Pierwszy wygrany set KSZO w Orlen Lidze w meczu, który kończył się... dwukrotnie (zdjęcia)

Rafał SOBOŃ
Rafał Soboń
Małymi kroczkami siatkarki KSZO Ostrowiec wchodzą w Orlen Ligę. W sobotę przegrały 1:3 z Tauronem Banimex MKS Dąbrowa Górnicza.
KSZO Ostrowiec - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnic

KSZO Ostrowiec - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 1:3

Zobacz zapis relacji live

KSZO Ostrowiec - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (25:19, 22:25, 21:25, 18:25)

KSZO: Brojek 16, Tobiasz 7, Kuligowska 10, Bawoł 3, Ganszczyk 15, Godfrey 7 oraz Nowakowska (libero), Ścibisz (libero), Grzelak 2, Duda 1, Vasileva 3.

Tauron: Konieczna 20, Cemberci 4, Mancuso 19, Zakreuskaya 3, Sobolska4, Dziękiewicz 9 oraz Strasz (libero), Staniucha-Szczurek 6, Piekarczyk, Kaliszuk.

Spotkanie z Tauronem Dabrowa Górnicza nie najlepiej zaczęły miejscowe, przegrywając 1:4. Mimo kilku ciekawych kolejnych akcji, w lepszej sytuacji pozostawał ekipa gości (7:10, 11:13). Pierwsze prowadzenie ostrowczanki osiągnęły dopiero po skutecznym podwójnym bloku Godfrey - Tobiasz (16:15). Prowadząc 20:16 pomarańczowo - czarne nie oddały już pola rywalkom i po skutecznym pojedynczym bloku Kamili Ganszczyk oraz asie serwisowym Eweliny Tobiasz zespół KSZO wygrał z Tauronem do 19 i tym samym zapisał na swoim koncie pierwszego seta na plus w Orlen Lidze.

Drugą partie również lepiej rozpoczęły zawodniczki przyjezdne (4:1), ale szybciej niż w pierwszej odsłonie ostrowczanki rozpoczęły pogoń za wyżej notowanym rywalem. Na pierwsza przerwę techniczną z dwoma oczkami przewagi schodziła drużyna gości, jednak podopieczne trenera Dariusza Parkitnego szybko wyrównały (po 8) i na drugą przerwę to one schodziły z jednym punktem przewagi. Siatkarki z Dąbrowy Górniczej wyrównały i zaczęły uzyskiwać przewagę nad KSZO (22:18). Końcówkę seta lepiej wytrzymały zawodniczki Tauronu, głownie dzięki świetnej postawie Giny Mancuso, która zakończyła tę partię 25;22 i wyrównała stan spotkania.

Trzeci set to od początku przewaga siatkarek gości, na które nie mogły znaleźć sposobu gospodynie (3:11, 12:18). Warto jednak odnotować rewelacyjny debiut w Orlen Lidze Anety Dudu, która weszła na zagrywkę, zmieniając na placu gry Sophie Godfrey i od razu zapisała się w protokole meczowym asem serwisowym (8:13). Jednak duża przewaga osiągnięta wcześniej nie była nawet przez chwile zagrożona, mimo, że ostrowczanki starały się jak tylko mogły gonić rywalki (16:20, 19:23). Trzeciego seta autową zagrywka zakończyła Joanna Kuligowska i Tauron mógł się cieszyć z prowadzenia w meczu 2:1.

Czwarta partia od początku należała do zespołu z Dąbrowy Górniczej, choć podopieczne trenera Dariusza Parkitnego walczyły jak lwice z utytułowanymi przeciwniczkami (4:8, 9:15). Nawet świetnie dysponowana w tym dniu Kamila Ganszczyk nie była w stanie zablokować wszystkich ataków Katarzyny Koniecznej czy Giny Mancuso, a ataki Katarzyny Brojek nie wystarczały na Tauron, który pewnie kroczył do zwycięstwa 14:20, 16:23). Niecodzienna sytuacja miała miejsce przy stanie 13:19, kiedy to Dariusz Parkitny poprosił o czas. Problem w tym, że wykorzystał już wcześniej oba przysługujące. Sędzia ukarał trenera KSZO żółtą kartką i gra toczyła się dalej. Gdy odgwizdano koniec meczu przy stanie 16:25 dla dąbrowianek i zawodniczki szykowały się już do podziękowania przy siatce, statystyk Tauronu - Iwo Wagner - podjął interwencję przy stoliku. Po długich tłumaczeniach, sędziowie postanowili dokończyć mecz, weryfikując aktualny wynik na 16:24. Zawodniczki powróciły więc na parkiet, ostrowczanki obroniły nawet dwa kolejne setbole, jednak ostatni akcent spotkania zapisała na swoim koncie Joanna Staniucha - Szczurek, która skutecznym atakiem zakończyła już ostatecznie seta przy 18 punktach po stronie KSZO, a cały mecz wynikiem 1:3.