Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eko-ściema na półkach. Radzimy jak odróżnić produkty pseudoekologiczne od tych wartościowych?

/KAK/
"Bio” czy "eko” produkty spożywcze cieszą się coraz większą popularnością.
"Bio” czy "eko” produkty spożywcze cieszą się coraz większą popularnością. serwis prasowy
Polaków ogarnęło spożywcze eko-szaleństwo. W sklepach jest coraz więcej naturalnych soków, warzyw z ekologicznych upraw i wędlin "z własnej wędzarni". Jednak według ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej jedna na pięć skontrolowanych partii produktów nie spełniała wymogów "ekologiczności".

Produkty "eko", "bio" i "organic" to takie, które zawierają co najmniej 95 procent składników ekologicznych, między innymi niemodyfikowanych genetycznie, bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Gospodarstwo rolne musi poddać się specjalnej kontroli, która potwierdza czy produkty spełniają ekologiczne unijne normy. Wówczas uzyskują one certyfikat i mogą być sygnowane logiem. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontrole powtarzane są co roku. Produkty, które nie posiadają certyfikatu mogą być sygnowane jedynie nazwą "naturalne".

- Produkty ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością, jednak wielu konsumentów wprowadzanych jest w błąd. Nie każde nawiązanie do ekologiczności na etykiecie faktycznie przekłada się na jakość produktu - zauważa Mirosław Szemla prezes Stowarzyszenia Bio Polska, które promuje zdrową i ekologiczną żywność i radzi jak spośród tylu produktów odnaleźć te prawdziwie ekologiczne. - Kupując prawdziwie ekologiczne produkty robimy to głównie dla zdrowia, ale przy okazji wspieramy krajowe gospodarstwa rolne.

WŁAŚCIWE OZNACZENIA

Jeśli chcemy kupić prawdziwie ekologiczne produkty zwracajmy uwagę przede wszystkim na oznaczenia. Każdy z nich musi zawierać unijne logo produkcji ekologicznej tak zwany "ekoliść", składający się z 12 gwiazdek. Na produkcie musi także widnieć numer jednostki certyfikującej - w Polsce działa ich 11 oraz miejsce uprawy surowców rolnych. Nie dajmy się zwieść także ekologicznym sklepom i bazarom, tam również skrupulatnie sprawdzajmy czy dany produkt posiada certyfikat.

DATA WAŻNOŚCI, CENA I WYGLĄD

Ekoprodukty mają krótszą datę ważności ponieważ nie zawierają substancji konserwujących. Produkty pochodzenia naturalnego kosztują także więcej, ponieważ ich uprawa również jest droższa. Ponadto sklepy, w których są sprzedawane doliczają sobie odpowiednią marżę, dlatego warto ekologiczne produkty kupować prosto od producenta.

Zwracajmy uwagę na wygląd - warzywa i owoce ekologiczne nie wyglądają tak jak te z "polepszaczami". Uprawiane bez nawozów i środków wzmacniających czasami nie wyglądają tak zachęcająco jak te naszpikowane konserwantami. Są jednak o wiele zdrowsze, ponieważ nie zawierają substancji poprawiających barwę, konsystencję i strukturę. Będąc na zakupach starajmy się unikać na przykład bardzo błyszczących jabłek. Oprac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie