Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Mycia Rąk

Opr. /KAK/
Należy pamiętać, by starannie myć wierzchy dłoni, przestrzenie między palcami oraz nadgarstki. Prawidłowe mycie trwa około 30 sekund.
Należy pamiętać, by starannie myć wierzchy dłoni, przestrzenie między palcami oraz nadgarstki. Prawidłowe mycie trwa około 30 sekund. Łukasz Zarzycki
Od tej błahej czynności zależy bardzo wiele, a tylko niektórzy wiedzą jak prawidłowo myć ręce. Niewielu rozumie, że telefony komórkowe, bankomaty, wózki sklepowe czy autobusy, to ogromne skupiska groźnych drobnoustrojów!

Z niehigienicznym miejscem kojarzymy toaletę, śmietnik, ale nigdy własne biurko, poręcz w autobusie czy osobisty telefon lub komputer. Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine przeprowadzili badania, z których wynika, że co czwarta osoba dojeżdżająca do pracy komunikacją miejską ma na rękach bakterie kałowe! Nie lepiej wyglądają firmowe biurka. Według badań profesora Charlesa Gerby, mikrobiologa z Uniwersytetu w Arizonie, można na nich znaleźć ponad 3 tysiące różnych bakterii na centymetrze kwadratowym. Wymazy pobierane z telefonów, blatów, myszy komputerowych, klawiatur, długopisów, dna i uchwytów szuflad wykazały, że przeciętne biurko zawiera 400 razy więcej bakterii niż deska klozetowa w toalecie. Większość z nich nie należała do bakterii chorobotwórczych, ale niech to uświadomi skalę.

30 SEKUND - TYLE CO SMS

Bakterie i drobnoustroje do nasza codzienność. Nie wyeliminujemy ich całkowicie, ale możemy zadbać o to, aby nam nie zagrażały. Prosty sposób to mycie rąk. Dokładne umycie dłoni zajmuje tyle, co wysłanie SMS, ale chroni przed chorobotwórczymi bakteriami wokół nas. By zwrócić uwagę jak istotne jest prawidłowe mycie rąk ustanowiono w 2008 roku Światowy Dzień Mycia Rąk. Warto poświęcić tej czynności nieco więcej uwagi.

Przede wszystkim dłonie należy myć przez co najmniej 30 sekund, pod bieżącą, ciepłą wodą, z użyciem mydła - samo opłukanie w zimnej wodzie tylko pozornie "wyczyści" nasze ręce, jednak nie usunie z nich bakterii. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90 procent, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Należy również pamiętać o tym, by starannie umyć wierzchy dłoni, przestrzenie między palcami oraz pod paznokciami, nadgarstki i kciuki.

PRZECIW JESIENNO-ZIMOWEJ GRYPIE

Dokładne mycie rąk pozwala ustrzec się przed wieloma chorobami. Należy o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wirus grypy zbiera największe żniwo. Wystarczy, że podamy rękę chorej osobie lub dotkniemy przedmiotu, którego dotykała, a groźny wirus już przeniesie się na nasze ręce. Myjąc dłonie mydłem antybakteryjnym (na przykład Carex) możemy zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje.

Tym samym możemy nie tylko sami ustrzec się grypy i jej powikłań, ale także ochronić przed chorobą swoich domowników. Kiedy poza domem nie mamy możliwości umycia rąk z użyciem mydła i ciepłej wody, warto sięgnąć po antybakteryjny żel do rak lub specjalnie nasączone chusteczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie