Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ostrowca pamiętali o rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (zdjęcia)

/SLA/
Kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyli między innymi uczniowie sąsiadującego z nim Zespołu Szkół nr 3.
Kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyli między innymi uczniowie sąsiadującego z nim Zespołu Szkół nr 3. Anna Śledzińska
Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego pamiętali o przypadającej na 17 września rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Jak co roku uroczystości odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Obchody rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Obchody rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w Ostrowcu

Wcześniej jednak wszystkich zainteresowanych zaproszono na spotkanie zorganizowane przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości, a poświęcone właśnie wydarzeniom z września 1939 roku i ich tragicznym dla Polaków konsekwencjom. Było to pierwsze z cyklu "Ostrowieckich spotkań z historią".

- Inicjatywa ma pomóc nam stworzyć forum do wymiany myśli, poglądów, dyskusji na tematy historyczne, ale też wydarzenia ważne dla całego kraju i Ostrowca - mówi Zbigniew Duda, jeden z inicjatorów spotkania. - Zależy nam również na pokazywaniu skutków i oddziaływania zdarzeń historycznych na bieżące stosunki polityczne, gospodarcze czy społeczne.

Wprowadzenia do dyskusji dokonali historycy Dariusz Kaszuba i Marek Wójcicki, zajmujący się od lat zgłębianiem między innymi tragicznych historii ostrowczan poległych na Wschodzie.

- Kontekst historyczny wydarzeń sprzed 75 lat jest dziś szerzej znany dzięki temu, że można o tym pisać i mówić. Kiedyś było to niemożliwe, a podręczniki pokazywały przekłamaną wersję historii. Dlatego wielu osób, szczególnie starszych, wciąż wierzy w to, że Armia Czerwona weszła do Polski w 1939 roku, w obronie mniejszości narodowych rosyjskiej i ukraińskiej. Taka "prawda" była przekazywana ludziom przez kilkadziesiąt lat - mówi Dariusz Kaszuba.- Dobrze, że dziś możemy otwarcie mówić choćby o tym, jaki był efekt wojny obronnej po zaatakowaniu Polski z dwóch stron.

Właściwa część oficjalnych uroczystości odbyła się tradycyjnie w kościele przy ulicy Świętokrzyskiej oraz Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, postawionym dla upamiętnienia kilkudziesięciu mieszkańców miasta zamordowanych przez NKWD. Po nabożeństwie głos zabrali poseł Jarosław Górczyński i Zbigniew Duda, nawiązując w swoich wystąpieniach do aktualnej sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski.

Delegacje władz miasta i powiatu, a także sami mieszkańcy i młodzież okolicznych szkół, złożyli kwiaty i znicze przy pomniku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie