Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu wzbogacił o laparoskop kupiony za podatek

KLAUDIA TAJS [email protected]
Możliwości nowoczesnego laparoskopu prezentuje Anna Zgierska, kierownik bloku operacyjnego. Obok Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.
Możliwości nowoczesnego laparoskopu prezentuje Anna Zgierska, kierownik bloku operacyjnego. Obok Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Klaudia Tajs
Nowoczesny aparat w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Samorząd przekazał 300 tysięcy złotych podatku od nieruchomości, które lecznica wpłaciła wcześniej do… budżetu miasta

- Jeśli chirurgia ogólna korzystała z laparoskopu, to ginekologia czekała lub odwrotnie. Dziś możemy jednocześnie przeprowadzić cztery zabiegi - mówiła Anna Zgierska, kierownik bloku operacyjnego, podczas prezentacji nowoczesnego laparoskopu, o jaki wzbogacił się Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu. Dzięki aparatowi zwiększy się liczba zabiegów na ginekologii i chirurgii.

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu miał do środy dwa aparaty. Urządzenia były wykorzystywane maksymalnie, gdyż w ubiegłym roku, około 30 procent zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii i ginekologii, wykonywanych jest metodą laparoskopową. - Główną zaletą aparatu jest to, że jest mniej traumatyczny dla pacjenta, co skraca pobyt pacjentów na oddziale - mówił podczas prezentacji laparoskopu Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora ds. medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. - Za tym idą mniejsze koszty hospitalizacji.

WIĘCEJ ZABIEGÓW

O tym jak laparoskop ważny jest w codziennej pracy oddziałów mówił Wojciech Wiśniewski, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej.

- Rocznie wykonujemy około 1000 operacji, w tym około 200 laparoskopem - podliczył Wojciech Wiśniewski. - Laparoskopy, które używaliśmy do tej pory, już nam się trochę zużyły. Dodatkowy sprzęt to poszerzenie zakresu naszych operacji, ponieważ obecnie wykonujemy zabiegi onkologicznej, ale w małym stopniu przy użyciu laparoskopu. Było to związane z brakiem sprzętu.

Grzegorz Sałata, kierownik oddziału ginekologii i położnictwa dodał, że większość zabiegów na jego oddziale można wykonać z użyciem laparoskopu.

- Począwszy od laparoskopii diagnostycznej w przypadku niepłodności czy zespołów bólowych, poprzez cysty i mięśniaki macicy. Późną jesienią zaczniemy wykonywać pełne usunięcia narządu rodnego za pomocą laparoskopii. Około połowy przyszłego roku, w miarę zdobytego doświadczenia, zaczniemy wykonywać operacje onkologiczne w laparoskopii.

ZWRÓCONY PODATEK

Aparat kosztował 230 tysięcy złotych. Zakup był możliwy dzięki przekazaniu przez samorząd kwoty podatku od nieruchomości, jaka szpital wpłacił do budżetu miasta. Kwota podatku to 300 tysięcy złotych.

- Jako szpital otrzymaliśmy wsparcie ze strony budżetu miasta, za co dziś dziękuję prezydentowi Tarnobrzega - powiedział Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

- Udało się kupić urządzenie nieco taniej, dlatego kwota, którą udało się zaoszczędzić zostanie wydana na sprzęt dla oddziału ortopedii. Myślę, że to nie koniec dobrej współpracy pomiędzy szpitalem i samorządem. Przecież to wszystko służy mieszkańcom.

Prezydent Norbert Mastalerz przypomniał, że za jego kadencji zobowiązania podatkowe przekazano m.in. na wyposażenie sterylizatorni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie