem poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie figury i zakończenie nawiedzenia.

Główne uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza rozpoczną się w niedzielę 28 września mszą o godz. 18, zaś 29 września trwać odpust parafialny z mszą pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego.

W listopadzie planowana jest sesja naukowa i promocja monografii parafii, przygotowywanej przez historyków, będącej pierwszym w dziejach historii naszego miasta tego rodzaju dokumentem poświęconym 400- leciu istnienia parafii św. Michała Archanioła.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie