Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ossali odsłonięto tablicę poświęconą Kazimierzowi Sabbatowi

/akr/
Tablicę upamiętniającą postać Kazimierza Sabbata poświęcił ksiądz Stanisław Bastrzyk - proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie następnie kwiaty pod nią złożyła Jolanta Sabbatówna, której towarzyszyli: starosta staszowski Andrzej Kruzel oraz Krzysztof Jońca.
Tablicę upamiętniającą postać Kazimierza Sabbata poświęcił ksiądz Stanisław Bastrzyk - proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie następnie kwiaty pod nią złożyła Jolanta Sabbatówna, której towarzyszyli: starosta staszowski Andrzej Kruzel oraz Krzysztof Jońca. archiwum
Tablicę upamiętniającą Kazimierza Sabbata - Prezydenta RP na uchodźstwie odsłonięto w Szkole Podstawowej w Ossali, w gminie Osiek. Specjalnie na uroczystość przyjechała z Londynu jego córka - Jolanta Sabbatówna.

Prezydent Kazimierz Sabbat

Zwieńczeniem uroczystości była akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Ossali
Zwieńczeniem uroczystości była akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Ossali

Zwieńczeniem uroczystości była akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Ossali

Prezydent Kazimierz Sabbat

Urodził się w Bielinach koło Kielc, w latach 1915-1939 mieszkał w Trzciance. Był synem Ignacego (organisty) i Franciszki z Wiącków. Uczęszczał do I Państwowego Gimnazjum Męskiego imienia Stanisława Konarskiego w Mielcu. W 1939 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był harcerzem w II RP oraz na emigracji. Po krótkiej służbie w marynarce wojennej został skierowany do służby w brygadzie generała Stanisława Maczka, z którą dotarł do Wielkiej Brytanii. Został ranny podczas służby. Pod koniec wojny pracował, jako referent do spraw młodzieży przy Sztabie Generalnym. Od 1939 roku przebywał na emigracji. Zmarł w Londynie w 1989 roku.

W czwartek w Szkole Podstawowej imienia Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prezydentowi Kazimierzowi Sabbatowi, który pełnił funkcję w latach 1986-89, wcześniej był premierem na uchodźstwie. Uroczystość była połączona z jubileuszem 10-lecia nadania podstawówce imienia Heleny i Józefa Świątyńskich.

Specjalnie na uroczystość do Ossali przyjechała z Londynu córka prezydenta Jolanta Sabbatówna, która słowami - Jeśli wierzy się w swoje siły, do tego uczy się i rozwija, to gdziekolwiek człowieka rzuci los, jest w stanie działać dla dobra własnego i społeczeństwa - podziękowała organizatorom za zaproszenie jej na uroczystość.

Gościem honorowym w tym wyjątkowym dniu była także córka patronów szkoły Zofia Świątyńska - Polakowska z Krakowa. Życiorysy prezydenta Sabbata oraz patronów szkoły Heleny i Józefa Świątyńskich w swoim wykładzie przybliżył ksiądz Stanisław Bastrzyk, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie. Zwieńczeniem uroczystości była akademia patriotyczna, która przygotowali uczniowie szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie