Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charytatywny folklor w Marcinkowie. Zbierali pieniądze dla chorej Małgosi (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Marcinkowianie –gospodarze imprezy-z Wiejskiego Domu Kultury w Marcinkowie
Marcinkowianie –gospodarze imprezy-z Wiejskiego Domu Kultury w Marcinkowie Kazimierz Cuch
Już trzecia odsłona Marcinkowskich Spotkań z Folklorem odbyła się w sobotę na obiektach Wiejskiego Domu Kultury w Marcinkowie, w gminie Wąchock. Była połączona z charytatywną zbiórką pieniędzy dla chorej Małgosi Sobczyk.
III Marcinkowskie Spotkania z Folklorem

III Marcinkowskie Spotkania z Folklorem

Panie z Klubu Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie przeprowadziły charytatywną sprzedaż rękodzieła i wypieków. Stoisko było oznakowane hasłem: " Z sercem dla Gosi". Sprzedawały te wyroby na zasadzie "Kto ile da?". Dochód będzie przeznaczony dla chorej dziewczynki.

W ramach III Marcinkowskich Spotkań z Folklorem na plenerowej estradzie w Marcinkowie, w gminie Wąchock, zaprezentowało się 16 wykonawców z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. Planowano 20 wykonawców, ale niektórzy nie dojechali.
Przed prezentacją folkloru śpiewały dziewczęta ze Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku. W ich składzie była chora Małgosia Sobczyk.

Imprezę otworzył Jarosław Samela, burmistrz Wąchocka. Po nim głos zabierali kolejno Marian Susfał- dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, Robert Janus- przewodniczący Rady Miasta Wąchocka. Zrezygnował z zabierania głosu, wzywany przez organizatorów, Sebastian Staniszewski- zastępca burmistrza Wąchocka. Uznał, że trzech mówców wystarczy.
Wśród publiczności było bardzo wielu obecnych radnych i potencjalnych nowych kandydatów na radnych gminnych i powiatowych. Czuło się atmosferę kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami samorządowymi.

LUDOWE PREZENTACJE

Na estradzie wystąpiły zespoły z dwóch województw i czterech powiatów, najwięcej z powiatu starachowickiego.
Miasto i gminę Wąchock reprezentowały zespoły: Marcinkowianie z Marcinkowa- gospodarze imprezy, Wąchocczanki z Wąchocka, Zośki z Rataj, KGW Wielka Wieś, Węglowianki z Węglowa, Parszowianie z Parszowa. Z gminy Brody przyjechały: Brodowianki z Brodów, Jarzębina z Dziurowa, Echo z Adamowa i "Tęcza" też z Brodów. Nie było zespołów z gminy Mirzec i Pawłów, chociaż w tym roku termin Marcinkowskich spotkań nie kolidował z dożynkami.

Prócz naszych zespołów z powiatu starachowickiego wystąpiły dobre zespoły i soliści z Grzybowej Góry, Jasieńca Dolnego, Secemina, Mostek, Bęczkowa i Górna. Po raz pierwszy był w Marcinkowie zespół Stocanecka z Ćmielowa.

Każdy zespół wykonywał, co najmniej trzy utwory. Wobec braku kilku zespołów, organizatorzy pozwalali śpiewać więcej niż trzy utwory. Prezentacje trwały kilka godzin.
Pomysłodawcą spotkań z folklorem i głównym organizatorem jest Krzysztof Pecelt, na co dzień kierujący Wiejskim Domem Kultury w Marcinkowie. Wspomaga go miejscowe Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku oraz władze miasta i gminy Wąchock.
Niedzielne spotkanie z folklorem w Marcinkowie zakończył wieczór z muzyką i tańcem (dla młodzieży i dorosłych). Był to maraton Mega Zumby i zabawa przy muzyce.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie