Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kijach wyeksponowano ornat - replikę płaszcza wielkiego Mistrza zakonu krzyżackiego Urlyka Von Jungingena

Michał IMOSA [email protected]
Replika ornatu wykonanego z płaszcza Urlyka Von Jungingena wyeksponowana jest w kijskim kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Replika ornatu wykonanego z płaszcza Urlyka Von Jungingena wyeksponowana jest w kijskim kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Paweł Hynek, Irena Imosa
Kilkanaście dni temu w kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach wyeksponowano gablotę, w której umieszczony jest ornat wykonany z płaszcza Wielkiego Mistrza krzyżackiego Urlyka Von Jungingena, który zginął na polu bitwy pod Grunwaldem z ręki rycerza Mściwoja ze Skrzynna. Jest to jednak replika dawnego ornatu, który według tradycji, przez wiele lat używany był w tej świątyni.
Pomnik Mściwoja, trzymającego w ręku płaszcz Urlyka von Jungingena odsłonięto latem 2013 roku w dniu otwarcia Samorządowej Instytucji Kultury Kaszte


Pomnik Mściwoja, trzymającego w ręku płaszcz Urlyka von Jungingena odsłonięto latem 2013 roku w dniu otwarcia Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. Paweł Hynek, Irena Imosa

Pomnik Mściwoja, trzymającego w ręku płaszcz Urlyka von Jungingena odsłonięto latem 2013 roku w dniu otwarcia Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania.
(fot. Paweł Hynek, Irena Imosa )

Historie tej części odzienia Wielkiego Mistrza opisywana jest wielokrotnie w różnych źródłach. Faktem pozostaje, ze pogromcą Urlyka Von Jungingena był Mściwoj ze Skrzynna herbu Łabędź, rycerz wojsk Władysława Jagiełły, który wedle podań, w kilka godzin po bitwie doprowadził króla Jagiełłę do ciała pokonanego wodza zakonu. Zgodnie z prawem rycerskim Mściwoj mógł zabrać ów płaszcz, który następnie przekazał parafii w Kijach.
Ornat eksponowany w gablocie, to kolejny akt hołdu dla wielce zasłużonego rycerza, który zgodnie z prawem rycerskim, stał się właścicielem przedmiotów pokonanego w boju mistrza krzyżackiego i przekazał ów płaszcz dla parafii w Kijach, gdzie po drobnych korektach służył on przez długie lata jako ornat. Wszelkie koszty związane z tą ekspozycja pokryła parafia, ale co należy podkreślić, w ostatnich latach współpraca pomiędzy parafia a samorządem kijskim układa się znakomicie. Zwłaszcza na polu upamiętniania ważnych wydarzeń w dziejach, pielęgnowania miejsc pamięci i honorowania tradycji oraz wydarzeń historycznych związanych z regionem, parafią i gminą.

W 2013 roku tuż przed gmachem kijskiego ratusza odsłonięto uroczyście pomnik Mściwoja ze Skrzynna dłuta artystów Doroty i Andrzeja Walijewskich, co połączono z oddaniem do użytku i uroczystością otwarcia Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania.

Kilka miesięcy temu gmina wspólnie z parafią otworzyła na tak zwanym starym cmentarzu Park Pamięci - Stary Cmentarz a na nim mur - memoriał, w którym wmurowywane są pamiątkowe tablice poświęcone bohaterom ziemi kijskiej. Uhonorowano w ten sposób twórców kijskiej oświaty i zasłużonych pedagogów a ostatnio bohaterskich partyzantów, którzy polegli w bitwie pod Umianowicami. Samorząd kijski konsekwentnie przywołuje ważne daty i wydarzenia w swej historii czemu służą kolejne duże inscenizacje w Kasztelanii, nawiązujące już nie tylko do wielkich wydarzeń historycznych ale także do miejscowego folkloru i obyczajowości. Od ponad 10 lat gmina Kije posługuje się własnym herbem co zbiega się w czasie z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Z tym większym szacunkiem można odnosić się to wszelkich działań podkreślających piękne tradycje tej ziemi i samej stolicy gminy i oczywiście parafii której zaranie datowane jest na XII wiek

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie