Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Chrztu Bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami (WIDEO)

Adam LIGIECKI
Kwiaty przed pomnikiem złożyła delegacja Nowego Korczyna.
Kwiaty przed pomnikiem złożyła delegacja Nowego Korczyna. Adam Ligiecki
Główna impreza rocznicowa odbyła się w minioną niedzielę, przed Pomnikiem Czynu Legionowego w Czarkowach. To miejsce pamięci narodowej, uświęcone krwią tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Czarkowy w boju

Hołd legionistom złożył buszczanin Andrzej Wadowski, który był gościem honorowym uroczystości.
Hołd legionistom złożył buszczanin Andrzej Wadowski, który był gościem honorowym uroczystości. Adam Ligiecki

Hołd legionistom złożył buszczanin Andrzej Wadowski, który był gościem honorowym uroczystości.
(fot. Adam Ligiecki)

Czarkowy w boju

Chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich miał miejsce w rejonie Nowego Korczyna. W walkach z oddziałami carskimi, prowadzonych od 19 do 23 września 1914 roku, poległo 16 legionistów, a ponad 20 zostało rannych. Apogeum stanowił krwawy bój pod Czarkowami, 23 września - w literaturze znany także jako "bitwa korczyńska".

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe, na cmentarzu wojennym. Spoczywa tu piętnastu żołnierzy I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, 44 żołnierzy Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej.

GROŹBA ZE WSCHODU

Polowej mszy świętej w intencji poległych legionistów, żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej przewodniczył ksiądz podpułkownik Witold Mach, kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Nabożeństwo koncelebrowali proboszczowie parafii: w Nowym Korczynie - Grzegorz Kowalik i Starym Korczynie - Marek Małczęć oraz były proboszcz tej parafii, ksiądz Józef Barczyk.

Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i buscy harcerze. Na jego szczycie rozpościera skrzydła orzeł w koronie, z głową skierowaną na wschód. Bo właśnie stamtąd groziło Polsce największe niebezpieczeństwo.

SERCE POLSKI

- Tu bije serce Polski. Tu, w tym miejscu bije serce świętokrzyskiej ziemi. Jesteśmy winni im pamięć, tym, którzy polegli za ojczyznę - mówił poseł Krzysztof Lipiec.
- Tutaj, 100 lat temu rodziła się wolna Polska - podkreślił Adam Jarubas. Marszałek województwa i krajan wszak urodził się w gminie Nowy Korczyn. Na uroczystości przybyli także liderzy samorządów z regionu Ponidzia, szefowie służb mundurowych, delegacje szkół, jednostek strażackich i lokalnych stowarzyszeń, mieszkańcy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

– Ojczyzna to nasze dobro – mówiła minister Beata Oczkowicz.

– Ojczyzna to nasze dobro – mówiła minister Beata Oczkowicz. Adam Ligiecki

- Ojczyzna to nasze dobro - mówiła minister Beata Oczkowicz.
(fot. Adam Ligiecki)

WSPÓLNE DOBRO - OJCZYZNA

List od prezydenta Bronisława Komorowskiego, patrona honorowego obchodów, odczytał prowadzący imprezę w Czarkowach Wit Chamera.
- Jesteśmy tu, by przekazać następnym pokoleniom wspólne dobro. Ojczyznę - mówiła wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz. - Dzisiaj, tutaj, liczy się być dobrym gospodarzem. Tak jak kiedyś wygrywaliśmy dzięki dobrym przywódcom, dzisiaj wygrywamy dzięki dobrym gospodarzom - dodała, patrząc w stronę Pawła Zagai, wójta Nowego Korczyna.

Głos zabrał także senator Mieczysław Gil. Przyznał z dumą, że w Czarkowach bywa często, a Pomnik Czynu Legionowego to dla niego miejsce szczególne.

GORĄCE LATO

- Lato 1914 roku było gorące. Ziściły się marzenia pokoleń Polaków o wojnie między zaborcami - tak rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Bienias. Historyk z Kazimierzy Wielkiej zaprezentował rys wydarzeń sprzed 100 lat.

Był apel pamięci, następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomnika. O oprawę muzyczną uroczystości zadbały Wojskowa Orkiestra Garnizonu Warszawa pod batutą kapitana Sławomira Ćwieka oraz Orkiestra imienia Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna. W programie artystycznym wystąpili uczniowie Gimnazjum imienia Świętej Kingi w Nowym Korczynie.

PIŁSUDSKI W PLENERZE

W niedzielę zjechał do Czarków... sam Józef Piłsudski. Po zakończeniu części oficjalnej obejrzeliśmy plenerowe widowisko, opowiadające o powstaniu Legionów - w wykonaniu Świętokrzyskiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Pojedynki na szable - legionistów z rosyjskimi kozakami - na polach fasolowych wyglądały bardzo efektownie.

Hitem, ale kulinarnym okrzyknięto grochówkę z kuchni polowej, serwowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czarkowach. "Na rozgrzewkę", gdyż pogoda akurat w niedzielę nie dopisała. Słońca było jak na lekarstwo, a parę razy nawet lunął deszcz.

Do Czarków przyjechał w niedzielę... sam Józef Piłsudski.


Do Czarków przyjechał w niedzielę... sam Józef Piłsudski. Adam Ligiecki

Do Czarków przyjechał w niedzielę... sam Józef Piłsudski.
(fot. Adam Ligiecki)

Konni byli atrakcją widowiska na polach fasolowych.
Konni byli atrakcją widowiska na polach fasolowych. Adam Ligiecki

Konni byli atrakcją widowiska na polach fasolowych.
(fot. Adam Ligiecki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie