Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Regionalny Zjazd Miłośników Rękodzieła odbył się w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Teresa Jasińska przy wyszywanych obrazach tanecznych.
Teresa Jasińska przy wyszywanych obrazach tanecznych. Zdzisław Surowaniec
II Regionalny Zjazd Miłośników Rękodzieła zorganizowany w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli przez Koło Miłośników Rękodzieła był okazją jakie wspaniałe arcydzieła wychodzą spod ręki kobiet.
Wyhaftowane obrazy.
Wyhaftowane obrazy. Zdzisław Surowaniec

Wyhaftowane obrazy.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Przy okazji wystawy, zorganizowane zostały warsztaty szydełkowania dla początkujących, robienia kwiatów z bibuły, haftu krzyżykowego dla leworęcznych, biżuterii makramowej, scrapbookingu, haft matematyczny, kwiatów koralikowych, sutaszu.

A na wystawie prace haftu o nazwach takich jak frywolitka, mereżka, temari, richelieu, hardanger, haft matematyczny, cardmaking czy technika zdobienia decoupage. Teresa Jasińska przyciąga do świata haftowanych cudów wiele kobiet. Jak twierdzi haftowanie to nie tylko sztuka, ale i terapia. Wycisza, pomaga stłumić nerwice, jest także sposobem na wyjście z domu i poznawanie ludzi.

Pani Teresa jest mistrzynią haftu krzyżykowego. Na wystawie jest seria jej haftów wykonanych czarną nitką oraz imponujący bajkowy obraz ze zwiewną, piękną postacią kobiety w japońskim klimacie. - Wykonywałam go jedenaście miesięcy - przyznaje hafciarka. Słyszę wyjaśnienie, że krzyżyki powstają przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym.

Nowością na wystawie jest biżuteria z zamków błyskawicznych i dekoracje na mydle. Pani Monika jest za to zakochana we frywolitce. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego i oznacza po prostu koronkę. W języku angielskim znana jest pod nazwą "tatting". "Occhi" to nazwa, pod którą rozpowszechniona jest we Włoszech i Niemczech. Frywolitką nazywamy koronkę wykonywaną na czółenku lub igle. Rozkwit frywolitka osiągnęła w osiemnastym wieku, potem o niej zapomniano, teraz przeżywa rozkwit.

Wśród eksponatów są także biżuteria witrażowa, haft krzyżykowy z koralików, biżuterii makramowa, koronki weneckiej. Mereżka to technika haftu ażurowego i polega na tym, że wysnuwa się nitki z tkaniny zawsze w jednym kierunku. Przed wycięciem nitek należy dokładnie obrębić brzegi z obu stron okrętką. Brzegi mereżki, gdzie nitki nie będą wycinane, obszywa się różnymi ściegami powodującymi podzielenie nitek na pęczki. Ściegi używane do obrzucania brzegów mereżki to: ażurek sciągany, piłeczka, ścieg obrębkowy.

Na wystawie można było także zobaczyć guilling - technikę służącą o tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie