Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat kazimierski miał na Dożynkach Wojewódzkich 2014 silną reprezentację

Adam LIGIECKI
Drużyna ze Skorczowa – na zdjęciu z oficjelami... i kibicami – reprezentowała powiat kazimierski na Dożynkach Wojewódzkich 2014 w Busku-Zdroju.
Drużyna ze Skorczowa – na zdjęciu z oficjelami... i kibicami – reprezentowała powiat kazimierski na Dożynkach Wojewódzkich 2014 w Busku-Zdroju. Adam Ligiecki
Wyjątkowej urody wieniec, taneczne harce na parkiecie, przyśpiewki ludowe... i burza braw publiczności - tak prezentował się region kazimierski na niedzielnych obchodach świętokrzyskiego Święta Plonów w Busku-Zdroju.
Naszą ekipę prowadziła Małgorzata Ochenduszka.

Naszą ekipę prowadziła Małgorzata Ochenduszka. Adam Ligiecki

Naszą ekipę prowadziła Małgorzata Ochenduszka.
(fot. Adam Ligiecki)

Jako pierwsza wkroczyła na arenę drużyna ze Skorczowa. Panie z koła gospodyń przyjechały do Buska z superwieńcem żniwnym, który wygrał wcześniej konkursy na dożynkach gminnych i powiatowych.

WIENIEC JAK MARZENIE

- Waży blisko 60 kilogramów, ma 1,80 metra wysokości, z hostią. Wyplatałyśmy ten wieniec przez 14 dni. Naturalnie z pomocą naszych mężów, którzy wcześniej przygotowali konstrukcję - zdradziła sekrety "dożynkowej kuchni" szefowa koła Małgorzata Ochenduszka.

Jak "to" się robi? Taki wieniec - naturalny i tradycyjny, w kształcie korony - składa się ze zbóż, roślin, kwiatów. - Z domowego ogródka... i "kradzionych", bo to także część tradycji - żartowały panie Małgorzata, Dorota, Anna, Urszula i Grażyna. A już całkiem serio przyznały, że najbardziej pracochłonne było wyplatanie hostii na topie. Zajęło im to, bagatela, ponad trzy godziny.

ZE ŚPIEWEM I TAŃCEM

Wieniec to raz, lecz na dożynkach trzeba go jeszcze ośpiewać i obtańczyć. Także w tej dziedzinie gospodynie ze Skorczowa pokazały klasę. Przygotowały przyśpiewki ludowe ze zgrabnym tekstem (uwaga... w nocy z soboty na niedzielę!), a jeśli chodzi o taniec - harcowały na parkiecie aż wióry sypały.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

W "Świętokrzyskim graniu” wystąpiły Gabułtowianki z Gabułtowa.

W "Świętokrzyskim graniu” wystąpiły Gabułtowianki z Gabułtowa. Adam Ligiecki

W "Świętokrzyskim graniu" wystąpiły Gabułtowianki z Gabułtowa.
(fot. Adam Ligiecki)

"Powiat kazimierski najpiękniejszy w kraju, a te nasze ziemie słyną z urodzaju"... "Gmina Kazimierza pięknie położona, a w niej wioska Skorczów na górze wzniesiona"... "Cały się nasz powiat dobrze gospodarzy, to wielka zasługa tych naszych włodarzy" - przekonywały śpiewająco skorczowianki, a brawo bił najgłośniej marszałek Adam Jarubas!

(MOCNA) SZÓSTKA OD WŁADZY

Otrzymały też gromkie oklaski od publiczności na buskim stadionie, jednak przezornie wolały dmuchać na zimne. Swoją prezentację oceniły ostrożnie: na piątkę z plusem w skali szkolnej.

Wicestarosta Michał Bucki i przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn, którzy dyrygowali kazimierską delegacją dożynkową, uznali to za zbytni przejaw skromności. - Na szóstkę! Na mocną szóstkę! - stwierdzili zgodnie.

BRAWA DLA GABUŁTOWA

- Najważniejsze, że mogłyśmy wystąpić na tak wspaniałej imprezie, bawić się z publicznością. I godnie reprezentować nasz powiat - podkreślają panie ze Skorczowa.

Na niedzielnych dożynkach w Busku nasz powiat reprezentowały również Gabułtowianki. Śpiewające gospodynie z Gabułtowa wystąpiły w folkowym widowisku regionalnym "Świętokrzyskie granie". Z właściwym sobie temperamentem wykonały trzy piosenki ludowe, otrzymując burzę braw publiczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie