Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe dożynki w Olesznie. 11 wieńców na ostatnim w tym roku gminnym Święcie Plonów w powiecie włoszczowskim

Rafał BANASZEK
Władze samorządowe gminy Krasocin otrzymały bochen chleba od starostów dożynkowych i obiecały, że będą go dzielić sprawiedliwie, żeby mieszkańcom nie brakowało.
Władze samorządowe gminy Krasocin otrzymały bochen chleba od starostów dożynkowych i obiecały, że będą go dzielić sprawiedliwie, żeby mieszkańcom nie brakowało. Rafał Banaszek
W Olesznie odbyły się w minioną niedzielę dożynki gminy Krasocin - ostatnie w tym roku. Sołectwa przygotowały rekordową ilość wieńców. Władze Krasocina nagrodziły talonami wszystkich artystów.
Wójt Ireneusz Gliściński prezentuje jeden z najmniejszych koszów na dożynkach w Olesznie, przygotowany przez sołectwo Kozia Wieś.

Wójt Ireneusz Gliściński prezentuje jeden z najmniejszych koszów na dożynkach w Olesznie, przygotowany przez sołectwo Kozia Wieś. Rafał Banaszek

Wójt Ireneusz Gliściński prezentuje jeden z najmniejszych koszów na dożynkach w Olesznie, przygotowany przez sołectwo Kozia Wieś.
(fot. Rafał Banaszek)

KOROWÓD DOOKOŁA RYNKU

W niedzielę, 14 września na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie odbyło się gminne Święto Plonów. Dopisała pogoda i mieszkańcy.

Zaczęło się od mszy świętej w intencji rolników, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym. Nabożeństwo sprawowało aż trzech proboszczów: Oleszna, Bukowy i Krasocina.

Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół ludowy Melodia i orkiestra dęta z Oleszna, która przygrywała również podczas przemarszu korowodu dożynkowego ulicami wsi. Uroczysty korowód z wieńcami przeszedł dookoła zrewitalizowanego rynku.

WIEŃCE DLA WŁADZ GMINY I POWIATU

Po dotarciu na plac strażacki złożono wieńce przy scenie. Rozpoczęła się część obrzędowa. Starostwie dożynkowi Bożena Cierpica i Krzysztof Rajek przekazali najpierw bochen chleba wójtowi i przewodniczącemu Rady Gminy. W zamian otrzymali bony po 300 złotych.

Następnie delegacje sołeckie ośpiewały swoje wieńce i wręczyły je władzom gminy Krasocin, którym towarzyszyli w tym roku również przedstawiciele powiatu włoszczowskiego - wicestarosta Dariusz Czechowski i członek zarządu Łukasz Karpiński.

"Przyjmij że ten wieniec z polnych kłosów wity, niech ci przypomina oleszyńskie kobiety" - śpiewał wójtowi gminy zespół Melodia.

Na tegoroczne dożynki przygotowano aż 11 wieńców i dwa kosze z owocami, kwiatami oraz płodami z pól. Za wieńce były talony od wójta po 300 złotych, za kosze po 100 złotych.

Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy - wygrało dzieło sołectwa Ostrów, które w nagrodę otrzymało talon na 600 złotych. Wyboru dokonały same grupy wieńcowe.

POCHWAŁY ZE SCENY

W swoim przemówieniu okolicznościowym wójt Krasocina Ireneusz Gliściński podkreślał, że trud rolnika jest dzisiaj niedoceniany. - Szanujcie rolników, bo ciężko pracują. Życzę rolnikom odpowiedniej płacy za pracę - powiedział.
Gliściński wyraził swoje zadowolenie z frekwencji. Powiedział, że jest to dowodem wspólnoty, która wytworzyła się w ostatnich latach w gminie, ale nie brakuje też rys, jak zauważył.

- Nie pozwólmy zniszczyć tej wspólnoty. Cztery lata temu na dożynkach był tylko jeden wieniec i bochen chleba. Dziś jest rekordowa liczba wieńców. Szczęść Boże naszej gminie - stwierdził włodarz Krasocina, za co dostał duże brawa od mieszkańców.

Występujący po wójcie wicestarosta Dariusz Czechowski powiedział, że gmina Krasocin pięknieje z roku na rok. Pochwalił za to włodarzy i dwóch członków Zarządu Powiatu, którzy pochodzą z tej gminy.

WÓJT ZASKOCZONY WYSTĘPAMI

W części artystycznej zaprezentowało się aż 14 wykonawców. Każdy z zespołów otrzymał od wójta talon na 200 lub 300 złotych, dzieci dostały słodycze.
Blok artystyczny otwarła najlepsza w województwie świętokrzyskim Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina wraz z grupami tanecznymi mażoretek. Wójt wręczył muzykom i tancerkom talon na 600 złotych.
- Byłem zaskoczony poziomem artystycznym naszych lokalnych zespołów i solistów. Wszyscy spisali się na medal. To były bardzo udane dożynki, pokazujące wspólnotę naszej gminy - podsumował imprezę wójt Gliściński, który nie byłby sobą, gdyby sam nie zagrał na scenie na akordeonie, akompaniując chórowi Optymiści z Bukowy.

WYSTAWNA IMPREZA

Na dożynki do Oleszna przybyły tłumy ludzi, którzy nie mieścili się na placu strażackim. Najmłodsi mogli korzystać z karuzeli i bungee. Dla dorosłych były ogródki piwne i mała gastronomia. Gwiazdą wieczoru był kielecki zespół Tacy Sami, który wykonał największe przeboje grupy Lady Pank.
Imprezę w Olesznie wsparło finansowo około 30 sponsorów. W remizie przygotowano obiad dla około 300 osób, w tym zespołów muzycznych i delegacji wieńcowych, które uatrakcyjniły gminne Święto Plonów. Gościem honorowym była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba, która pojawiła się pod koniec dożynek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Oryginalny wieniec w kształcie groty skalnej, wykonany przez sołectwo Krasocin.

Oryginalny wieniec w kształcie groty skalnej, wykonany przez sołectwo Krasocin. Rafał Banaszek

Oryginalny wieniec w kształcie groty skalnej, wykonany przez sołectwo Krasocin.
(fot. Rafał Banaszek)

Najładniejszy wieniec sołectwa Ostrów otrzymał nagrodę główną w wysokości 600 złotych.

Najładniejszy wieniec sołectwa Ostrów otrzymał nagrodę główną w wysokości 600 złotych. Rafał Banaszek

Najładniejszy wieniec sołectwa Ostrów otrzymał nagrodę główną w wysokości 600 złotych.
(fot. Rafał Banaszek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie