Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prywaciarze" w Mogielnicy. Wystawa w mieście szewców i cholewkarzy

/pok/
Obecny na otwarciu wystawy Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy wspominał, że miasto to już przed wiekami słynęło z handlu i rzemiosła.
Obecny na otwarciu wystawy Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy wspominał, że miasto to już przed wiekami słynęło z handlu i rzemiosła. Piotr Kutkowski
"Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" to tytuł wystawy, na którą składają się archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło. Można ją oglądać w Mogielnicy w sali Rady Miejskiej.

Otwarcie wystawy zorganizowanej przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mogielnicy miało miejsce w piątek.

Tego dnia sala posiedzeń Rady Miejskiej zmieniła się nie do poznania. Wypełniły ją plansze z fotografiami rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzi próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ludzi, którzy choć oficjalnie nazywani przez władze PRL "prywatną inicjatywą", to tak naprawdę byli przez nią zwalczani i określani mianem "spekulantów, badylarzy, cinkciarzy, a przede wszystkim prywaciarzy. Inne tablice zawierały dokumenty, na podstawie których gnębiono "prywaciarzy" a także opisywały, jakie miało to skutki.

W sali pojawiło się także wiele eksponatów z lat PRL, w tym oryginalne naczynia z tamtych lat, adapter, radio, pocztówki dźwiękowe, maszynka do napełniania długopisowych wkładów, rzemieślnicze wyroby. A wśród nich robiony na "obstalunek" oficerski but.

Obecny na otwarciu wystawy Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy wspominał, że miasto to już przed wiekami słynęło z handlu i rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz istniejących tu rzemiosł. Działali tu krawcy kuśnierze, kowale, szewcy, sukiennicy. Rozwijało się również garbarstwo i garncarstwo.

Szewcy i cholewkarze byli obecni także w krajobrazie miasta w XX wieku. Do dziś działają garbarnie, ale dominującym stał się przemysł sadowniczy i uprawa warzyw.
Burmistrz zaprezentował także wydane dwa tomy dziejów Mogielnicy. W opracowaniu jest jeszcze trzeci tom.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości. Wystawę "Prywaciarze" można oglądać w Mogielnicy do 16 października w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie