Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ruszyła budowa największego w Polsce zakładu przetwarzania odpadów

Zdzisław Surowaniec
Zalewanie stopy fundamentowej sortowni, do której złożona została kapsuła z aktem erekcyjnym zakładu.
Zalewanie stopy fundamentowej sortowni, do której złożona została kapsuła z aktem erekcyjnym zakładu. Zdzisław Surowaniec
Na wykarczowanej z lasu piaszczystej działce w Stalowej Woli ruszyła w piątek budowa najbardziej nowoczesnego i największego w Polsce zakładu do przerobu odpadów komunalnych.

- Inwestycja powstaje jako modelowy przykład współpracy samorządów - powiedział prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak. - Cieszę się, że powstaje z polskiego kapitału - dodał.

Zakład przyjmie i przetworzy odpady z obszaru zamieszkałego przez około 210 tysięcy mieszkańców. Będzie pełnił funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Północnego Podkarpacia czyli powiatów jarosławskiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, niżańskiego, przeworskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg.

Zakład przyjmował będzie w większości zmieszane odpady, odzyska połowę surowców. Z biogazu powstającego w komorze fermentacyjnej powstanie energia cieplna i elektryczna, na potrzeby zakładu, co obniży koszty przetwarzania. Całkowita koszt inwestycji to 111,1 mln zł. Dofinansowanie z Unii wyniesie blisko 60 mln zł.

- Na palcach jednej ręki policzyć można bliźniacze inwestycje, jakie powstają w Polsce - powiedział prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli Robert Chciuk w piątek, podczas oficjalnego rozpoczęcia budowy Zakładu Mechaniczno - Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Zakład powstaje przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Co ważne, ze strony mieszkańców nie było żadnych protestów, czemu sprzyjało także to, że zakład powstaje w przemysłowej dzielnicy.

- To ważny dzień dla Stalowej Woli. Powstanie nowoczesny zakład, dzięki któremu dołączymy do nielicznej rodziny innowacyjnych przedsiębiorstw. Technologicznie wyprzedziliśmy czas. Przybędzie miejsc pracy - powiedział w słoneczne, upalne południe prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.

Stalowej Woli udała się rzecz niebywała - chodzi o porozumienie z powiatami z północnego Podkarpacia na przekazywanie odpadów do nowoczesnego zakładu. Jednak Miejski Zakład Komunalny musiał pomóc szczęściu, a było nim doprowadzenie do budowy zakładu do przerobu odpadów i wygrania przetargów na odbiór tego, co nazywamy śmieciami. Dyrekcja MZK i specjaliści spółki odparli ataki ekologów i przebrnęli przez długie procedury prowadzące do otrzymania pozwolenia na budowę. Właśnie przez te procedury wydłużył się czas rozpoczęcia budowy, która ma potrwać rok. Potem odbędzie się rozruch, który potrwa kilka miesięcy.

Zakład będzie przetwarzał rocznie 60 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. Istotną część strumienia odpadów zapewnia porozumienie międzygminne jakie Stalowa Wola podpisała w 2012 roku z gminami: Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików oraz Zaleszany. Sygnatariusze porozumienia międzygminnego zobowiązali się stworzyć wspólny system gospodarowania odpadami w celu zapewnienia maksymalnego odzysku i recyklingu materiałowego. Zakład będzie pełnił także funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Północnego Podkarpacia.

Zakład będzie składał się z trzech podstawowych modułów: sortowni, kompostowni oraz z instalacji fermentacji. W sortowni odpadów ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych wydzielane będą automatycznie surowce wtórne takie jak metale żelazne i niezależne oraz przy pomocy separatorów optopneumatycznych frakcje tworzyw sztucznych, papier, tektura oraz frakcje kaloryczne. Z mieszaniny tworzyw sztucznych na kabinach sortowniczych wydzielane będą manualnie pozostałe surowce wtórne m.in.: papier, tektura, PET z podziałem na 3 kolory, opakowania wielomateriałowe (tetrapaki) oraz opakowania po chemii gospodarczej.

Wydzielona na sicie tzw. frakcja odpadów organicznych po uprzednim oczyszczeniu trafi do komory fermentacyjnej w której zostanie wyprodukowany biogaz. Biogaz ten w wyniku spalenia w module kogeneracyjnym (silnik gazowy) zostanie zamieniony na energię cieplną i elektryczną które pokryją potrzeby własne Zakładu. Nadwyżki energii elektrycznej zostaną odsprzedane do sieci zewnętrznej, co skutkować będzie niższymi kosztami przetwarzania odpadów.

W kompostowni w tunelach żelbetowych neutralizacji poddawane będą nadwyżki frakcji organicznej oraz przefermentowane w komorze fermentacyjnej odpady.

Wszystkie złowonne procesy technologiczne zgodnie z zapisami Decyzji środowiskowej zostały zamknięte w kompleksie hal tym samym uciążliwość odrowa zostanie ograniczona. Ujęte z hal powietrze procesowe zostanie skierowane systemem wentylacji do modułu oczyszczania powietrza. Zakład wyposażony będzie również w węzeł obróbki przetwarzania odpadów wielkogabarytowych np. meble oraz węzeł przeróbki gruzu budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie