Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Publiczne Gimnazjum imienia Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach obchodziło 15-lecie istnienia

/GOP/
W czasie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.
W czasie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Małgorzata Płaza
W szkole odbyło się jubileuszowe spotkanie połączone ze ślubowaniem klas pierwszych.

15-lecie funkcjonowania obchodzą w tym roku wszystkie gimnazja, utworzone po wprowadzeniu reformy oświaty, jednak - jak podkreśliła dyrektor Iwona Korczyńska-Sapielak, dla kierowanej przez nią placówki i społeczności dwikoskiej, to jubileusz szczególny.

- Nasza szkoła została zbudowana od podstaw. Jej oddanie to była radość i satysfakcja dla całej społeczności. Mamy warunki na miarę XXI wieku. Posiadamy dwie nowoczesne pracownie internetowe, dysponujemy halą sportową, kompleksem boisk "Orlik" i stadionem. Sale lekcyjne są świetnie wyposażone w pomoce dydaktyczne - podkreśliła Iwona Korczyńska-Sapielak.

Do szkoły uczęszcza 350 osób. Uczniów w związku z niżem demograficznym jest mniej niż kilka lat temu, ale - zaznacza Iwona Korczyńska-Sapielak - dwikoskie gimnazjum wybierają młodzi ludzie nie tylko z terenu gminy, ale także z Sandomierza, Zawichostu, Wilczyc czy Radoszek.

Placówka ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jej uczniowie co roku zdobywają tytuły laureatów i finalistów w różnorodnych konkursach przedmiotowych.

- Nasze gimnazjum należy do Salonu Szkół Kreatywnych, powołanego z inicjatywy kurator Małgorzaty Muzoł. Salon ten skupia najlepsze placówki oświatowe w województwie świętokrzyskim. Dzięki temu czujemy się wyróżnieni, ale to jednocześnie zobowiązuje. Nie spoczywamy na laurach. Sami szukamy nowych wyzwań i staramy się pracować na jak najwyższym poziomie - dodaje pani dyrektor.

Iwona Korczyńska-Sapielak pozytywnie ocenia inicjatywę utworzenia gimnazjów. Jej zdaniem, dla dzieci z małych miejscowości nauka w tych szkołach to okazja do wyrównania szans edukacyjnych, do pracy w większym gronie i dzięki temu do przygotowania się do kolejnego etapu kształcenia.

W szkole bywają znakomici goście, choćby pochodzący z Dwikóz pisarz Wiesław Myśliwski. Od początku swego funkcjonowania gimnazjum współpracuje z doktor Hanną Kowalewską-Marszałek z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

- Nasza współpraca zaczęła się od spotkań, w czasie których prezentowaliśmy wyniki badań, prowadzonych od ponad 20 lat w pobliskich Kicharach Nowych - wspomina archeolog doktor Hanna Kowalewska-Marszałek.

- Potem uczniowie sami zaczęli penetrować okoliczne wąwozy i pola. Znaleźli cenne z punktu widzenia nauki kości nosorożca włochatego. W ostatnim czasie w trakcie naszych ekspedycji organizowane są terenowe lekcje dla młodzieży. Uczniowie i pedagodzy mogą przyjrzeć się pracy archeologów z bliska.

Ponadto, dodała doktor Kowalewska-Marszałek, badacze kilkakrotnie korzystali z gościnności szkoły.
Gimnazjaliści potwierdzali słowa dyrekcji i nauczycieli. Zgodnie mówili, że lubią swoją szkołę. Za co? - Dobrze się w niej czujemy, ponieważ jest bezpiecznie i panuje tu fajna atmosfera. Poza tym jest wysoki poziom - powiedziały Emilia i Gabriela.

Wiktoria Mazur i Wiktoria Gąsiorowska mówiły o bogatej ofercie zajęć dodatkowych. Jest to między innymi język hiszpański, szkolny klub sportowy i chór szkolny. Mateusz dodał, że szkoła jest świetnie wyposażona. - Można rozwijać swoje zainteresowania. Każdy może znaleźć coś dla siebie - podkreślili uczniowie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie