Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły z Garbatki - Letniska zwycięzcami oryginalnego konkursu

Janusz PETZ [email protected]
Adam Słowik i Marcin Tomaszewski wyczarowali z drewna wierny duplikat działa.
Adam Słowik i Marcin Tomaszewski wyczarowali z drewna wierny duplikat działa. Marcin Tomaszewski
Od siedmiu lat dostają nagrody w konkursie "Wyczarowane z drewna". Organizuje go branżowe Wydawnictwo "Inwestor" oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie przy honorowym patronacie Ministra Edukacji Narodowej.
Trąbka autorstwa Patryka Czyszkowskiego z IV klasy Technikum Drzewnego.
Trąbka autorstwa Patryka Czyszkowskiego z IV klasy Technikum Drzewnego. Marcin Tomaszewski

Trąbka autorstwa Patryka Czyszkowskiego z IV klasy Technikum Drzewnego.
(fot. Marcin Tomaszewski)

Wygrywają najciekawszej prace z drewna, które zrobili uczniowie szkół drzewnych w Polsce. Uczniowie Szkoły Drzewnej z Garbatki - Letniska nigdy nie wrócili z konkursu choćby bez wyróżnienia. Zdobyli ich 8, ale przede wszystkim 5 pierwszych miejsc.

Drewniana piłka, słuchawki magnetofonowe, Ryszard - ostatni terminator, drewniany motocykl ścigacz - do zwycięskiej kolekcji prac "wyczarowanych z drewna" w Szkole Drzewnej w Garbatce - Letnisku dołączyło w tym roku działo przeciwlotnicze. Wykonał je Adam Słowik, uczeń klasy III Technikum Drzewnego. Jury rozstrzygniętej niedawno trzynastej edycji prestiżowego konkursu pracę Adama Słowika oceniło najwyżej, przyznając jej pierwsze miejsce. Doceniło również Patryka Czyszkowskiego, jego kolegę z klasy IV. Za trąbkę z drewna otrzymał wyróżnienie.

PASJA WYMAGA WYRZECZEŃ

Mirosław Dziedzicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce - Letnisku, w skład którego wchodzi Technikum Drzewne (zwane Szkołą Drzewną), w kolejnym sukcesie ucznia podkreślił rolę nauki zawodu wspieranej realizacją marzeń.

- Wszyscy podziwiamy Adama. Rok pracował nad swoją armatą. We wrześniu 2013 r. rozpoczął pracę uczeń klasy II, a na początku następnego roku szkolnego skończył ją uczeń klasy III coraz doskonalszy zawodowo. Widzieliśmy, że przez ostatnie miesiące zmagał się z czasem kosztem wypoczynku. Na spełnienie marzeń poświęcił wakacje, kilka ważnych końcowych tygodni. Pasja tworzenia okazała się większa niż chęć spędzania lata w inny sposób. Był to jego wybór.
Rodzaj świadomego i dobrowolnego wyrzeczenia - mówi Mirosław Dziedzicki. Dodaje, że drewniane działo, swoiste dzieło sztuki, nigdy nie wystrzeli. Więc ma ponadto wymiar pacyfistyczny.

- Naprawę spełniłem swoje marzenia. - Mój tata jest stolarzem, stąd zamiłowanie do pracy w drewnie. Od dziecka jeździłem z nim na "Wyczarowane z drewna" na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tam widziałem drewniane cuda. Zapragnąłem też zrobić coś wyjątkowego. Wybrałem działo przeciwlotnicze. Działają w nim wszystkie mechanizmy - wyznał Adam Słowik.

DOPRACOWANE SZCZEGÓŁY

Twórca drewnianego działa przeciwlotniczego stwierdził, że dopracowanie ich dostarczyło mu najwięcej trudności. W oparciu o oryginalny projekt pracował na wszystkich niezbędnych obrabiarkach do drewna, wykorzystując około 10 gatunków surowca. Działo Adama stanowi na przykład dąb, jesion, buk, sosna, palisander, merbau.

Marcin Tomaszewski, opiekun Adama Słowika i Patryka Czyszkowskiego - nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Drzewnym, kierownik warsztatów szkolnych, powodzenie Szkoły Drzewnej z Garbatki - Letniska na konkursie, który jak określił, jest już rozpoznawalnym znakiem jej jakość, upatruje w trosce o różnorodność materiału i detal.

- Nasze zwycięskie prace mają wspólny mianownik. Dorobiony detal. Łańcuch, wlew paliwa do ścigacza, czy amunicja do działa. Praca ma być w istocie niepowtarzalna. Dajemy uczniom wybór, żeby spróbowali sami coś wymyślić. Rozmawiamy o projekcie. Prezentujemy własne sugestie. Zdarza się, że oni je dookreślają. Adam z militariów wybrał działo przeciwlotnicze - mówi.

DREWNIANE DZIAŁO W TELEWIZJI

Najpierw miał to być jednak samochód. Potem powstał pomysł, żeby dodać do niego działo, co razem byłoby kompletem. W końcu zaciekawiło Adama tylko działo.

- Do tej pory zadziwia mnie fakt, że udało mu się zrobić rzecz tak monumentalną w pojedynkę. Jak w przypadku dotychczasowych prac, także jej efekt końcowy to wypadkowa tego, co chcieliśmy uzyskać z tym, na ile wystarczyło nam czasu. Często bywa, że my widzimy mankamenty i niedociągnięcia z powodu ograniczonego terminu, a widz zachwyca się i podziwia - podsumował Tomaszewski.

16 września Szkoła Drzewna w Garbatce - Letnisku gościła ekipę "Dzień Dobry TVN". Między godziną 8 a 11 w czterokrotnej transmisji na żywo z placu szkolnego zaprezentowano w programie między innymi galerię nagrodzonych prac.

W dniach od 16 do 19 września prace tegorocznych finalistów konkursu "Wyczarowane z drewna" były eksponowane i uroczyście nagradzane na Międzynarodowych Targach Drema Furnica 2014 w Poznaniu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KOZIENICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie