Andrzej Gondek ze Stalowej Woli ukończył bieg przez chilijską pustynię Atacama

Zdzisław Surowaniec
Ultramaratończyk Andrzej Gondek (po lewej) zajął ósme miejsce biegnąc przez chilijską pustynię Atacama. Internet
Pochodzący ze Stalowej Woli ultramaratończyk Andrzej Gondek ukończył bieg przez chilijską pustynię Atacama. To był jego trzeci bieg przez pustynie w tym roku. W klasyfikacji generalnej jest na ósmym miejscu.

Do przebiegnięcia zawodnicy mieli 250 km podzielonych na pięć etapów. Zawody odbywały się w formule self-supported (samowystarczalność). Polegało to na tym, że zawodnicy biegną niosąc w plecaku wszystko to co jest im niezbędne do przeżycia przez sześć dni w skrajnych, pustynnych warunkach.

Na starcie ultramaratonu przez pustynię Atacama stanęło 165 zawodników z całego świata. Na metę dobiegło tylko 127 z nich. W grupie tej było trzech Polaków. Przed Gondkiem jako pierwsi na metę w San Pedro de Atacama dobiegli Hiszpan Chema Martinez, Austriak Herbert Lehner i Brytyjczyk Jonty Cowan. Gondek znalazł się w pierwszej 10-tce zajmując ósme miejsce. Pozostali Polacy ukończyli maraton na dalszych pozycjach Marek Wikiera - 23 i Daniel Lewczuk - 77.

Zdaniem trzech Polaków, którzy w tym roku przebiegli już pustynię Jordanii i Gobi, Atacama okazała się być najbardziej wymagająca z tych trzech. W ciągu dnia temperatura sięgała 41 stopni Celsjusza, a w nocy spadała do zera stopni Celsjusza. Trasa przebiegała w ekstremalnie trudnym biegowo terenie na wysokości 3300-2450 m n.p.m. Maratończycy musieli zmierzyć się z piaskiem, kamieniami, skałami, górami, a także rzekami, polami z wodą oraz błotem po kostki.

Polacy w czasie biegu zbierali pieniądze dla małej Blanki - wcześniaka urodzonego w 25 tygodniu ciąży. Dziewczynka wymaga opieki medycznej. Potrzebne jest 25 tys. zł. Kiedy startowali w Chile to pełnej kwoty brakowało jeszcze kilku tysięcy.
To nie koniec tegorocznych zmagań dla polskiej drużyny, której liderem jest stalowowolanin. W dniach 1-11 listopada będą biegać po zimowej pustyni świata - Antarktydzie.

- Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, którzy mocno nas wspierają, kibicują i przesyłają słowa wsparcia. Każde słowo wsparcia podczas pustynnego biegu jest bezcenne - powiedział nam Andrzej Gondek.