Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja parku w Morawicy (zdjęcia)

Paulina BARAN [email protected]
Warto podkreślić, że w trakcie rewitalizacji parku odnowiono także niezwykle ważną z punktu widzenia historii Oficynę Dworską wybudowaną w 1858 roku. - Będzie tam otwarta kawiarnia a pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone dla organizacji pozarządowych.
Warto podkreślić, że w trakcie rewitalizacji parku odnowiono także niezwykle ważną z punktu widzenia historii Oficynę Dworską wybudowaną w 1858 roku. - Będzie tam otwarta kawiarnia a pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone dla organizacji pozarządowych. Dawd Łukasik
Prawie 3,5 miliona kostek brukowych tworzących 8700 metrów kwadratowych parkowych alejek, 111 tysięcy bylin i kwiatów, blisko 3 tysiące drzew i krzewów oraz eksmisja ponad tysiąca gawronów.
Rewitalizacja parku w Morawicy

Rewitalizacja parku w Morawicy

Niebawem mieszkańcy gminy Morawica będą mogli przechadzać się po odnowionym za blisko trzy miliony złotych zabytkowym parku w Morawicy.

Zarośnięta chaszczami dzicz, przez lata zamknięta dla spacerowiczów teraz stanie się wizytówką gminy Morawica. Teren zabytkowego parku przy budynku Centrum Samorządowego w Morawicy zmienia się nie do poznania. Powstały tu alejki, chodniki, posadzone zostały tysiące ozdobnych drzew i krzewów.

Władze gminy zagospodarowały teren tak, by stał się miejscem wypoczynku i spotkań mieszkańców. Chodziło o to, żeby razem z centrum samorządowym stanowiły integralną całość. Park znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, dlatego wycinka i pielęgnacja drzew wymagała współpracy z dendrologiem i architektem zieleni. Jednym z większych problemów na który tutaj natrafiono była plaga gawronów, które na drzewach uwiły sobie prawie tysiąc gniazd. - To był naprawdę poważny problem, ponieważ nie mogliśmy dopuścić do tego, żeby ludzie przychodzili do parku z parasolami - teraz już żartobliwie opowiada o sprawie wójt Morawicy Marian Buras.

Wyjaśnia, że zgodnie ze wszystkimi wymaganymi procedurami usunięto gniazda ptaków. - Musieliśmy strącić gniazda, ale nie robiliśmy tego oczywiście w trakcie trwania okresu lęgowego. Do parku przychodził także sokolnik z trenowanymi sokołami, które odstraszały gawrony i te same odlatywały - tłumaczył wójt, dodając, że podobny zabieg będzie trzeba powtórzyć za dwa lata.

Warto podkreślić, że w trakcie rewitalizacji parku odnowiono także niezwykle ważną z punktu widzenia historii oficynę dworską wybudowaną w 1858 roku. - Będzie tam otwarta kawiarnia a pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone dla organizacji pozarządowych - wyjaśnia włodarz wójt.

Dodaje, że w parku będą mogły poszaleć także dzieci, ponieważ w najbliższych tygodniach obok budynku oficyny zostanie wybudowany nowoczesny plac zabaw.

Cały park jest ogrodzony a dostęp do niego będzie możliwy z trzech stron. Wejście główne jest od strony wybudowanego w ubiegłym roku centrum samorządowego. Główna aleja parku ma także połączenie z aleją Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii. Zamontowano tu dwuskrzydłową bramę i furtkę, ponieważ teren szpitala musi być zamknięty. Trzecie wejście będzie możliwe od strony ulicy Złotej. Powstanie tu kolejna alejka umożliwiająca mieszkańcom położonego nieopodal osiedla mieszkaniowego dostęp do parku bez konieczności obchodzenia budynku Medycznego Studium Zawodowego.

Cała inwestycja kosztowała 2 miliony 600 tysięcy złotych z czego prawie 60 procent pochodzi z unijnych dotacji.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie