Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Bliżyn otwarto park nordic walking. Już blisko setka osób wzięła udział w szkoleniu i rajdzie

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Rafał Przyszlak, instruktor nordic walking, przybliżył uczestnikom imprezy podstawy tego sportu.
Rafał Przyszlak, instruktor nordic walking, przybliżył uczestnikom imprezy podstawy tego sportu. Mateusz Bolechowski
W gminie Bliżyn otwarto park nordic walking. Dzięki Lokalnej Grupie Działania "U Źródeł" na terenie gminy powstały trzy trasy. Już blisko setka osób wzięła udział w szkoleniu i rajdzie

Nordic walking

Nordic walking

Nordic walking to sport polegający na marszu ze specjalnymi kijami. Powstał w Finlandii blisko sto lat temu, jako trening dla narciarzy biegowych. Ten marsz angażuje mięśnie całego ciała, powodując większe ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu, przy równoczesnym większym spalaniu kalorii. Przy nordic walking odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Naukowe badania wykazały, że prawidłowo uprawiany nordic walking usprawnia układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, zwiększa pobór tlenu nawet o 58 procent, rozwija wszystkie mięśnie nóg, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków i łagodzi napięcia mięśniowe barków.

Nordic walking to coraz popularniejszy sport i wbrew pozorom nie jest on wcale przeznaczony jedynie dla starszych osób. Nasze terenu idealnie nadają się do marszów z kijkami. Od niedzieli można korzystać z wyznaczonych przez fachowców tras. W Bliżynie powstał Park Nordic Walking.

- Lokalna Grupa Działania "U Źródeł" złożyła wnioski o fundusze unijne. Na stworzenie dwóch parków nordic walking dostaliśmy ponad 70 tysięcy złotych. Te pieniądze w całości pokrywają koszty - wyjaśnia Anna Leżańska, powiatowa radna a jednocześnie członek władz grupy. Fachowcy wytyczyli trzy trasy o różnych długościach i stopniach trudności.

Zielona, czerwona, czarna

Trasy oznaczono kolorami odpowiadającymi szlakom narciarskim. Wszystkie start i metę mają przy plaży nad zalewem w Bliżynie. Najłatwiejsza, zielona ma 2600 metrów długości i prowadzi wokół zalewu bliżyńskiego. Pokonanie jej ma zająć około pół godziny. Trasa czerwona (10,4 km długości) obliczona jest na dwugodzinną wędrówkę.

Prowadzi przez tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego w kierunku Zbrojowa. Najdłuższa, czarna trasa ma blisko 16 kilometrów. Do przejścia w trzy godziny. Prowadzi przez las do Piekła Dalejowskiego i rezerwatu Dalejów. Na każdej z oznakowanych tras znajdują się tablice informacyjne (także po angielsku), można na nich pobrać aplikację do smartfona, są też pokazane zestawy ćwiczeń.

Tak się chodzi

W niedzielę oficjalnie otwarto park. Bez przecinania wstęgi, za to z gadżetami i poczęstunkiem dla uczestników. Rozdawano czapki i odblaskowe elementy dla poprawy bezpieczeństwa. Blisko sto osób wzięło udział w krótkim rajdzie wokół zbiornika. Nie brakowało takich, którzy zapisali się "z marszu". Wypożyczono im kijki. Co ważne, instruktorzy uczyli, jak prawidłowo uprawiać nordic walking i przeprowadzili ćwiczenia.

- Z naszych obserwacji wynika, że 85 procent ludzi źle chodzi z kijami. A wystarczy pamiętać o kilku zasadach - mówił i pokazywał Rafał Przyszlak. Jak poinformowała nas Anna Leżańska, bliżyńskie szlaki są certyfikowane, dzięki czemu można będzie na nich urządzać prawdziwe zawody w nordic walking.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie