Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez operacji, komplikacji, bez bólu. Nowoczesne sposoby leczenia żylaków

Katarzyna KULIŃSKA
Doktor Paweł Bodzenta, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej
Doktor Paweł Bodzenta, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej
W ciągu 3 lat dwaj specjaliści chirurgii naczyniowej doktor Paweł Bodzenta i doktor Roman Gołąbek wykonali w swoich gabinetach ponad 800 laserowych zabiegów leczenia żylaków nóg. W województwie świętokrzyskim byli prekursorami tej nowoczesnej metody. Od 2011 roku wspólnie propagują nowinki chirurgii naczyniowej.

O małoinwazyjnych metodach leczenia schorzeń naczyniowych rozmawiamy z doktorem Pawłem Bodzentą.

- Panie doktorze, dawniej leczenie żylaków kojarzyło się tylko i wyłącznie z operacją i długą rekonwalescencją w szpitalu...

-Tak było do momentu pojawiania się metody laserowego leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i schorzeń naczyniowych. Okazało się, że zamiast operacji wystarczy prosty ambulatoryjny zabieg, zamiast narkozy znieczulenie miejscowe, a zamiast szpitalnej długiej rekonwalescencji, po łącznie godzinnym pobycie w naszej klinice mogą iść na spacer albo na zakupy. Sam zabieg trwa 20 - 40 minut. Po laserowym zabiegu leczenia żylaków chory wraca do domu i prowadzi normalną aktywność. Do tego ryzyko powikłań jest zdecydowanie mniejsze.

- Jakie schorzenia można leczyć dzięki zabiegom laserowym?

- Możemy skutecznie leczyć większość przypadków, nawet duże żylaki z owrzodzeniem.

- Kto choruje częściej i zgłasza się na laserowe leczenie?

- Częściej chorują kobiety, one też częściej są naszymi pacjentkami, bo im właśnie przeszkadzają nieestetyczne żylaki. Co nie znaczy, że panowie są wolni od tego schorzenia. Pacjentów podzieliłbym na dwie grupy. Pierwsza to osoby starsze, które nie mogą poddawać się operacji. Zgłaszają się osoby z cukrzycą, chorobami serca, znacznymi owrzodzeniami.
Drugą grupę stanowią pacjenci młodsi, aktywni zawodowo, dla których kilkudniowy powrót do zdrowia nie wchodzi w grę. Jedni i drudzy doceniają komfort zabiegu.

- Czy są jakieś inne nowinki w dziedzinie leczenia żylaków?

- Rozpoczynamy leczenie metodą skleroterapii parowej. To nowość w Kielcach i w województwie. Metoda podobna jest do leczenia laserowego. Źródłem energii jest tu gorąca para. Zabieg wykonywany jest poza szpitalem, w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga też rekonwalescencji. Tą metodą można leczyć żylaki, w tym te najbardziej zaawansowane, które nie kwalifikowały się do leczenia metodą laserową. Skleroterapia parowa pozwala zoperować każdy rodzaj żylaków kończyn dolnych omijając szpitalne procedury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie