Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Inżynierii Materiałowej KUL owarty

Zdzisław Surowaniec
Prezydent Andrzej Szlęzak i rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podczas oficjalnego, ale pogodnego otwarcia Wy-działu Inżynierii Materiałowej.
Prezydent Andrzej Szlęzak i rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podczas oficjalnego, ale pogodnego otwarcia Wy-działu Inżynierii Materiałowej. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola jest od piątku bardziej akademicka. Właśnie w piątek został tu otwarty budynek Wydziału Inżynierii Materiałowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To ostatni obiekt z programu rozwoju szkolnictwa wyższego, na jaki miasto pozyskało dofinansowanie z Unii.
Tak wygląda z zewnątrz siedziba Wydziału Inżynierii Materiałowej.
Tak wygląda z zewnątrz siedziba Wydziału Inżynierii Materiałowej. Zdzisław Surowaniec

Tak wygląda z zewnątrz siedziba Wydziału Inżynierii Materiałowej.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Ten tydzień był dla miasta szczególny. We wtorek IKEA otworzyła największy w Polsce tartak, teraz KUL otrzymał we władanie super nowoczesny obiekt. - Rozwój przemysłu i edukacji oznacza zrównoważony rozwój miasta - powiedział dr Ryszard Sęczyk, kierownik Zespołu Projektowego do spraw Fun-duszy Europejskich w Urzędzie Miejskim.

W ubiegłym roku stanęła Biblioteka Międzyuczelniana oraz siedziba Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. To piękne obiekty na miarę XXI wieku. - Pokona-liśmy wiele przeszkód, aby ukończyć ten obiekt - powiedział prezydent Andrzej Szlęzak o Wydziale Inżynierii Materiałowej. Budowa trwała od 2011 roku, miała być gotowa rok później. Ale zbankrutowało dwóch wykonawców, zanim budowę przejęła i zakończyła w tym roku Skanska.

Powstał piękny segment dydaktyczny KUL o pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Ma 5,8 tys. m kw. powierzchni całkowitej, w tym prawie 3 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Są tu sale wykładowe, laboratoria oraz pomieszczenia biurowe.

- Wyższe szkolnictwo to delikatna roślina, o którą trzeba ciągle dbać. Ale rozwój szkolnictwa wyższego to szansa dla rozwoju miasta, bo wyższe uczelnie są czynnikiem miastotwórczym. Jesteśmy na początku tej drogi - powiedział prezydent Szlęzak, który dał impuls do budowy tej bazy szkolnictwa wyższego. Przekazał rektorowi KUL ks. prof. Antoniemu Dębińskiemu klucze do budynku.

Rektor przypomniał, że historia obecności KUL w Stalowej Woli jest długa i bogata. Powiedział: - Stalowa Wola ze swoją tradycją przemysłową to ważny ośrodek dla KUL. Każdy uniwersytet pełni różne funkcje, ale działa na rzecz rozwoju kultury, choć forma i materia to podstawa elementów bytu. Wkrótce te piękne sale wypełnią się młodzieżą i profesorami. Potwierdzam wolę obecności KUL w Stalowej Woli.

- Dziękuję KUL-owi, że jest otwarty i chce się rozwijać w Stalowej Woli - odpowiedział prezydent. Zapewnił, że miasto będzie pomagać uczelni, jeśli będzie miała problemy.

Goście zwiedzili nowoczesny budynek pachnący świeżością. W laboratoriach jest już część aparatury, z której korzystać będą studenci, ale także przedsiębiorstwa zlecające badania czy prace projektowe. od nowego roku akademickiego Wydział Inżynierii Materiałowej stworzony od zera rozpoczyna pisać swoją historię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie