Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli w nowej siedzibie. Teraz są tu komfortowe warunki

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Pokaz badania, jakiemu w poradni poddane jest dziecko.
Pokaz badania, jakiemu w poradni poddane jest dziecko. Zdzisław Surowaniec
Uroczyste otwarcie stalowowolskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w nowej siedzibie - w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Hutniczej, odbyło się wczoraj. Dzięki przenosinom pracownicy jak i podopieczni, mają do dyspozycji komfortowe warunki.

- Ta przeprowadzka była konieczna, ponieważ dotychczasowa siedziba była dla poradni po prostu zbyt mała - tłumaczy Robert Fila, starosta stalowowolski. Dzieci i młodzieży wymagających opieki i pomocy Poradni systematycznie przybywa, a brak wystarczającej liczby gabinetów i sal do pracy sprawiały, że tworzyły się kolejki.

- Dlatego najpierw wzmocniliśmy kadrę poradni, a następnie zabraliśmy się za przygotowanie tym ludziom miejsca do pracy. A że po wyprowadzeniu się Politechniki Rzeszowskiej z naszego budynku przy ulicy Hutniczej, całe drugie piętro stało puste, postanowiliśmy je wykorzystać. To na pewno tańsze rozwiązanie, niż rozbudowa dotychczasowej siedziby poradni - mówi starosta Fila.

Przebudowa budynku na ulicy Hutniczej w celu dostosowania go do potrzeb Poradni rozpoczęła się już w kwietniu. W efekcie gruntownej przebudowie uległo całe drugie piętro, gdzie powstało aż dziewiętnaście pomieszczeń terapeutycznych, w tym jednego do dogoterapii, a także sal rehabilitacyjnej, integracji sensorycznej oraz do zajęć grupowych. Specjalnie z myślą o dzieciach niepełnosprawnych ruchowo, budynek został wyposażony w windę zewnętrzną, a z tyłu przygotowano parking, na którym auta będą mogli zostawiać rodzice dowożący na zajęcia swoje pociechy.

- Słyszałem już negatywne komentarze, że teraz do poradni będzie daleko od centrum miasta. Moim zdaniem, lepiej nadłożyć 5 czy 10 minut drogi i cieszyć się że dziecko w szybszym terminie będzie mogło rozpocząć terapię, niż mieć poradnię w centrum, ale czekać na skorzystanie z niej w długiej kolejce. Może na pozór nie jest to spektakularna inwestycja, ale ma ogromne znaczenie, ponieważ znacznie poprawi dostępność do dziecięcych specjalistów, takich jak psycholodzy czy logopedzi - komentuje Robert Fila.

A podopiecznych poradni stale przybywa, co potwierdzają liczby. - W poprzednim roku szkolnym udzieliliśmy indywidualnej pomocy 1640 uczniom. Dodatkowo udzieliliśmy również pomocy 585 nauczycielom. A przecież to tylko część naszej działalności, bo poradnia przygotowuje również opinie, orzeczenia dla szkół, sądów oraz innych instytucji - mówiła podczas otwarcia Marzena Łata, dyrektor Poradni.

Koszt całej inwestycji to 875 tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że Powiat Stalowowolski pozyskał na nią dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (130 tysięcy złotych) oraz z Ministerstwa Edukacji Narodowej (300 tysięcy złotych). Poradnia opuściła parterowy budynek w centrum miasta. Teraz zostanie sprzedany i nie powinno być problemu z jego zbyciem.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie