Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nordic walking dla osób niepełnosprawnych w gminie Koprzywnica

/GOP/
Dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy znajdującego się w Krzcinie przygotowano zajęcia nordic walking.
Dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy znajdującego się w Krzcinie przygotowano zajęcia nordic walking. archiwum prywatne
Zajęcia nordic walking połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc zorganizowała dla osób niepełnosprawnych Fundacja La Zebra, prowadząca Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzcinie w gminie Koprzywnica.

Pod hasłem: "Nordic walking - aktywna turystyka i edukacja w Dolinie Koprzywianki - czyli cudze chwalicie, swego nie znacie" zorganizowano trzy wyjścia z kijkami do ciekawych miejsc zlokalizowanych w pobliżu Koprzywnicy. Spacer wiódł do sanktuarium w Sulisławicach, kościoła świętego Floriana w zespole pocysterskim w Koprzywnicy oraz Starego Młyna w Trzykosach, który pełni obecnie rolę galerii wystawienniczej dla lokalnych rękodzielników.
Każdy z tych obiektów ma swoją historię i niepowtarzalny klimat. Ów klimat i historia miały trafić do uczestników projektu, i jak podkreślają pomysłodawcy zajęć, cel w pełni udało się zrealizować. Dzieje miejsc zostały zaprezentowane w interesujący sposób przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzcinie, wspomaganych przez mieszkańców odwiedzanych miejscowości.

Zajęcia podsumowuje wystawa fotografii. Można ją oglądać do końca października w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krzcinie. Przedsięwzięcie dofinansował zarząd powiatu sandomierskiego

Nieco wcześniej, także przy wsparciu powiatu, Fundacja La Zebra zorganizowała w Krzcinie dwuczęściowe spotkanie pod tytułem "Środowiskowy Dom Samopomocy jako element systemu wsparcia dla osób chorujących psychicznie, z zaburzeniami psychicznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną". Otworzyła je konferencja naukowa, w której udział wzięli pracownicy takich placówek z województwa świętokrzyskiego, rodzice i bliscy osób z niepełnosprawnością oraz inni zainteresowani.

Dominowała tematyka związana z funkcjonowaniem Środowiskowych Domów Samopomocy i instytucji wchodzących w skład systemu wsparcia, leczenia i pomocy w powiecie sandomierskim, a także z narzędziami terapeutycznymi dostępnymi w tych instytucjach. Wśród prelegentów znaleźli się lekarze psychiatrzy: Renata Mirowska-Masternak i Grzegorz Bosak, pedagodzy Edyta Nieduziak i Justyna Piórkowska, psycholodzy Sylwia Szmołda i Magdalena Kossak oraz fizjoterapeuta Zdzisław Walas.

- Korzyści z uczestnictwa w konferencji, która miała charakter szkoleniowo - informacyjny, odnieśli zarówno chorujący, ich bliscy, pracownicy Środowiskowych Domów Samopomocy, jak również osoby niezwiązane z systemem wsparcia i leczenia. Należy bowiem podkreślić, że wiedza o chorobach psychicznych, zaburzeniach i niepełnosprawności intelektualnej jest ciągle mało rozpowszechniona w społeczeństwie, co powoduje funkcjonowanie mitów na temat schorzeń tego typu - podkreśla Zdzisław Walas z rady Fundacji La Zebra.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie pracowników i uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu naszego województwa. Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Fundacji La Zebra w Krzcinie przygotowali dla nich zajęcia integracyjno - rekreacyjne.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie