Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z partnerskiej wsi Bałaniwka na Ukrainie przebywała na terenie gminy Morawica

Paulina BARAN [email protected]
W projekcie wzięło udział czterdziestu młodych ludzi w wieku 12 – 18 lat z partnerskiej wsi Bałaniwka na Ukrainie oraz z gminy Morawica. Na zdjęciu podczas odwiedzin u wójta Mariana Burasa.
W projekcie wzięło udział czterdziestu młodych ludzi w wieku 12 – 18 lat z partnerskiej wsi Bałaniwka na Ukrainie oraz z gminy Morawica. Na zdjęciu podczas odwiedzin u wójta Mariana Burasa.
Swoją opieką Ukraińców objęli strażacy i strażaczki z Bilczy, Morawicy i Woli Morawickiej

- Prawie 60 tysięcy złotych otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Bilczy na realizację projektu wymiany młodzieży. Blisko 50 tysięcy złotych pochodziło z dotacji od Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, zaś pozostałą kwotę podarowała gmina Morawica.

- Uczestnicy z obu stron mieli okazję poznać się i zintegrować podczas wspólnych prezentacji, konkursów i ćwiczeń sportowo - pożarniczych. Elementami łączącymi projekt było poznanie historii, kultury i języka sąsiada, które zapewniły młodzieży ciekawy i zróżnicowany program spędzania ze sobą czasu, a także integrowały młodzież i budowały przyjaźnie pomiędzy młodymi Polakami i Ukraińcami - wyjaśnia Małgorzata Bielawska, koordynator projektu.

CENNE ZNAJOMOŚCI

W projekcie wzięło udział czterdziestu młodych ludzi w wieku 12 - 18 lat z partnerskiej wsi Bałaniwka na Ukrainie oraz z gminy Morawica wraz z opiekunami i tłumaczem. Z Gminy Morawica była to młodzież z chłopięcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bilczy i Morawicy oraz dziewczęcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Woli Morawickiej.

- Wystarczył jeden dzień wspólnego przebywania, abyśmy bliżej się poznali - powiedział Artur Januszek z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Bilcza. - Do dzisiaj utrzymujemy ze sobą kontakt przez Facebooka. Piszemy do siebie w języku polskim i ukraińskim - dodał. - Podczas wymiany poznałam cudownych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt. Zawsze znajdowaliśmy wspólny język, bo łączyło nas to samo - podkreśliła Nastya Zaharii z Bałaniwki.

STRAŻACKIE WYCIECZKI

W ramach projektu uczestnicy wspólnie brali udział w spotkaniach i wyjazdach. Młodzież pojechała do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, aby bliżej poznać uczelnię, dowiedzieć się o zasadach naboru do szkoły oraz wziąć udział w pokazie działań ratowniczych i zapoznać się z codzienną pracą strażaka.

Młodzi ludzie zwiedzili także Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, w którym obejrzeli zabytkowy sprzęt gaśniczy i poznali jego historię. Ponadto młodzież pojechała do dwóch zawodowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Podczas zwiedzania młodzi druhowie mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem jednostek oraz prowadzoną przez nie działalnością ratowniczo - gaśniczą.

PRZYJAŹŃ NA CALE ŻYCIE

- Podczas zajęć rozwijaliśmy swoją aktywność ruchowo - sportową, a także uczyliśmy się zasad solidarności, tolerancji, fair play, współzawodnictwa i zdrowego stylu życia. Zapoznaliśmy się także z zasadami ochrony przeciwpożarowej. Zdobyte umiejętności na pewno wykorzystamy po powrocie na Ukrainę - zapewnia Vanua Zvarich z Ukrainy, jeden z uczestników projektu.

- Początkowo czuliśmy się nieco dziwnie, ale ciepłe powitanie przez grupę polskiej młodzieży oraz organizatorów projektu, a także szybkie zacieśnienie relacji polsko - ukraińskich doprowadziło do tego, że poczuliśmy się jak bracia i siostry - stwierdził Vanua Zvarich - Regularnie utrzymujemy kontakt przez internet i wierzę, że będziemy przyjaciółmi na całe życie. Polska to wspaniały kraj, w którym mieszkają fajni ludzie. To kraj z bogatą kulturą, tradycjami i ciekawą historią - dodał.

W ramach projektu nie zabrakło też konkursów o tematyce strażackiej, na przykład konkursu talentów strażackich, czy konkursu wiedzy pożarniczej, w ramach którego uczestnicy projektu zmierzyli się z testem. Młodzież pojechała też do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, gdzie uczyła się toczenia na kole garncarskim i lepienia w glinie, poznając historię i kulturę tego rzemiosła. Uczestnicy projektu spotkali się także z pieśniarką, poetką i gawędziarką ludową oraz wikliniarką i wycinankarką Cecylią Korban z Nidy, która zaprezentowała gwarę ludową, a także uczyła plecenia koszyków z wikliny oraz tworzenia wycinanek ludowych. W wolnych chwilach młodzież korzystała z krytej pływalni "Koral" w Morawicy.

Wymiana polsko - ukraińskiej młodzieży była efektem projektu "Wspólne polsko - ukraińskie ćwiczenia strażackie - spotkanie młodzieży w Morawicy", który był finansowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży oraz w ramach małego grantu - dotacji pozyskanej od Gminy Morawica.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie