Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego w szpitalu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Od pięciu lat w szpitalu w Stalowej Woli istnieje pracownia endoskopii do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Od pięciu lat w szpitalu w Stalowej Woli istnieje pracownia endoskopii do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zdzisław Surowaniec
Dwustu pacjentów Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli do końca roku skorzysta z dodatkowych, bezpłatnych badań kolonoskopowych.

Nowotwory zabijają masowo

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, choroby nowotworowe są coraz częstszą przyczyną zgonów w powiecie stalowowolskim. W 2010 roku zanotowano 211 zgonów z tego tytułu, rok później - 218, a w 2012 roku już 224. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując ponad 26 proc. zgonów u mężczyzn oraz 23 proc. zgonów u kobiet. W 2012 roku wskaźnik umieralności z tego tytułu w Powiecie Stalowowolskim wyniósł 25,3 proc. i był o niemal 2 punkty procentowe wyższy niż średnia na terenie województwa Podkarpackiego (23,5 proc.).

Szpital otrzymał na ten cel dotację w wysokości 80 tys. zł w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na realizację zadania "Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych".

Program jest częścią Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego zachorowania na raka jelita grubego w tzw. systemie oportunistycznym. Jest to system w którym zakwalifikowania kandydatów do badań dokonują lekarze rodzinni oraz podstawowej opieki medycznej.

Badania kolonoskopowe przesiewowe polegają na wykonaniu pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauchina. Badanie obejmuje również pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy oraz usunięcie polipów wielkości do 10 mm. Jeśli badanie wykaże obecność polipów powyżej 10 mm to osoby zostaną zakwalifikowane jako pacjenci i będą leczeni w ramach systemu finansowego przez NFZ.

Grupą docelową badań są osoby w wieku 50-65 lat, osoby w wieku 40-65 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat z rodziny z zespołem Lyncha. Z udziału w badań kolonskopowych w ramach zadania wyłączone są osoby, które wykonały podobne badanie w ostatnich 10 latach lub mają kliniczne objawy sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Kandydaci do badań identyfikowani będą przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy ocenią czy dana osoba kwalifikuje się do badania. Kandydaci do badań kierowani będą do stalowowolskiego szpitala z wypełnioną ankietą, której wzór przygotuje Ministerstwo Zdrowia.

- Wzór ankiety powinien do nas trafić lada dzień, wtedy będziemy mogli szybko przekazać go lekarzom rodzinnym i podstawowej opieki medycznej. Myślę, że badania ruszą najpóźniej w połowie października - szacuje Mirosław Leśniewski, dyrektor szpitala.

O dokładnym terminie uruchomienia badań kolonoskopowych w ramach projektu będzie można wyczytać na stronie internetowej stalowowolskiego szpitala (www.szpital-stw.com). Informacje można także uzyskać pod nr telefonu: 15/843-31-57.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie