Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bejscach powstanie profesjonalna hala sportowa

Adam LIGIECKI [email protected]
Kompleks szkolny w Bejscach ma teraz trzy segmenty. Na lewo od budynku głównego wyrosła nowa hala sportowa, a oba obiekty spaja "łamany” łącznik.
Kompleks szkolny w Bejscach ma teraz trzy segmenty. Na lewo od budynku głównego wyrosła nowa hala sportowa, a oba obiekty spaja "łamany” łącznik. Adam Ligiecki
Urzędowa nazwa zadania brzmi "Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Bejscach". Sala - to brzmi zdecydowanie zbyt skromnie, jeżeli wziąć pod uwagę, że obiekt kosztuje prawie 3 miliony złotych.

Hala w liczbach

Hala w liczbach

Budynek sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Bejsach ma ponad 30 metrów długości i 25 metrów szerokości. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 790 metrów kwadratowych, kubatura - blisko 5700 metrów sześciennych. Koszt inwestycji opiewa na 2.945.880 złotych.

Imponujące są też parametry techniczne: arena główna o wymiarach 30x15 metrów, widownia na 200 miejsc, blisko 800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. No i łącznik! Najbardziej okazała taka konstrukcja w regionie kazimierskim.

SŁOWO PANI MINISTER

Nie wszyscy chyba wiedzą, że Bejsce zawdzięczają halę... pani minister. Ówczesna szefowa resortu sportu, Joanna Mucha, ogłosiła ogólnokrajowy program, w ramach którego takie obiekty mogły otrzymać mniejsze ośrodki.

Dzięki staraniom wójta Józefa Zuwały - słowo pani minister stało się ciałem. Po przebrnięciu skomplikowanych procedur gmina Bejsce otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W wysokości 70 procent kosztów, resztę pieniędzy (około miliona złotych) dokłada samorząd z własnego budżetu.

JEST SPORE PRZYSPIESZENIE,/b>

Pierwszą łopatę pod nową halę w Bejscach wbito w październiku 2013 roku. A potem było z górki. Solidny wykonawca zapewnił dobre tempo robót. Trochę "pomogła" też wyjątkowo ciepła, ostatnia zima. W sumie - inwestycja ma spore wyprzedzenie w stosunku do harmonogramu.

Planowany termin zakończenia to 31 sierpnia 2015 roku. Nietrudno jednak zauważyć, że jesteśmy "nad kreską". Hala w stanie surowym już stoi, jest łącznik, zaś w okresie zimowym planowane są głównie roboty wykończeniowe.
- Prace budowlane zostały praktycznie zakończone. W czerwcu dokonaliśmy kolejnej płatności, wykonawca otrzymał już 2 miliony złotych - mówi wójt Józef Zuwała.

Przyspieszenie na budowie hali widać gołym okiem. Dzieciaki już nie mogą się doczekać dnia, kiedy zagrają pierwszy mecz na nowej arenie. Przy tego rodzaju inwestycjach nie da się jednak dowolnie "żonglować" terminami. Obowiązują sztywne procedury; także przy płatnościach i rozliczeniach.

- A może uda się przekazać halę do użytku przed wakacjami? - zastanawia się dyrektor szkoły Jolanta Anielska. - Pożegnalibyśmy rok szkolny 2014/2015 z fasonem, w wyjątkowej oprawie.

CO ZA ŁĄCZNIK!

Ostatnie wakacje były też na swój sposób wyjątkowe. Kiedy uczniowie żegnali się w czerwcu ze szkołą, stała... jak stała. Ale po powrocie zobaczyli coś zupełnie nowego: łącznik. Znajduje się między budynkiem głównym i nową halą.

O charakterystycznym "łamanym" kształcie, na wysokości pierwszego piętra. Od połowy września ma również elegancką elewację - tak jak hala, w pastelowym, piaskowym kolorze. Na razie nie wolno nim przechodzić, za to po przekazaniu obiektu do użytku będzie tętnił gwarem. Bo takie "cacko" ma dzisiaj tylko szkoła w Bejscach!

TERAZ KOTŁOWNIA

Główne prace budowlane dobiegły końca. Niebawem ma ruszyć układanie parkietu na głównej arenie oraz wykładziny w części hali, montowanie trybun. Zimą planowane są głównie prace wykończeniowe "pod dachem".
Hala sportowa to jedno, ale w ostatnim czasie szkoła wzbogaciła się także o nowoczesną kotłownię. - W tym tygodniu odbywa się rozruch urządzeń kotłowni. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie, zanim nie ruszy sezon grzewczy. Bo ostatnio... trochę zmarzliśmy - nie ukrywa Jolanta Anielska, która dogląda każdego "kawałka" inwestycji.

ENERGIA Z NIEBA

Skoro o cieple mowa, to budując halę sportową Bejsce pokazały, że potrafią korzystać z nowoczesnych technologii. Także w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Na dachu hali zamontowano 10 kolektorów słonecznych, o łącznej mocy 1,4 kilowata. Na dachu szkoły - 34 panele ogniw fotowoltaicznych (moc: 8 kilowatów). Ta darmowa "energia z nieba" zostanie wykorzystana do produkcji prądu oraz jako źródło ciepła - do ogrzewania obiektów, podgrzewania wody.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie